W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o rozmowach NATO-Rosja. W Brukseli odbyło się posiedzenie Rady NATO-Rosja, pierwsze po ponad 2-letniej przerwie. Rozmowy dotyczyły zwiększonej koncentracji rosyjskich wojsk na Ukrainie i przy granicy z nią, a także agresywnych działań Moskwy.
Spotkanie nie przyniosło przełomu we wzajemnych kontaktach. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Rosję do deeskalacji działań prowadzonych przy granicy z Ukrainą. W oświadczeniu wygłoszonym po spotkaniu podkreślił też konieczność przestrzegania przez Rosję suwerenności i integralności sąsiadujących krajów.
Nie ma zgody w NATO na redukcję sił Sojuszu na wschodniej flance, czego domaga się Rosja - zapewnił w Brukseli wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Tematem zajęła się Katarzyna Semaan.
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przestrzega przed ryzykiem wojny w obszarze Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. W Wiedniu szef polskiej dyplomacji przedstawił priorytety rocznego przewodnictwa Polski w OBWE.
Polski minister do końca 2022 roku będzie sprawował funkcję przewodniczącego OBWE. Główny cel Organizacji to zapobieganie konfliktom, przede wszystkim w Europie. W tym kontekście wymienił między innymi Ukrainę, wskazując na potrzebę pokojowego rozwiązania konfliktu. Szef MSZ wskazał również na niezażegnane konflikty w Gruzji, Naddniestrzu i Górskim Karabachu, a także na trwający kryzys w Kazachstanie. Szef MSZ zaapelował również o przedłużenie trwającej do końca marca specjalnej misji monitorującej OBWE na Ukrainie. W swym wystąpieniu minister Rau nie mówił wprost o Rosji, ale zaznaczył, że przez ostatnie tygodnie wskutek koncentracji wojsk stanęliśmy w obliczu poważnej eskalacji wojskowej.
Mówimy również o kolejnych krajach, które notują najwyższe liczby nowych zakażeń od początku epidemii. Powodem jest nowy wariant koronawirusa Omikron. Według ekspertów, powoduje on znacznie mniej groźne skutki, niż poprzednie wersje SARS-CoV-2, ale rozchodzi się znacznie szybciej.
W audycji także o walce z inflacją w Polsce. Rząd premiera Mateusza Morawieckiego ogłosił założenia tzw. Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. - W drugiej tarczy antyinflacyjnej już od 1 lutego na sześć miesięcy, czyli do końca lipca, wdrażamy nowe kolejne rozwiązania - zapowiedział szef rządu. - Do zera obniżamy VAT na żywność. Koszt tegoroczny przekroczyć może 6 mld, może nawet do 7 mld, niektóre szacunki pokazują, ale jest to bardzo ważne. I tutaj apeluję do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują towarami żywnościowymi o odpowiednie obniżenie cen produktów. To jest bardzo ważne. To nie jest dzisiaj zarobek przedsiębiorców, to jest część, która trafia do budżetu państwa polskiego - mówił premier Mateusz Morawiecki. Szczegóły programu przybliża Ewa Plisiecka.
W programie również podsumowanie działań Zamku Królewskiego w Warszawie w 2021 roku i plany placówki na rok 2022.
Odwiedzamy też wystawę "Nikifor - malarz nad malarzami", którą można oglądać w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Na spotkanie z kuratorką wystawy zaprasza Maria Wieczorkiewicz.
W programie również audycja "Język polski bez granic", poświęcona promocji języka polskiego.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.