Redakcja Polska

Sekretarz obrony USA: wierzymy, że Ukraina wygra, jeżeli będzie miała odpowiednie wsparcie

29.04.2022 17:06
- Pierwszym elementem zwycięstwa jest sama wiara w zwycięstwo i to się udało. Wierzymy, że Ukraina wygra wojnę z Rosją, jeżeli będzie miała odpowiednie wsparcie i wyposażenie - powiedział minister obrony USA Lloyd Austin po powrocie z Kijowa.
Audio
  • W magazynie m.in. o zaprzestaniu przesyłania gazu prze Rosję do Polski, wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Pradze i amerykańskich polityków w Kijowie oraz Polakach w Kanadzie [posłuchaj]
Amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin i sekretarz stanu Antony Blinken odwiedzili w niedzielę Kijów
Amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin i sekretarz stanu Antony Blinken odwiedzili w niedzielę KijówForum/Reuters/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SER

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o całkowitym wstrzymaniu przez rosyjski Gazprom  dostaw gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Spółka domaga się płatności za surowiec w rublach, na co nie zgodziła się strona polska.

Rząd zapewnia, że nie wpłynie to na gospodarstwa domowe i bezpieczeństwo naszego kraju. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że na taki krok przygotowywaliśmy się od wielu lat.

"To kolejna próba Rosji wykorzystania gazu do szantażowania nas" - napisała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w reakcji na wstrzymanie dostaw gazu przez Rosję do Polski i Bułgarii. Podkreśliła, że Wspólnota jest przygotowana i że zwołane zostało spotkanie grupy koordynującej do spraw gazu.

Szefowa Komisji Europejskiej napisała, że działanie Gazpromu jest nieuzasadnione i niedopuszczalne i po raz kolejny pokazuje, że Rosja jest nierzetelnym dostawcą gazu. "Jesteśmy przygotowani na taki scenariusz, jesteśmy w ścisłym kontakcie ze wszystkimi państwami członkowskimi" - podkreśliła Ursula von der Leyen dodając że Unia pracuje nad zapewnieniem alternatywnych dostaw i możliwie najwyższych poziomów magazynowania.

O sytuacji energetycznej Europy dyskutowali także prezydenci Polski i Czech. Prezydent Andrzej Duda przybył do Pragi, gdzie spotka się z czeskim prezydentem Milosem Zemanem oraz z premierem Petrem Fialą. Jak podkreślił szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch, celem wizyty jest koordynacja wsparcia obu krajów dla Ukrainy.

- Intencją prezydenta Andrzeja Dudy jest to, aby Polska, jako ten głos Ukrainy w regionie, jak najbardziej przyczyniła się do koordynacji postawy wszystkich państw. Nam zależy na tym, żeby cały region mówił jednym głosem, aby jednym ciałem stawiał czoła rosyjskiej agresji, wspomagał Ukrainę w jej słusznej walce i jednocześnie w jak największym stopniu wspierał państwo ukraińskie na arenie międzynarodowej, stąd częste spotkania z prezydentami państw bałtyckich, teraz Czech, być może wkrótce Słowacji, stąd planowany również nadzwyczajny szczyt Dziewiątki Bukareszteńskiej w stolicy Rumunii - zaznaczył Jakub Kumoch.

W audycji relacjonujemy również wizytę na Ukrainie amerykańskiego sekretarza stanu. "Rosja już przegrała, a Ukraina już odniosła sukces, bo celem Rosjan było pozbawienie Ukrainy niezależności i to się nie udało - powiedział Antony Blinken, po powrocie z Kijowa. Dodał, że niezależnie od tego, jak dalej potoczy się wojna suwerenna, niepodległa Ukraina będzie trwać "znacznie dłużej" niż rządy Putina.

Antony Blinken pojechał do Kijowa wraz z ministrem obrony USA Lloydem Austinem. Amerykańscy ministrowie przez trzy godziny rozmawiali z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a także m.in. ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kułebą, ministrem obrony Ołeksijem Reznikowem i naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy generałem Wałerijem Załużnym.

W audycji prezentujemy też komentarze po wyborach prezydenckich we Francji. Najwięcej głosów otrzymał urzędujący prezydent Emmanuel Macron, który wyprzedził o ponad 17 punktów procentowych liderkę partii Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen.

Naszym gościem jest Tomasz Kniat, polski przedsiębiorca z Toronto, od ponad trzydziestu lat mieszkający w Kanadzie, odnoszący sukcesy zawodowe nie tylko w biznesie, ale także w dziennikarstwie. Był między innymi związany z pismem "Gazeta", a teraz tworzy podcasty wspierające rozwój osobisty.

W kartce z kalendarza przypomnimy, że 36 lat temu doszło do katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie. W nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku nastąpiła awaria reaktora, wybuch wodoru i pożar. Do atmosfery przedostały się duże ilości substancji radioaktywnych. Wskutek skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 tysięcy osób. Strefa wokół Czarnobyla do dziś jest zamknięta.

Zapraszamy także do wysłuchania audycji poświęconej Konstytucji 3 maja. Mija 231. rocznica uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej. O jej znaczeniu rozmawiamy z prof. Tadeuszem Cegielskim z Uniwersytetu Warszawskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zachęca Halina Ostas.