W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o spotkaniu prezydenta USA Joe Bidena z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, przed lipcowym szczytem Sojuszu w Wilnie.
Prezydent Joe Biden zadeklarował niezachwiane przywiązanie Stanów Zjednoczonych do Artykułu 5 Paktu Północnoatlantyckiego. Amerykański przywódca spotkał się w Białym Domu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Rozmowa dotyczyła przygotowań do szczytu w Wilnie oraz wsparcia dla Ukrainy.
Witając Jensa Stoltenberga w Gabinecie Owalnym, Joe Biden mówił, że dowodem siły NATO jest modernizacji wojsk Paktu Północnoatlantyckiego oraz wsparcie dla Ukrainy.
Zarówno Joe Biden, jak i Jens Stoltenberg, mówili o konieczności zapewnienia, by wszyscy członkowie NATO wydawali na obronę minimum dwa procent PKB. Szef NATO pochwalił Sojusz za duże wsparcie Ukrainy przez rozpoczętą właśnie ofensywą.
- Ukraińcy osiągają postęp choć to dopiero początek. Jedno wiemy na pewno: im więcej terenów uda im się odzyskać, tym mocniejsza będzie ich pozycja przy stole negocjacyjnym - powiedział Jens Stoltenberg dodając, że sukces ukraińskiej ofensywy będzie także sygnałem dla Władimira Putina, że nie może wygrać tej wojny.
Mówimy również o szczycie Trójkąta Weimarskiego w Paryżu, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Podczas wspólnej konferencji prasowej liderzy Francji, Niemiec i Polski jednogłośnie stwierdzili, że format Trójkąta Weimarskiego daje wspólny impuls w polityce zagranicznej.
- Dziś jesteśmy zjednoczeni, chętni i zdeterminowani, aby zwycięstwo Ukrainy służyło naszemu wspólnemu projektowi bezpieczeństwa i pokoju na kontynencie - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron.
Andrzej Duda akcentował kwestię przystąpienia Ukrainy do NATO, w perspektywie lipcowego szczytu Sojuszu w Wilnie.
- Ukraina czeka na jasny sygnał o klarownej perspektywie członkostwa w sojuszu północnoatlantyckim. To jest dzisiaj największe oczekiwanie - stwierdził polski prezydent. Kanclerz Olaf Scholz powiedział, że trwa dyskusja między sojusznikami w tej sprawie.
Informujemy również o śledztwie Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie rosyjskiego ataku terrorystycznego w elektrowni w Nowej Kachowce na Ukrainie.
Tajwan przekaże 3,5 miliona dolarów na kształcenie elit Ukrainy w Polsce. W tych dniach dyrektor Biura Przedstawicielskiego Tajpej w Polsce Bob Chen oraz sekretarz generalny Akademii Kopernikańskiej profesor Krzysztof Górski podpisali umowę w tej sprawie. O tym także w magazynie.
W Warszawie odbyła się konferencja naukowa zatytułowanej „Duszpasterstwo polonijne wczoraj i dziś. Polskie misje katolickie i parafie - dziedzictwo kulturowe". Rozmawiamy o niej z Mariuszem Olczakiem, dyrektorem Archiwum Akt Nowych.
W audycji z cyklu "Kierunek: Polska" naszym gościem jest Mateusz Stąsiek, konsul generalny RP w Londynie.
Na spotkaniach z Polakami na Wyspach, ale również od księży w polskich parafiach i nauczycieli języka polskiego w Wielkiej Brytanii oraz przedstawicieli Polonii słyszymy, że wiele osób planuje powrót do kraju. Tęsknota za rodziną, codzienne obcowanie z polską kulturą i językiem ale także ekonomia decydują dziś o fali odpływowej Polaków ze Zjednoczonego Królestwa – mówi konsul generalny RP w Londynie, Mateusz Stąsiek.
W programie również kolejna audycja z cyklu "Z językiem polskim w świat".
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.