Redakcja Polska

Premier Giorgia Meloni: stanowisko Polski i Węgier w sprawie migracji jest zrozumiałe, bronią swoich interesów

09.07.2023 13:20
Premier Włoch Giorgia Meloni wyraziła opinię, że zrozumiałe jest stanowisko Polski i Węgier w kwestii migracji na niedawnym szczycie UE, gdzie nie osiągnięto porozumienia w sprawie wspólnych konkluzji dotyczących polityki migracyjnej.
Audio
  • W magazynie m.in. o rozpoczęciu działalności w Hadze Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji Rosji przeciwko Ukrainie, wizycie w Polsce premier Włoch Giorgii Meloni, o obradach VII Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy, który odbył się w Warszawie [posłuchaj]
Premier Włoch Giorgia Meloni z wizytą w Polsce
Premier Włoch Giorgia Meloni z wizytą w PolscePAP/EPA/FILIPPO ATTILI / PALAZZO CHIGI HANDOUT

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o rozpoczęciu działalności w Hadze Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji Rosji przeciwko Ukrainie. Ma ono zbierać dowody rosyjskich zbrodni i zabezpieczać je. Centrum jest pierwszym krokiem na drodze do osądzenia tych zbrodni, kolejnym będzie utworzenie specjalnego trybunału.

Nie może być pokoju bez sprawiedliwości - podkreślił w Hadze prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin. Uczestniczył on w inauguracji działalności Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji Rosji przeciwko Ukrainie. Ma ono ułatwić zbieranie dowodów, a także ich wymianę do przyszłych procesów i osądzenia Rosji za zbrodnie. 

Informujemy też o wizycie w Polsce premier Włoch Giorgii Meloni. Podczas spotkania premierów Polski i Włoch w Warszawie poruszone zostały kwestie bezpieczeństwa, polityki unijnej i szczytu NATO.

Premier Włoch Giorgia Meloni wyraziła opinię, że zrozumiałe jest stanowisko Polski i Węgier w kwestii migracji na niedawnym szczycie UE, gdzie nie osiągnięto porozumienia w sprawie wspólnych konkluzji dotyczących polityki migracyjnej.

W wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" szefowa włoskiego rządu zapewniła, że szanuje kraje, które bronią swoich interesów. Zdaniem premier w sprawie migracji Unia Europejska dokonała „totalnej zmiany kroku”.

„Inwestowanie w stabilność Afryki Północnej i zapobieganie wypływaniu łodzi to podstawowy interes włoski i nareszcie także priorytet europejski” - oświadczyła. Ten, jak zaznaczyła, „aspekt zewnętrzny” to „bezdyskusyjny włoski sukces” szczytu. Giorgia Meloni przyznała, że w sprawie „wewnętrznego wymiaru” migracji nie ma pełnej zgody w UE. 

Jens Stoltenberg pozostanie na stanowisku sekretarza generalnego NATO. Ambasadorowie państw członkowskich na spotkaniu w Brukseli ponownie przedłużyli jego kadencję - tym razem do października przyszłego roku. O tym również w magazynie.

Przenosimy się także do Świnoujścia, gdzie otwarto długo wyczekiwany tunel pod Świną, który połączył wyspy Wolin i Uznam.

Budowa kosztowała 912 milionów złotych, z tego ponad 775 milionów to dofinansowanie unijne, a reszta pochodziła z budżetu samorządu Świnoujścia. Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że otwarcie tunelu w Świnoujściu to ważne wydarzenie w najnowszej historii kraju. Z połączenia tunelem pod Świną wysp Uznam i Wolin oraz centrum Świnoujścia z resztą kraju ucieszyło się wiele osób- dodał szef polskiego rządu.

W liście skierowanym do uczestników uroczystości otwarcia tunelu pod Świną prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Świnoujście przestaje być jedynym polskim miastem, które nie miało połączenia drogowego z resztą kraju.

W audycji wracamy też do obrad VII Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy, który odbył się w Warszawie. Relacjonujemy spotkanie uczestników zjazdu z prezydentem Andrzejem Dudą oraz Pierwszą Damą.

- Dziękuję Polonii i Polakom z zagranicy za wspieranie Polski i obronę jej dobrego imienia; proszę, żebyście nie przestawali, nie możemy osiąść na laurach - powiedział  prezydent Andrzej Duda podczas Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy.

"Dziękuję za to, że na co dzień nas wspieracie, że bronicie dobrego imienia Polski, że prowadzicie w swoich krajach akcje, które tego dobrego imienia Polski mają bronić, że reagujecie. To wiele w przestrzeni międzynarodowej zmieniło" - mówił prezydent podczas uroczystości, zwracając się do przedstawicieli Polonii.

Prezydent podziękował za wsparcie, jakie Polska otrzymała, abyśmy zostali przyjęci do Sojuszu Północnoatlantyckiego. "Ciężko dzisiaj pomyśleć, co by było, gdybyśmy częścią tego Sojuszu nie byli" - powiedział, podkreślając znacznie, jakie ma obecność wojsk sojuszniczych w Polsce.

Prezydent dziękował również za wsparcie, jakie Polacy w kraju i za granicą okazali Ukraińcom po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jak zauważył, wpłynęło to na wizerunek Polaków na świecie.

Mówmy również o XVII Polonijnych Spotkaniach z Historią Najnowszą, organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej.

W "Kartce z kalendarza" przypomnimy o 80 rocznicy katastrofy lotniczej nad Gibraltarem, w której zginął generał Władysław Sikorski, Naczelny Wódz i premier rządu Rzeczpospolitej na
uchodźstwie.

W programie również kolejna audycja z cyklu "Z językiem polskim w świat".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.