Redakcja Polska

Prezydent Joe Biden rozmawiał ze światowymi przywódcami o wsparciu Ukrainy

08.10.2023 14:58
Podczas telekonferencji na temat dalszej pomocy dla Ukrainy prezydent Joe Biden zapewnił grupę światowych przywódców, że Stany Zjednoczone będą kontynuować wsparcie dla Kijowa - poinformował rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby. 
Audio
  • W magazynie m.in. o wideokonferencji w sprawie wsparcia Ukrainy, zwołanej przez prezydenta Joe Bidena, przygotowaniach do wyborów parlamentarnych za granicą, w tym w Kanadzie oraz spotkanie z Agatą Pilitowską z Salonu Poezji, Muzyki i Teatru z Toronto [posłuchaj]
Joe Biden
Joe BidenBiksuTong / Shutterstock

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o telekonferencji zorganizowanej przez prezydenta Joe Bidena, na temat dalszej pomocy dla Ukrainy. Uczestniczyli w niej przywódcy NATO, Unii Europejskiej, Grupy G7, Polski oraz Rumunii. 

Telekonferencja miała miejsce kilka dni po tym jak amerykański Kongres nie przewidział w ustawie o tymczasowym podniesieniu limitu długu publicznego środków dla Kijowa. Zarówno prezydent Joe Biden jak i przywódcy w Kongresie zapewniają, że pakiet dalszej pomocy militarnej, ekonomicznej i humanitarnej dla Ukrainy zostanie uchwalony.

Informujemy też o Paradzie Pułaskiego, która odbyła się w Nowym Jorku. 

Dziesiątki tysięcy Polaków wzięły udział w dorocznej Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku. To wydarzenie, które uważane jest za największe święto amerykańskiej Polonii. W tym roku gościem specjalnym przemarszu był prezydent Andrzej Duda

"Jestem przekonany, że przedsięwzięcie to jak co roku posłuży popularyzacji i promocji polskiej kultury, tradycji, sztuki oraz ukazaniu znaczenia i potencjału Polonii amerykańskiej" - podkreślił Andrzej Duda. Dodał, że Polacy w USA pokazali swoją skuteczność, kiedy Polska starała się o członkostwo w NATO, a - również dzięki nim - obecnie w Polsce tak licznie stacjonują wojska amerykańskie. 

"Jestem wdzięczny moim Rodakom, że myślą o swojej Ojczyźnie i jej bezpieczeństwie. Każdy z nich jest ambasadorem Polski tu, w Stanach Zjednoczonych. Podczas wielu rozmów z amerykańskimi partnerami słyszę o naszym kraju mnóstwo pozytywnych opinii, jakie wyrobili sobie właśnie na podstawie kontaktów z mieszkającymi tu Polakami" - zaznaczył prezydent. 

Parada jest organizowana od 1936 roku przez amerykańską Polonię, służy upamiętnieniu Kazimierza Pułaskiego, polskiego bohatera wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Z Nowego Jorku relacjonuje Wojciech Cegielski.

W naszym programie dużo mówimy także o wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października i udziale w nich Polonii. Naszymi rozmówcami są Jarosław Łasiński, wicedyrektor Departament Konsularnego MSZ oraz Magdalena Pszczółkowska, konsul generalna w Toronto.

Do Polski wróciły szczątki Stefana Szolc-Rogozińskiego. Badacz Kamerunu i organizator pierwszej polskiej wyprawy naukowej do Afryki zmarł pod koniec XIX wieku w Paryżu i od tamtej pory jego grób znajdował się we Francji. Szczegóły w naszym programie.

Gościem programu jest Agata Pilitowska, wybitna aktorka, współzałożycielka Salonu Poezji, Muzyki i Teatru w TorontoTeatr powstał w 1991 roku z inicjatywy Marii Nowotarskiej i Jerzego Pilitowskiego. W trakcie swojej historii Salon Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto stworzył kilkaset spektakli i odbył  ponad trzysta podróży, prezentując przedstawienia w całej Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i w wielu krajach Europy. 

Agata Pilitowska była uczestnikiem konferencji „Teatr polski poza granicami: kultura, tożsamość i wspólnota”, zorganizowanej w Warszawie przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Aktorka przedstawiła na konferencji historię i niezwykłe osiągnięcia polskiej sceny w Toronto. Zaapelowała też o wsparcie dla teatru, którego wkład w polską kulturę, nie tylko emigracyjną, jest ogromny.

W audycji również kolejna audycja z cyklu "Język polski bez granic".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.