W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o spotkaniu głównych doradców do spraw bezpieczeństwa narodowego państw Sojuszu w Brukseli. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, podczas obrad, że NATO nie zrezygnuje ze wspierania Ukrainy.
Republikanie w amerykańskim Senacie odrzucili pakiet wsparcia Ukrainy, Izraela i Tajwanu przy jednoczesnym wzmocnieniu ochrony południowej granicy USA. Do odrzucenia kompromisu w tej sprawie wzywał były prezydent Donald Trump. Pokój nie jest dany raz na zawsze, ale nie ma bezpośredniego zagrożenia dla sojuszników ze strony Rosji - powiedział sekretarz generalny NATO po spotkaniu doradców do spraw bezpieczeństwa krajów członkowskich. Jens Stoltenberg zwrócił uwagę na konieczność zwiększania wydatków na obronę, lecz także na wspieranie Ukrainy
Podkreślił przy tym wagę porozumienia amerykańskiego Kongresu w sprawie pomocy dla Ukrainy: "W zeszłym tygodniu słyszałem z Waszyngtonu silne poparcie dla Ukrainy ze strony republikańskich i demokratycznych przywódców Kongresu. Trwają tam debaty na temat sfinansowania ważnych priorytetów. Jest szczególnie ważne, aby Kongres Stanów Zjednoczonych zgodził się na kontynuację wsparcia dla Ukrainy w najbliższej przyszłości".
Zachód musi rozwinąć zdolności produkcyjne w najbliższych trzech latach w związku z zagrożeniem ze strony Rosji - podkreślił w kwaterze głównej NATO szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Jacek Siewiera uczestniczył w Brukseli w spotkaniu doradców do spraw bezpieczeństwa krajów Sojuszu.
W podobnym tonie wypowiadali się w Warszawie szef unijnej dyplomacji Joseph Borrell i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że Unia Europejska musi wstrzymać eksport amunicji do państw trzecich, aby zapewnić większą pomoc Ukrainie w tym zakresie.
W poniedziałek w Warszawie podkreślił, że decyzje w tej sprawie państwa członkowskie muszą podjąć indywidualnie.
"Dzisiejszym problemem nie jest brak zdolności europejskiego przemysłu do produkcji amunicji" - powiedział Josep Borrell. Jak dodał, Unia Europejska jest w stanie produkować, a istotna część naszej produkcji jest eksportowana do krajów trzecich.
"Zatem najlepszym, najtańszym i najskuteczniejszym sposobem na zwiększenie dostaw amunicji na Ukrainę jest zaprzestanie eksportu do krajów trzecich" - podkreślił szef unijnej dyplomacji.
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski nie widzi przeszkód, aby dodatkową amunicję dla Ukrainy kupować także poza rynkiem europejskim.
"Powinniśmy znaleźć sposoby, aby potrzebna Ukrainie amunicja nie wypływała do mniej pilnych miejsc, do klientów w innych częściach świata" - powiedział Radosław Sikorski.
Minister dodał, że "może trzeba te kontrakty jakoś tak pozmieniać czy znaleźć zrozumienie u odbiorców, że Ukraina tego potrzebuję pilniej". "Jeśli chodzi o zakupy na rynkach światowych na rzecz Ukrainy, jeśli o mnie chodzi, im więcej, tym lepiej" - dodał szef polskiej dyplomacji.
Informujemy także o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Afryce Wschodniej. Prezydent spotkał się między innymi z Polonią mieszkającą w Kenii. Aktywni działacze polonijni otrzymali z rąk głowy państwa odznaczenia państwowe.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia złożył wizytę na Litwie, gdzie rozmawiał z litewskimi władzami. Spotkał się też z Polakami mieszkającymi na Wileńszczyźnie.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia powiedział, że po stronie litewskiej jest pewien pomysł na poprawę sytuacji i zwiększenie praw Polaków w tym kraju, ale to, czy zostanie on wdrożony, zależy głównie od sytuacji wewnętrznej u naszych sąsiadów.
Szymon Hołownia podczas wizyty w Wilnie, zwrócił uwagę, że Litwa - podobnie jak Polska - ma przed sobą "maraton wyborczy", co może mieć duży wpływ na kwestię praw Polaków. "Bardzo ciężko prowadzić racjonalną politykę w roku wyborczym, ale po stronie litewskiej są w tej sprawie jasne deklaracje" - podkreślił marszałek Sejmu i dodał, że niezależnie od tego rozwiązanie tej sprawy wymaga czasu. Marszałek dodał, że w czasie wojny - jak to określił - za ścianą powinno załatwić się wszystkie rzeczy, które nie były przez lata załatwiane. Dodawał, że o to apelował podczas rozmów z prezydentem, premier i przewodniczącą Sejmasu.
Przenosimy się także do Senatu, gdzie o otwarto wystawę „Wincenty Witos 1874-1945”. Przygotowano ją w 150. rocznicę urodzin polityka.
W Sejmie omawiano możliwe koncepcje zmian w prawie wyborczym, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb Polonii. Tym prawom przyjrzała się specjalna podkomisja. Szczegóły w naszym programie.
Naszym gościem jest prof. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i rektor Politechniki Śląskiej. Pytamy go między innymi co daje naszej nauce obecność 100. tysięcy studentów zagranicznych w Polsce? Skąd pochodzą studenci zagraniczni i jakie są ich motywacje do podejmowania studiów w naszym kraju?
W "Kartce z kalendarza" mówimy o tym, że 35 lat temu rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu. Przedstawiciele komunistycznej władzy i solidarnościowej opozycji zasiedli do rozmów, które w sytuacji narastającej fali strajków i protestów miały doprowadzić do porozumienia i wspólnego rozwiązywania konfliktów społecznych.
W magazynie także kolejna audycja z cyklu "Język polski bez granic".
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.