Redakcja Polska

Oficjalne wyniki wyborów samorządowych w Polsce. Będzie niemal 750 wyborczych dogrywek

14.04.2024 11:06
Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła ostateczne wyniki wyborów samorządowych. Najwięcej głosów w wyborach do sejmików województw uzyskało Prawo i Sprawiedliwość - 34,3 procent. Drugi wynik należy do Koalicji Obywatelskiej - 30,6 procent. Obywatele wybrali też radnych oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - w niemal co trzeciej gminie w Polsce konieczna będzie druga tura, by wskazać włodarzy miast i mniejszych miejscowości.
Audio
  • W magazynie m.in. o obchodach 14. rocznicy katastrofy smoleńskiej, wynikach wyborów samorządowych w Polsce, wsparciu NATO dla Ukrainy i programie stypendialnym dla młodzieży polonijnej NAWA ANDERS [posłuchaj]
Warto iść na wybory i zdecydować
Warto iść na wybory i zdecydowaćShutterstock/Dziurek

W magazynie "Widziane z Polski" informujemy o obchodach 14. rocznicy katastrofy smoleńskiej, które odbyły się w kraju i poza granicami.

Ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski oddał hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. W 14. rocznicę tragedii polscy dyplomaci złożyli na obrzeżach lotniska Siewiernyj w Smoleńsku kwiaty i zapalili znicze.

10 kwietnia 2010 roku delegacja władz Polski leciała do Katynia, aby oddać hołd polskim oficerom zamordowanym przez Sowietów. Doszło do katastrofy, w której zginęło 96 osób. Dziś przedstawiciele polskiej ambasady pod przewodnictwem ambasadora Krzysztofa Krajewskiego złożyli w tym miejscu kwiaty.

- Ta uroczystość miała osobisty charakter, ponieważ wszyscy mamy w pamięci tragiczny poranek 10 kwietnia 2010 roku - podkreślił polski dyplomata.

Ambasador Krzysztof Krajewski dodał, że wspólnie z delegacją ambasady hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej oddali również przedstawiciele rosyjskiej Polonii.

Mówimy o wynikach wyborów samorządowych w Polsce. Niecałe 52 procent - tyle wyniosła frekwencja w wyborach samorządowych. W prawie 750 gminach będzie konieczna dogrywka, bo tam odbędzie się druga tura, by wybrać wójtów, burmistrzów i prezydentów. 

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła ostateczne wyniki wyborów samorządowych. Najwięcej głosów w wyborach do sejmików województw uzyskało Prawo i Sprawiedliwość - 34,3 procent. Drugi wynik należy do Koalicji Obywatelskiej - 30,6 procent. Obywatele wybrali też radnych oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - w niemal co trzeciej gminie w Polsce konieczna będzie druga tura, by wskazać włodarzy miast i mniejszych miejscowości. Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 kwietnia. 

Ukraina pilnie potrzebuje wsparcia - alarmują szef NATO Jens Stoltenberg i prezydent Finlandii Alexander Stubb. Politycy spotkali się w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. Głównym tematem rozmów była dalsza pomoc Ukrainie. Sojusz dyskutuje nad stworzeniem specjalnego funduszu zapewniającego długotrwały system dostaw wojskowych dla Kijowa.

O możliwej intensyfikacji ofensywy Rosji w Ukrainie rozmawiamy z Michałem Bruszewskim, portalu ekspertem Defence24.pl.

Gościem magazynu jest dr Dawid Kostecki, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, z którym rozmawiamy o specjalnej ofercie dla młodzieży polonijnej, programie stypendialnego dla Polonii im. Generała Władysława Andersa. To już siódma edycja programu, dzięki któremu już ponad 4 tysiące młodych osób polskiego pochodzenia z różnych części świata – od Brazylii przez Niemcy po Uzbekistan – przyjechało na studia do Polski.

Program im. gen. Władysława Andersa to oferta skierowana do młodzieży polonijnej zainteresowanej podjęciem studiów I stopnia, II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich na polskich uczelniach, w trybie stacjonarnym, w języku polskim.

Program przyczynia się do promocji Polski jako kraju atrakcyjnych możliwości edukacyjnych i naukowych oraz wzmocnienia poziomu kwalifikacji w środowiskach polonijnych.

O udział w programie starać się mogą osoby, które posiadają Kartę Polaka lub polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju i które odbywały cały okres kształcenia na poziomie szkoły średniej poza granicami Polski.

W ramach Programu oferowane jest comiesięczne stypendium Dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w uczelniach nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki oraz możliwość odbycia studiów w uczelniach nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw zdrowia (kierunki medyczne) oraz ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego (kierunki artystyczne).

Mówimy również, że rośnie liczba cudzoziemców przystępujących do egzaminu potwierdzającego znajomość języka polskiego jako obcego - wynika z danych za lata 2016-2022 Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Przez 20 lat Państwowa Komisja do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego przeprowadziła egzamin dla 88 tys. osób i wydała ponad 75 tys. certyfikatów.

W "Kartce z kalendarza" przypominamy o 20. rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego, piosenkarza, poety, pisarzaMówili o nim "bard Solidarności". W swojej twórczości w latach 80-tych nawiązywał do walki społeczeństwa z systemem totalitarnym i do przeżyć zwykłych ludzi, zderzających się z rzeczywistością takiego systemu. 

Jacek Kaczmarski miał niezwykły talent literacki i wyczucie słowa, dzięki temu jego piosenki poetyckie były jedyne w swoim rodzaju, pełne często gorzkiej ironii. Należał do popularnego trio z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. Był zafascynowany twórczością Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy. Swoje kompozycje artysta wykonywał zarówno w mieszkaniach przyjaciół, jak i w wielkich salach koncertowych. W latach 80. ogromną popularność - zwłaszcza w podziemiu antykomunistycznym - przyniosła mu pieśń "Mury" z 1978 roku, nawiązująca do utworu katalońskiego barda Lluísa Llacha. Stała się ona hymnem "Solidarności" i symbolem walki z reżimem.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.