W magazynie "Widziane z Polski" informujemy, że 96 śmigłowców Apache zasili polską armię. Polski rząd podpisał w tej sprawie umowę z Amerykanami.
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał umowę na dostawę dla Wojska Polskiego 96 śmigłowców szturmowych AH-64E Apache. "To krok milowy w transformacji wojska, najnowocześniejsze śmigłowce w najnowocześniej wersji" - podkreślił szef MON.
Jak ocenił Kosiniak-Kamysz, umowa na Apache ma charakter przełomowy - jeśli chodzi o możliwości Wojska Polskiego, zwłaszcza w zakresie współpracy wojsk lądowych, np. pancernych, z lotnictwem. Śmigłowce Apache będą bowiem częścią wyposażenia Wojsk Lądowych, a ich głównym zadaniem będzie wsparcie żołnierzy na ziemi.
Szef MON przypomniał też, że jeszcze w sierpniu zaplanowane jest przekazanie polskiemu lotnictwu pierwszych dwóch z 32 zamówionych myśliwców F-35. Maszyny na razie pozostaną jednak w USA, gdzie będą się na nich szkolić polscy piloci i technicy.
15 sierpnia obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego. Z gen. Stanisławem Koziejem, byłym szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego rozmawiamy o wyzwaniach stojących przed polskim wojskiem.
W rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, polski wojskowy stwierdził, że najważniejszym obecnie wyzwaniem jest zneutralizowanie bardzo niebezpieczniej rosyjskiej doktryny dotyczącej użycia broni atomowej.
Generał Stanisław Koziej ocenił inwestycje MON w polskie wojsko i zwrócił uwagę na działania, na których powinni się skupić głównodowodzący armią w kontekście wojny za naszą wschodnią granicą.
Informujemy też o 104 rocznicy Bitwy Warszawskiej i jej znaczeniu dla Polski i Europy.
W Bitwie Warszawskiej Wojsko Polskie odniosło spektakularne zwycięstwo nad Armią Czerwoną. Zapewniło to Polsce niepodległość na prawie 20 lat i uchroniło Europę Zachodnią przed komunistyczną rewolucją. Bitwa była przełomowym starciem wojny polsko-bolszewickiej, która rozpoczęła się ponad rok wcześniej. Nazywa jest "Cudem nad Wisłą" ze względu na wiktorię polskich wojsk nad przeważającymi siłami bolszewickimi.
Bitwa Warszawska była wielką operacją wojskową, przeprowadzoną od 13 do 25 sierpnia 1920 roku. Szala zwycięstwa przechyliła się 15 sierpnia, gdy armia polska pokonała wojska dowodzone przez sowieckiego generała Michaiła Tuchaczewskiego, atakujące stolicę. Walkę o przedpole Warszawy wojska Tuchaczewskiego rozpoczęły 13 sierpnia. Napastnikom obiecano po 40 tysięcy rubli i wolność rabunku przez trzy dni. Dla polskich żołnierzy przegrana oznaczałaby utratę odzyskanej niedawno - w 1918 roku - niepodległości.
O jednej z najważniejszych bitew świata rozmawiamy między innymi z prof. Jolantą Załęczny i prof. Januszem Odziemkowskim.
Weterani, władze miejskie oraz warszawiacy w asyście Wojska Polskiego oddali 13 sierpnia hołd pamięci poległym i ofiarom powstania warszawskiego na Starym Mieście. Od 1992 roku, w rocznicę eksplozji "czołgu-pułapki", 13 sierpnia obchodzony jest Dzień Pamięci Starówki. Nasza relacja także w magazynie.
W programie podsumujemy również udział polskich sportowców w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Choć oczekiwania były większe, są powody do radości. O wynikach, emocjach i planach na przyszłość z naszymi olimpijczykami rozmawiał Tadeusz Musioł.
Na Igrzyskach w Paryżu Polska zajęła 42. miejsce w klasyfikacji medalowej, zdobywając 10 medali, w tym jeden złoty.
Na ważne wydarzenie kulturalne w Kanadzie, Międzynarodowy Festiwal Filmowy, zaprasza Krystyna Piotrowska z Radia Polonia w Toronto.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zachęca Halina Ostas.