Redakcja Polska

Powrót Donalda Trumpa do Białego Domu. Inauguracja prezydentury, pierwsze decyzje i polityczne plany

24.01.2025 17:33
Donald Trump po raz drugi objął urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych, stając się 47. przywódcą USA. Podczas uroczystej inauguracji w rotundzie Kapitolu, prezydent złożył przysięgę, zapowiadając powrót do polityki opartej na "zdrowym rozsądku" i przywrócenie "złotego wieku" Ameryki. W swoim inauguracyjnym przemówieniu Trump skupił się na kwestiach wewnętrznych, energetyce, bezpieczeństwie granic oraz planach geopolitycznych.
Audio
  • W magazynie o prezydenturze Donalda Trumpa i jego pierwszych decyzjach, obawach Polaków w Stanach Zjednoczonych, naborze nauczycieli do szkół polskich za granicą oraz 20. rocznicy śmierci Jana Nowak-Jeziorańskiego, legendarnego kuriera z Warszawy [posłuchaj]
Donald Trump ponownie stwierdził, że Kanada powinna się stać 51. stanem USA
Donald Trump ponownie stwierdził, że Kanada powinna się stać 51. stanem USAEvan El-Amin/ Shutterstock

W magazynie "Widziane z Polski" komentujemy rozpoczęcie prezydentury przez Donalda Trumpa. Został on zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Nowy prezydent zapowiedział, że przywróci "złoty wiek" Ameryki. W orędziu do Amerykanów Donald Trump apelował o jedność kraju i ogłosił dzień swojego powrotu do władzy mianem "dnia wolności dla Stanów Zjednoczonych". 

Trump w swoim przemówieniu zapowiedział zdecydowane działania w sprawie nielegalnej migracji. Planuje wprowadzenie stanu nadzwyczajnego na granicy z Meksykiem oraz wysłanie tam wojska, aby – jak to ujął – "odeprzeć katastrofalną inwazję". Działania te mają obejmować deportację milionów nielegalnych imigrantów oraz uznanie meksykańskich karteli za organizacje terrorystyczne. - USA pod moim przywództwem nie będą się już dawały wykorzystywać - mówił prezydent. 

Jednym z kluczowych elementów jego polityki gospodarczej jest stan nadzwyczajny w energetyce. Trump zapowiedział powrót do masowego wydobycia ropy i gazu, odblokowanie zasobów Arktycznego Rezerwatu Przyrody oraz zwiększenie liczby odwiertów na Alasce. Krytykując zielony zwrot energetyczny poprzednich administracji, prezydent podkreślił, że nowe decyzje obniżą ceny energii i przywrócą USA status lidera w produkcji paliw kopalnych.

Co prezydentura Donalda Tuska oznacza to dla Polski i Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych? Co oznacza dla Ukrainy i UE? O tym w programie.

Polska przygotowuje swe placówki dyplomatyczne w USA na ewentualną deportację nielegalnie pracujących tam Polaków. Takie działania zapowiedział premier Donald Tusk. Ma to być reakcja na słowa prezydenta USA Donalda Trumpa rozpoczynającego realizację zapowiedzi o masowych deportacjach nielegalnych imigrantów. Równolegle Warszawa przyznaje, że zachęty rodaków do powrotu z emigracji będą dotyczyły także innych krajów.

W magazynie mówimy również o prezentacji przez premiera Donalda Tuska, założeń polskiej prezydencji w Radzie UE, na forum Parlamentu Europejskiego.

Europa nie ma żadnych powodów do kompleksów - podkreślił premier Donald Tusk, przedstawiając w Parlamencie Europejskim w Strasburgu priorytety polskiej prezydencji. Szef rządu zaznaczył, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, ponieważ niektórzy obywatele Europy czują, że "stracili grunt pod nogami". - Podnieście swoje głowy. Europa była, jest i będzie wielka - zwrócił się do Europejczyków Donald Tusk.

Premier dodał, że w kwestiach bezpieczeństwa kraje europejskie muszą podejmować wspólne działania i mówić wspólnym językiem. Zdaniem szefa rządu tylko w ten sposób Unia Europejska będzie w stanie dorównać największym potęgom i zapewnić sobie bezpieczną przyszłość.

Donald Tusk podkreślił, że w tym względzie nie można nieustannie oglądać się na Stany Zjednoczone. - Nie pytajcie już więcej Ameryki, co może zrobić dla waszego bezpieczeństwa - pytajcie samych siebie, co my możemy zrobić dla naszego bezpieczeństwa - mówił, cytując słowa 35. prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego.

Komentujemy także dyskusję, która się odbyła na 55. Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Podczas Forum zostały omówione kluczowe dla świata kwestie, takie jak inauguracja prezydentury Donalda Trumpa, wojna na Ukrainie, bezpieczeństwo i współpraca międzynarodowa. Odbyły się dyskusje na prawie 70 ważnych, globalnych tematów. Polskę podczas Forum reprezentował prezydent Andrzej Duda.  W Davos byli też członkowie rządu i przedsiębiorcy.

W audycji mówimy również o 20 rocznicy śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego – jednego z najwybitniejszych patriotów XX wieku, który zapisał się w historii jako "kurier z Warszawy". W rocznicę jego odejścia na warszawskich Powązkach odbyły się uroczystości z udziałem kombatantów, przedstawicieli władz oraz osób pielęgnujących pamięć o jego życiu i dokonaniach. 

Jan Nowak-Jeziorański, urodzony jako Zdzisław Jeziorański w Berlinie, był człowiekiem wielu talentów i pasji. Żołnierz Armii Krajowej, kurier Komendy Głównej AK, dziennikarz, pisarz i wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, całe swoje życie poświęcił walce o wolną Polskę. Był nie tylko świadkiem, ale i uczestnikiem kluczowych wydarzeń XX wieku, od walki w czasie II wojny światowej, przez działalność na uchodźstwie, aż po aktywne wspieranie przystąpienia Polski do NATO i Unii Europejskiej.

W 1994 roku Jeziorański został odznaczony Orderem Orła Białego – najwyższym polskim odznaczeniem. Był również zaangażowany w działania na rzecz demokratycznej opozycji w PRL i Solidarności. Jego wielką zasługą była promocja idei integracji Polski z NATO, co w znaczący sposób wpłynęło na bezpieczeństwo kraju.

Informujemy też o rozpoczęciu przez ORPEG, rekrutacji nauczycieli do szkół polskich za granicą. 

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą prowadzi rekrutację nauczycieli do pracy dydaktycznej wśród Polonii i Polaków za granicą na rok szkolny 2025/2026. Ośrodek prowadzi 76 szkół polskich przy placówkach dyplomatycznych, w 37 państwach. Uczy się w nich szkołach prawie 17 tysięcy uczniów. To o półtora tysiąca więcej niż w ubiegłym roku. 

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą wspiera i promuje naukę języka polskiego wśród młodych Polaków przebywających za granicą. Jest instytucją podległą Ministerstwu Edukacji Narodowej. We wszystkich szkołach i sekcjach prowadzonych przez ORPEG pracuje 654 nauczycieli.

- Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą realizuje szereg zadań. Przede wszystkim prowadzimy 76 szkół polskich przy placówkach dyplomatycznych, ulokowanych  w 37 państwach na czterech kontynentach, w których aktualnie zatrudnionych jest 654 nauczycieli. Oprócz tego ORPEG prowadzi dwie szkoły online, w systemie kształcenia na odległość. Jest to Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej, w których to szkołach uczą się uczniowie z całego świata. Oprócz tego w ramach struktury ORPEG działa Polonijne Centrum Nauczycielskie, które oferuje szeroka paletę kursów, webinariów, szkoleń dla nauczycieli polonijnych z całego świata- mówi Magdalena Kostecka, wicedyrektor ds. wspierania oświaty polskiej za granicą w ORPEG.

W cyklu "Podróże z Polskim Radiem dla Zagranicy", zapraszamy do Łazienek Królewskich w Warszawie.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Donald Trump 47. prezydentem USA, rozmowy o Ukraine w Davos oraz polska prezydencja w Radzie UE

24.01.2025 17:30
W tym wydaniu: pierwsze decyzje Donalda Trumpa, 55. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos oraz wystąpienie Donalda Tuska w Strasburgu na temat polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Polski instrument kosmiczny GLOWS zintegrowany z satelitą NASA. Wielki sukces CBK PAN

24.01.2025 17:32
Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) ogłosiło kolejny przełomowy krok w polskiej eksploracji kosmosu. Instrument badawczy GLOWS (GLObal solar Wind Structure), w całości zaprojektowany i zbudowany w Polsce, został pomyślnie zintegrowany z satelitą NASA - Interstellar Mapping and Acceleration Probe (IMAP). Misja, która ma na celu zbadanie struktury i dynamiki wiatru słonecznego, wystartuje w drugiej połowie 2025 roku.

Pierwszy tydzień kampanii wyborczej w Polsce. Wśród głównych tematów - polityka migracyjna

24.01.2025 18:21
Pierwszy tydzień kampanii wyborczej w Polsce upłynął pod znakiem spotkań z wyborcami w różnych regionach kraju, zbierania podpisów niezbędnych do rejestracji komitetów oraz przedstawiania stanowisk w bieżących sprawach. Kandydaci prezentowali różnorodne podejścia do kwestii migracji, świadczeń socjalnych i polityki gospodarczej, co wyraźnie zarysowało podział na scenie politycznej. Zapraszamy do wysłuchania kampanijnego podsumowania tygodnia!