Redakcja Polska

Radosław Sikorski: hasło prezydencji: „Bezpieczeństwo, Europo!” zostało uznane za strzał w dziesiątkę

05.07.2025 17:54
Po półrocznym kierowaniu pracami Unii Europejskiej Polska przekazała pałeczkę Danii, która do końca grudnia będzie stała na czele Wspólnoty. Podczas polskiego przewodnictwa zapadły kluczowe decyzje dotyczące bezpieczeństwa i obrony.
Audio
  • W magazynie m.in. o uznaniu przez Sąd Najwyższy ważności wyborów prezydenckich, bilansie polskiej prezydencji w Radzie UE, wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie i wędrówka po paryskich śladach Olgi Boznańskiej [posłuchaj]
Polish Foreign Minister Radosław Sikorski
Polish Foreign Minister Radosław SikorskiFoto: Photo: PAP/Radek Pietruszka

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy, o decyzji Sądu Najwyższego, który uznał ważność wyborów prezydenckich. W ocenie sędziów nie ma podstaw, aby kwestionować wynik wyborów z 1 czerwca 2025 roku. Stosowną uchwałę w tej sprawie podjęto w pełnym 18-osobowym składzie w obecności Prokuratora Generalnego oraz przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej. Treść postanowienia odczytał I Prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN sędzia Krzysztof Wiak.

Prezes Wiak wskazał w uzasadnieniu, że duża liczba wniesionych protestów wyborczych nie zwiększyła wagi podniesionych w nich zarzutów, zaś żadne z ustalonych uchybień nie miało wpływu na ogólny wynik wyborów. Łącznie do SN wpłynęło ponad 54 tys. protestów wyborczych, ale większość nie zgłaszała konkretnych zdarzeń, a powielała udostępnione publicznie wzory. Za zasadne uznano 21, ale bez wpływu na ogólny wynik wyborów. Do uchwały zgłoszono trzy zdania odrębne.

Zaprzysiężenie Karola Nawrockiego jest planowane na 6 sierpnia. Wtedy prezydent elekt złoży przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym.

Po półrocznym kierowaniu pracami Unii Europejskiej Polska przekazała pałeczkę Danii, która do końca grudnia będzie stała na czele Wspólnoty. Podczas polskiego przewodnictwa zapadły kluczowe decyzje dotyczące bezpieczeństwa i obrony.

Szef MSZ Radosław Sikorski wśród dokonań polskiej prezydencji w Radzie UE wymienił program pożyczek na obronność SAFE oraz przyjęcie kolejnych sankcji wobec Rosji. Zaznaczył, że hasło prezydencji: „Bezpieczeństwo, Europo!” zostało uznane za strzał w dziesiątkę.

Wśród dokonań polskiej prezydencji Sikorski wymienił m.in. podpisanie przez UE partnerstw w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony z Wielką Brytanią i Kanadą oraz wprowadzenie mechanizmu SAFE na wsparcie inwestycji w sektorze obrony.

Wskazał, że w trakcie polskiej prezydencji opublikowano też dokumenty określające kierunki współpracy obronnej w Unii Europejskiej - białą księgę w sprawie obronności europejskiej i plan ReArm Europe.

Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że udało się też przekazać Ukrainie drugą transzę wsparcia w wysokości 1,9 mld euro z odsetek z zamrożonych rosyjskich aktywów. Ponadto - wyliczał- przyjęto 16. i 17. pakiet sankcji wobec Rosji. „Jest uzgodniony tekst 18. pakietu, który jest blokowany tylko przez nacjonalistów węgierskich” - mówił minister Sikorski.

W audycji mówimy także o pożegnalnej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie. Prezydent został odznaczony Orderem Wolności Ukrainy przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. To najwyższe ukraińskie wyróżnienie państwowe, jakie mogą otrzymać cudzoziemcy.

Order Wolności przyznał Andrzejowi Dudzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W uzasadnieniu wskazał, że polski prezydent otrzymał wyróżnienie za „wybitne zasługi w umacnianiu ukraińsko-polskiej współpracy międzynarodowej” oraz za „wspieranie suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy”. 

W magazynie informujemy także o nowych wymaganiach wobec studentów - cudzoziemców i przywróceniu przez Polskę, od 7. lipca, czasowej kontroli na granicy Polski z Niemcami i Polski z Litwą.

Przenosimy się też do Paryża aby opowiedzieć o wydarzeniach związanych z Rokiem Olgi Boznańskiej

Zaczęła malować jako sześciolatka pod okiem matki. Zafascynowana portretami, zawsze zaczynała od oczu – bo to w nich widziała duszę. W Krakowie była krytykowana, w Monachium zachwycano się jej talentem, ale to w Paryżu zrobiła prawdziwą karierę. O wielkiej polskiej portrecistce i wydarzeniach związanych z Rokiem Olgi Boznańskiej, opowiedziała nam Joanna Wajda, dyrektorka Instytutu Polskiego w Paryżu.

Gościem Polskiego Radia dla Zagranicy jest Barbara Czechmeszyńska-Skowron, dziennikarka polonijna, animatorka życia kulturalnego w Polsce, ale także wśród Polonii włoskiej i niemieckiej, prezes Fundacji Pokolenia Pokoleniom oraz członek Zarządu Stowarzyszenia Associazione Culturale Insieme.

Barbara Czechmeszyńska-Skowron uczestniczyła w szkoleniu dla dziennikarzy mediów polonijnych, przygotowanym przez Uniwersytet Warszawski i Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

- Było to niezwykle cenne doświadczenie. W ramach tego szkolenia odbyłam też staż w Polskim Radiu. Do organizatorów tego pilotażowego projektu, którego celem było szkolenie dziennikarzy polonijnych, czyli MSZ i UW, zwróciła się o takie warsztaty Teresa Sygnarek, prezes Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych - powiedziała polonijna dziennikarka.

 - Z racji mojego dorobku zawodowego w międzynarodowych koncernach, jak L'Oréal, czy Gruner+Jahr zawsze miałam do czynienia z multikulturowym środowiskiem zawodowym i towarzyskim. Znam sześć języków, pomieszkuję na przemian we Włoszech i w Polsce, często bywam w Berlinie, który uwielbiam. Jako absolwentka dziennikarskich studiów podyplomowych Uniwersytetu Warszawskiego równolegle do mojej pracy zawodowej, zawsze publikowałam artykuły oraz realizowałam projekty promujące kulturę polską wśród Polonii - mówi Barbara Czechmeszyńska-Skowron.

O 70-leciu Centrum Nauki Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Polonicum UW rozmawiamy z dr Piotrem Kajakiem, wicedyrektor Centrum.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.


Lwów: obchody rocznicy mordu na polskich profesorach

05.07.2025 08:37
We Lwowie uczczono 84. rocznicę zamordowania przez Niemców 40 polskich profesorów miejscowych uczelni, którzy zginęli, rozstrzelani na Wzgórzach Wuleckich w tym mieście. W uroczystościach uczestniczyli polscy dyplomaci i przedstawiciele władz Ukrainy.

Sekretarz generalny NATO apeluje do USA w sprawie dostaw broni na Ukrainę

05.07.2025 12:00
Sekretarz generalny NATO apeluje do USA w sprawie dostaw broni na Ukrainę. Mark Rutte - pisze Bloomberg - powiedział, że liczy na elastyczność ze strony Waszyngtonu, aby zapewnić Ukrainie zasoby do samoobrony.

Kontrole na granicy Polski i Litwy będą jak najmniej uciążliwe dla podróżnych

05.07.2025 16:12
Na granicy polsko-litewskiej w Budzisku trwają przygotowania do wprowadzenia kontroli podróżnych. Rozpoczną się one w poniedziałek i potrwają - na razie - do 5 sierpnia. W Budzisku spotkali się dziś szefowie resortów spraw wewnętrznych Polski i Litwy, Tomasz Siemoniak i Władysław Kondratowicz.