Redakcja Polska

Jubileusz Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie

13.02.2021 19:18
20 lat temu polski parlament zdecydował o powstaniu Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie. Od samego początku celem działania placówki było otoczenie opieką spuścizny Fryderyka Chopina i wartości z nią związanych. Bogata i wielowątkowa działalność Instytutu na przestrzeni dwóch dekad obejmuje m.in. organizację szesnastu edycji festiwalu „Chopin i jego Europa”, dzięki którym Warszawę odwiedziły dziesiątki wybitnych artystów.
Audio
  • W magazynie m.in. o szczycie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej w Juracie, raporcie MFW na temat Polski i zakończeniu konserwacji Ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie [posłuchaj]
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Fortepian firmy Sebastian Erard wykonany w 1856 (nr 26606) należący do Ferenca Liszta
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Fortepian firmy Sebastian Erard wykonany w 1856 (nr 26606) należący do Ferenca LisztaWikipedia/Boston9/Creative Commons

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej w Juracie.

Prezydenci państw V4 zaapelowali o przyspieszenie programu szczepień w Unii Europejskiej. Odbudowa społeczno-gospodarcza po pandemii była jednym z głównych tematów dwudniowego szczytu przywódców Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Spotkanie zainaugurowało obchody 30. rocznicy powstania wyszehradzkiego sojuszu.

W wystąpieniu otwierającym obrady, prezydent Andrzej Duda pochwalił zapowiedzi nowej amerykańskiej administracji w sprawie bezpieczeństwa w Europie. Jak podkreślił, dzięki aktywności krajów naszego regionu podczas szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku zdecydowano o zwiększeniu obecności wojsk Sojuszu na jego wschodniej granicy.

"W tym kontekście pozytywnie przyjmujemy deklaracje administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena dotyczące dalszego wzmacniania więzi transatlantyckich i ożywienia relacji w ramach NATO. Bliska, strategiczna współpraca z USA odgrywa bowiem kluczową rolę dla bezpieczeństwa Europy" - powiedział polski prezydent.

Do końca czerwca Polska sprawuje prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej.

W magazynie mówimy też o raporcie Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który przewiduje powrót Polski w tym roku, na ścieżkę wzrostu gospodarczego i mocne odbicie w roku 2022. Rada Wykonawcza Funduszu opublikowała właśnie coroczny raport z przeglądu polskiej gospodarki.

Z dyrektorem wykonawczym Międzynarodowego Funduszu Walutowego Piotrem Trąbińskim rozmawiał w Waszyngtonie nasz korespondent Marek Wałkuski.

W audycji również o tym, że Narodowy Bank Polski pracuje nad Narodową Strategią Bezpieczeństwa Gotówki. Jednym z jej celów jest zagwarantowanie Polakom możliwości bezpiecznego płacenia banknotami i monetami w każdym sklepie czy punkcie usługowym.

Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Henryka Jerzego Chmielewskiego - "Papcia Chmiela" - Orderem Orła Białego. Odznaczenie podczas pogrzebu twórcy wręczyła jego rodzinie szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych.

Najbliższa rodzina, przedstawiciele władz i wielbiciele twórczości Henryka Jerzego Chmielewskiego - pożegnali "Papcia Chmiela". Uroczystość pogrzebowa grafika, rysownika i publicysty, autora serii komiksowej "Tytus, Romek i A'Tomek", w czasie II wojny światowej żołnierza Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego odbyła się na Wojskowych Powązkach. Szczegóły w relacji Ewy Plisieckiej.

Naszym gościem jest Juliusz Szymczak- Gałkowski, wiceprezes Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", z którym rozmawiamy o Polonijnym Roku Norwida.

20 lat temu polski parlament zdecydował o powstaniu Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie. Placówka została utworzona na mocy „Ustawy o ochronie dziedzictwa Fryderyka Chopina” z 3 lutego 2001 roku.

Od samego początku celem działania Instytutu było otoczenie opieką spuścizny Fryderyka Chopina i wartości z nią związanych. Bogata i wielowątkowa działalność Instytutu na przestrzeni dwóch dekad obejmuje m.in. organizację szesnastu edycji festiwalu „Chopin i jego Europa”, dzięki którym Warszawę odwiedziły dziesiątki wybitnych artystów. Wielu z nich - tak jak Marthę Argerich, nieżyjącego już Fransa Brüggena czy Fabio Biondiego - połączyła z festiwalem głęboka i serdeczna przyjaźń, która zaowocowała wieloma wyjątkowymi wydarzeniami.

Kładąc nacisk na dialog pomiędzy instrumentami współczesnymi a instrumentami z czasów Fryderyka Chopina, festiwal „Chopin i jego Europa” uczynił Warszawę jednym ze światowych centrów wykonawstwa historycznie poinformowanego.

Pierwsza dekada działalności Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w znacznej mierze podporządkowana była przygotowaniom do wielkiego jubileuszu 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w roku 2010. Obchody miały wymiar globalny i spotkały się z ogromnym rezonansem na całym świecie.

W 2010 roku otwarte zostało Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, jedno z najnowocześniejszych i najchętniej odwiedzanych muzeów biograficznych. Muzeum, które posiada największą na świecie kolekcję chopinianów, gościło już ponad milion osób. O działalności placówki, z jej rzecznikiem Aleksandrem Laskowskim, rozmawia Michał Fedusio.

W programie mówimy również o zakończeniu konserwacji ołtarza Wita Stwosza w krakowskiej Bazylice Mariackiej.

W cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie", odwiedzamy Berdyczów na Ukrainie.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.