Redakcja Polska

Pałac Saski, jeden z symboli przedwojennej Warszawy, będzie odbudowany

10.07.2021 07:55
Podczas uroczystości na stołecznym placu Piłsudskiego prezydent Andrzej Duda podkreślał, że planowana odbudowa to szczególna, prestiżowa inwestycja, która przypomni o pięknie przedwojennej Warszawy.
Audio
  • W magazynie m.in. o inicjatywie odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie, wizycie ministra spraw zagranicznych na Litwie, udziale Polaków w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, obchodach 100-lecia III Powstania Śląskiego i wystawie Anny Bilińskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie [posłuchaj]
Uroczystość przekazania projektu Ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brhla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie
Uroczystość przekazania projektu „Ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie” Foto: Tomasz Tołłoczko / BPN

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o tym, że Pałac Saski jako jeden z symboli przedwojennej Warszawy może doczekać się odbudowy. Prezydent Andrzej Duda przekazał na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Jak mówił, to moment doniosły dla stolicy i Rzeczpospolitej.

Podczas uroczystości na stołecznym placu Piłsudskiego prezydent podkreślał, że planowana odbudowa to szczególna, prestiżowa inwestycja, która przypomni o pięknie przedwojennej Warszawy. Andrzej Duda mówił, że wielu ludzi, wspominając stolicę Polski z czasów przed II wojną światową, a więc - jak to ujął - "zanim została przez hitlerowskich najeźdźców umęczona i zniszczona" - zwraca uwagę, że była ona piękna. Relacja Michała Fedusio.

W audycji także o wizycie ministra spraw zagranicznych na Litwie. Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau złożył dwudniową wizytę na Litwie, podczas której wspólnie z ministrami spraw zagranicznych Litwy i Ukrainy, podpisał mapę drogową w ramach Trójkąta Lubelskiego. To zapoczątkowana rok temu inicjatywa, której celem jest polityczno-gospodarczo-społeczne zbliżenie między Warszawą, Wilnem i Kijowem.

W wileńskim Pałacu Władców ministrowie Zbigniew Rau, Gabrielius Landsbergis i Dmytro Kułeba podpisali też Deklarację o wspólnym dziedzictwie i wartościach. Dokument nawiązuje do 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Szef polskiego MSZ podkreślał, że trzy kraje podzielają tradycję I Rzeczypospolitej. To, jak mówił minister Rau, wolność, suwerenność narodu i rozdział władz. "To sprawia, że należy się zastanowić się nad sytuacją w naszej części Europy, gdzie widzimy wiele zagrożeń dla tego rodzaju dziedzictwa i wartości. Postrzegamy je jako kamień milowy w rozwijaniu nowoczesnych, demokratycznych państw Europy, w tym w Unii Europejskiej. Te idee jednoczą nas i inspirują, by działać i robić to razem" - powiedział Zbigniew Rau. Tematem zajęła się Katarzyna Semaan.

W magazynie mówimy również o udziale Polaków w Igrzyskach Olimpijskich w Japonii. Niemal 220 osób liczy już polska kadra olimpijska na Igrzyska w Tokio. O szczegółach tej największej sportowej imprezy, od wybuchu pandemii, dyskutowano w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Był tam Michał Fedusio.

Niedawno minęły trzy lata od śmierci największej polskiej lekkoatletki Ireny Szewińskiej. Zdobyła wiele medali, a po karierze była aktywna w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. Mąż i syn znanej sportsmenki postanowili wypożyczyć Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie jej siedem medali olimpijskich. Na uroczystości był Klaudiusz Madeja.

W Katowicach z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyły się uroczystości 100-lecia zakończenia III powstania śląskiego. Informacje na ten temat zebrała Ewa Plisiecka.

Na Zamku Królewskim w Warszawie Wydawnictwo Editions -Spotkania przekazało Archiwum Akt Nowych unikalne materiały o działalności antykomunistycznej polskich środowisk emigracyjnych we Francji, Belgii i Niemczech. Tę część programu przygotował Przemysław Pawełek.

Obrazy artystki Anny Bilińskiej, jednej z dwóch obok Olgi Boznańskiej największych polskich malarek XIX wieku i pierwszej, która zyskała międzynarodową sławę, można oglądać do 10 października w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Jej twórczość prezentowano na najważniejszych europejskich wystawach, była doceniania przez krytyków sztuki wielu krajów. Wystawa "Artystka. Anna Bilińska 1854-1893" opowiada o talencie, determinacji, ciężkiej pracy i życiu artystki. Ekspozycja składa się z blisko 120 obrazów olejnych, akwareli, pasteli i rysunków.

Jednym z najważniejszych obrazów w biografii artystycznej Anny Bilińskiej jest „Autoportret”. Ten obraz przyniósł jej sukces, dzięki niemu zdobyła m.in. Medal III klasy na Salonie Paryskim w roku 1887 i Srebrny Medal na wystawie międzynarodowej dwa lata później. Dzięki „Autoportretowi”, który wystawiała kilkanaście razy, dała się poznać jako wybitna portrecistka.

W programie także audycja z cyklu "Z językiem polskim w świat". Mówimy w niej o programie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej "Polonista".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.