W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wizycie marszałek Sejmu w Kanadzie. Elżbieta Witek podkreśliła, że jej rozmowy w tym kraju miały dwa wymiary - polonijny i polityczny.
W Ottawie Elżbieta Witek rozmawiała z przewodniczącym kanadyjskiego Senatu George'em Fureyem i z przewodniczącym Izby Gmin Anthonym Rotą. Podczas rozmów z Kanadyjsko-Polską Grupą Międzyparlamentarną padła deklaracja nawiązania prawdziwych i realnych relacji między parlamentarzystami obu krajów. Marszałek Witek spotkała się również m.in. z gubernator prowincji Ontario Elizabeth Dowdeswell, z którą rozmawiała o Polakach mieszkających w Kanadzie
Marszałek Sejmu odwiedziła też polski cmentarz wojskowy w Niagara-on-the-Lake oraz oddała hołd ochotnikom do armii polskiej, którzy szkolili się w legendarnym obozie Camp Kościuszko. Później walczyli o niepodległość Polski. Elżbieta Witek podkreśliła, że sojusz polsko-amerykańsko-kanadyjski jest szczególnie istotny w obliczu wojny na Ukrainie.
W programie wizyty znalazły się też spotkania z rodakami mieszkającymi w Kanadzie. - Wszędzie, gdzie jesteście, gdzie możecie, przekonujcie wszystkich tak, jak my to robimy, że trzeba pomóc Ukrainie, jak najszybciej wygrać tę wojnę - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, zwracając się do Polonii kanadyjskiej. Jest to potrzebne po to, by cały świat mógł być wolny i demokratyczny - dodała. Zaznaczyła, że wojna na Ukrainie pokazała, jacy naprawdę są Polacy. - Jak mają otwarte serca i jak dla nich jest ważna wolność i niepodległość - mówiła Elżbieta Witek.
W magazynie mówimy również o przygotowaniach do szczytu NATO w Madrycie. Ich elementem była wizyta Jensa Stoltenbera, sekretarza generalnego Sojuszu, w krajach skandynawskich.
W Poświętnem na Mazowszu Instytut Pileckiego upamiętnił kolejnych Polaków którzy zostali zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Uroczystość odbyła się ramach projektu "Zawołani po imieniu". Relacja w naszej audycji.
Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta premiera książki "Dziewczyna i Uczony" Gerdien Verschoor. Autorka opowiedziała w niej historię obrazów Rembrandta splatając ją z życiem polskiej arystokratki Karoliny Lanckorońskiej, dzięki której dziś arcydzieła holenderskiego mistrza możemy podziwiać w Polsce. Książka wcześniej ukazała się w Holandii i spotkała z wielkim zainteresowaniem czytelników. Z języka niderlandzkiego na polski przetłumaczyła ją Alicja Oczko.
Maria Wieczorkiewicz rozmawia z pisarką i tłumaczką.
Gościem programu jest siostra Michaela Rak, założycielka i dyrektorka jedynego na Litwie hospicjum, które obchodzi 10-lecie powstania. Rozmowa Kamila Zalewskiego.
W kartce z kalendarza przypominamy, że 35 lat temu, zmarł Stanisław Bareja, twórca takich filmów jak "Miś", "Poszukiwany, poszukiwana" i serialu "Alternatywy 4". Był jednym z nielicznych powojennych artystów, który uprawiał gatunek komediowy i odniósł w tej dziedzinie niekwestionowany sukces. Pomimo cenzury obnażał absurdy rzeczywistości PRL i bawił widzów do łez. Humorystyczne sceny z kolejek, urzędów i zakładów pracy pokazywały umiejętność wnikliwej obserwacji Barei, jako reżysera i scenarzysty.
W magazynie również audycja z cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie".
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.