W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o szczycie Rady Europy z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.
Podczas sesji otwierającej 4. Szczyt Głów Państw i Szefów Rządów Rady Europy polski prezydent przypominał, że organizacja ta została utworzona po przezwyciężeniu okropności II wojny światowej, a jej celem była ochrona takich wartości jak wolność obywateli, życie ludzkie, praworządność i demokracja. - Te wartości jednoczą nas i stanowią podstawę naszej wyjątkowej społeczności. Musimy o tym pamiętać, rozpoczynając dzisiejszą dyskusję. Jesteśmy wspólnotą wartości i naszym obowiązkiem jest ich bronić - powiedział Andrzej Duda.
Prezydent Duda zwrócił uwagę, że szczyty Rady Europy z udziałem szefów państw i rządów odbywają się w wyjątkowych i przełomowych momentach i jest to dopiero czwarte spotkanie w tym formacie. - Dzisiaj, jak widać, taki moment jest. Oczywiście jest on związany z tym, co dzieje się w naszej części świata, w Europie Wschodniej, wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę - oświadczył Andrzej Duda.
W stolicy Islandii ponad 40 krajów poparło ideę stworzenia systemu szacowania szkód wojennych, wyrządzonych przez Rosję na Ukrainie. Zadaniem tego urzędu będzie pomoc w zadośćuczynieniu ofiarom wojny i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Do Reykjaviku przylecieli m.in. prezydent Francji, premier Wielkiej Brytanii i kanclerz Niemiec. Z uczestnikami rozmów połączył się także ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
W magazynie relacjonujemy również wizytę marszałek Sejmu Elżbiety Witek na Cyprze.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek odbyła trzydniową wizytę na Cyprze, podczas której miały miejsce spotkania między innymi z przewodniczącą Izby Reprezentantów Republiki Cypryjskiej Annitą Demetriou oraz ministrem spraw wewnętrznych Cypru, Constantinosem Ioannou.
Elżbieta Witek podczas wizyty na Cyprze odwiedziła także wraz z przewodniczącą cypryjskiego parlamentu Annitą Demetriou przedszkole dla ukraińskich dzieci w cypryjskiej Pyli. "To zasługuje na szczególne uznanie; dzieci mają zagospodarowany czas, a mamy mogą podjąć zatrudnienie" - powiedziała.
Mówimy także o pierwszych HIMARS-ach dla Wojska Polskiego, które trafiły do 1-ej Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie. - Przyjmujemy dziś do Wojska Polskiego wyrzutnie HIMARS. To sprzęt, którzy sprawdził się na Ukrainie. Gospodarzami tych pierwszych egzemplarzy będą żołnierze 1 Brygady Artylerii 16 Dywizji Zmechanizowanej - poinformował Mariusz Błaszczak.
Przypomniał, że to konsekwencja jego ubiegłotygodniowej wizyty w Waszyngtonie i rozmowy z sekretarzem obrony Lloydem Austinem oraz podpisanej w 2019 roku umowy ze Stanami Zjednoczonymi. - Naszą ambicją jest to, żeby jak najszybciej wzmocnić Wojsko Polskie - dodał, wskazując, że jak pokazuje przykład Ukrainy, artyleria pełni w konfliktach zbrojnych istotną rolę.
W programie również o usunięciu przez Rosję pomnika polskich ofiar represji w Piwowarisze pod Irkuckiem oraz o polonijnych zbiorach z Argentyny, które trafiły do Archiwum IPN.
Archiwalia związane z działalnością Polonii w Argentynie trafiły do zasobów Instytutu Pamięci Narodowej. Rodzinne pamiątki i dokumenty przekazał tej instytucji konsul honorowy w Rosario w Argentynie, Stanisław Moszoro. Uroczystość odbyła się w Warszawie.
Naszymi gośćmi są Urszula Król i Seweryn Kuter z Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, z którymi rozmawiamy o niezwykłym pokazie, który odbył się w placówce.
W programie również kolejna audycja z cyklu "Z językiem polskim w świat".
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.