Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 07.02.2020 r.

07.02.2020 17:41
W tym wydaniu: wizyty prezydentów Francji i Macedonii Północnej w Polsce oraz ogłoszenie daty wyborów prezydenckich
Audio
Prezydenci Francji i Polski: Emmanuel Macron i Andrzej Duda
Prezydenci Francji i Polski: Emmanuel Macron i Andrzej DudaPAP/Radek Pietruszka

NOWY ETAP W RELACJACH POLSKI Z FRANCJĄ

Prezydent Francji zaproponował spotkanie przywódców Polski, Niemiec i Francji w ramach Trójkąta Weimarskiego. Emmanuel Macron mówił w Warszawie, że to właśnie te trzy kraje powinny wziąć odpowiedzialność za kształt Unii Europejskiej po brexicie. Propozycja taka padła w czasie spotkania prezydentów Polski i Francji.

Trójkąt Weimarski to organizacja, utworzona przez Polskę, Niemcy i Francję na początku lat 90., tuż po upadku komunizmu w Europie. W ostatnich latach jednak inicjatywa ta wyraźnie straciła na znaczeniu, a do ostatniego jak dotąd spotkania na poziomie głów państw doszło 7 lat temu w Warszawie.

Francuski prezydent Emmanuel Macron zaproponował zorganizowanie nowego szczytu przywódców trzech krajów, bo jak mówił, Warszawa, Berlin i Paryż powinny teraz wyznaczyć kierunki rozwoju Unii Europejskiej bez Wielkiej Brytanii. “Aby pogłębić naszą współpracę chciałbym zaproponować, aby w najbliższych miesiącach odbył się szczyt Trójkąta Weimarskiego w którym weźmie również udział Kanclerz Niemiec. Na naszych barkach spoczywa kluczowa odpowiedzialność za Europę, za strategiczną agendę nad którą dzisiaj zaczęliśmy wspólnie pracować” - dodał.

Polski prezydent Andrzej Duda w czasie spotkania z francuskim przywódcą podkreślał konieczność zmian w Unii. “Nie mamy wątpliwości, że Unia będzie musiała w jakimś sensie nabrać nowego kształtu, że opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię oznacza pewne nowe rozdanie i nowe otwarcie, że role w Unii Europejskiej będą musiały w jakimś sensie zostać poukładane na nowo i ta architektura europejska siłą rzeczy musi ulec w jakimś sensie przebudowie” - dodał Andrzej Duda.

Głosy o konieczności reform Unii Europejskiej pojawiają się od czasu referendum w Wielkiej Brytanii. W czerwcu 2016 roku, ku zaskoczeniu wielu polityków, Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej. Ostatecznie Wielka Brytania przestała być częścią Wspólnoty 1 lutego.

W czasie wizyty prezydenta Francji podpisano też polsko-francuski program współpracy na najbliższe cztery lata. Francuski prezydent zaprosił polskiego przywódcę na obchody święta narodowego Francji 14 lipca. Z kolei Andrzej Duda zaprosił Emmanuela Macrona jako gościa honorowego na obchody 100-leci Bitwy Warszawskiej w sierpniu tego roku.

Francuskie media podkreślają przełomowy charakter wizyty prezydenta Francji. “Le Figaro” zauważa “wyraźne zbliżenie” na linii Paryż-Warszawa i podkreśla obecność nie tylko prezydenta, ale także czterech kluczowych ministrów francuskiego rządu (obrony narodowej, ekologii, spraw zagranicznych, gospodarki), co według dziennika ma świadczyć o randze wydarzenia. “Wyraźnie widać, że oba kraje chcą połączyć siły ku silniejszej Europie”, a Emmanuel Macron “szuka nowego sojusznika po nieudanej próbie wzmocnienia współpracy z Niemcami” - czytamy w "Le Figaro".

POLSKA WSPIERA STARANIA MACEDONII PÓŁNOCNEJ O CZŁONKOSTWO W UE

Prezydent Andrzej Duda deklaruje wsparcie dla starań Macedonii Północnej o członkostwo w Unii Europejskiej. Prezydent tego kraju Stewo Pendarowski przebywał z wizytą w Polsce.

Po rozmowie obu polityków w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda mówił, że liczy na szybkie rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych. Podkreślał, że Unia Europejska jest "atrakcyjnym projektem" i dlatego wiele państw chce do niej przystąpić. Prezydent Andrzej Duda dodał, że są takie ambicje w społeczeństwie i wśród władz Macedonii Północnej - w tym prezydenta tego kraju.

Macedonia Północna powstała w latach 90. XX wieku w wyniku rozpadu byłej Jugosławii. Pierwotnie państwo to nazywało się Macedonią, co przez 27 lat wzbudzało protesty sąsiadującej Grecji. Ostatecznie mieszkańcy bałkańskiego kraju poparli w referendum zmianę nazwy na Macedonia Północna, a finalną decyzję podjął w styczniu 2019 roku parlament w Skopje. Od tego czasu ruszył proces przyjęcia kraju do NATO.

POLSKIE WYBORY PREZYDENCKIE ODBĘDĄ SIĘ 10 MAJA

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja - ogłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona dwa tygodnie później - 24. maja. Kampania wyborcza rozpocznie się wraz z publikacją zarządzenia marszałek Sejmu w Dzienniku Ustaw.

Elżbieta Witek przypomniała, że miała do wyboru trzy terminy: 3. maja, 10. maja i 17. maja. Jak podkreślała, wybierając ostateczną datę brała pod uwagę aktywność międzynarodową władz państwa.

Od 2015 roku prezydentem jest Andrzej Duda, który ogłosił, że będzie ubiegał się o reelekcję. Start w wyborach prezydenckich zadeklarowali: wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, Robert Biedroń z Nowej Lewicy, Krzysztof Bosak z Konfederacji i dziennikarz Szymon Hołownia.

Zgodnie z konstytucją, prezydenta wybieramy w głosowaniu powszechnym, równym, bezpośrednim i tajnym na pięcioletnią kadencję. Ponownie może być wybrany tylko raz. Na prezydenta może być wybrany obywatel polski, który najpóźniej w dniu wyborów ukończy 35 lat i korzysta z pełni praw wyborczych do Sejmu. Kandydat, aby wystartować, musi zebrać co najmniej 100 tysięcy podpisów poparcia. Wybory wygrywa ta osoba, która otrzymała więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości, czternastego dnia po pierwszym głosowaniu przeprowadzana jest druga tura.

Na magazyn "Mija Tydzień" zaprasza Przemysław Pawełek.