Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 13.03.2020 r.

13.03.2020 18:29
W tym wydaniu: koronawirus w Polsce i na świecie, spotkanie ministrów spraw zagranicznych Bukaresztańskiej Dziewiątki w Wilnie oraz ćwiczenia Defender-Europe 20
Audio
Polowy punkt sanitarny w Brescia
Polowy punkt sanitarny w BresciaPAP/ EPA/Filippo Venezia

WALKA Z KORONAWIRUSEM

Nie możemy popełnić błędu takiego jak we Włoszech apelują specjaliści. Epidemia koronawirusa w tym kraju eksplodowała po tym, jak Włosi zlekceważyli prośbę o pozostanie w domach. Jest grono ludzi, którzy lekceważą potrzebę pozostania w kwarantannie - podkreśla docent Jerzy Jaroszewicz - lekarz chorób zakaźnych kierujący Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym i Hepatologii w Szpitalu nr 1 w Bytomiu.

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię w związku z rozprzestrzenieniem się koronawirusa. Wiele krajów wprowadza specjalne procedury, w Polsce ogłoszono stan zagrożenia epidemiologicznego. Zamknięte są szkoły i uczelnie, a ludziom zaleca się pozostanie w domach. 

Wchodzi w życie zakaz przyjazdu do Stanów Zjednoczonych mieszkańców Strefy Schengen, w tym Polski. Restrykcje wprowadził prezydent Donald Trump wobec rosnącej liczby przypadków koronawirusa w Europie.  Ambasador Polski w Waszyngtonie Piotr Wilczek powiedział, że decyzję amerykańskiego rządu należy zaakceptować. Ambasador Wilczek przyznał, że decyzja prezydenta Trumpa może być kłopotliwa dla obywateli naszego kraju. Zapewnił, że placówki konsularne w USA w miarę swoich ograniczonych możliwości będą pomagać Polakom, którzy znajdą się w trudnej sytuacji w związku z ograniczeniem liczby lotów pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Europą.

Nadzwyczajna sesja plenarna Parlamentu Europejskiego, która ma zatwierdzić działania w sprawie koronawirusa została wstępnie zaplanowana na 25 marca.

Na razie Europarlament wstrzymał wszelką aktywność. Zarówno w tym jak i w przyszłym tygodniu zostały odwołane spotkania grup politycznych i komisji parlamentarnych. 23 marca europosłowie mają wznowić działalność.

SPOTKANIE BUKARESZTAŃSKIEJ DZIEWIĄTKI

O roli NATO i zadaniach dla Sojuszu oraz o zagrożeniu ze strony Rosji rozmawiali ministrowie spraw zagranicznych Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9) podczas spotkania w Wilnie. W spotkaniu wziął udział szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz. Do stolicy Litwy przyjechali też szefowie dyplomacji Czech, Estonii, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Węgier i Bułgarii. Minister Jacek Czaputowicz powiedział, że Polska przywiązuje duże znaczenie do formatu bukaresztańskiego, a silny i jednomyślny głos wschodniej flanki powinien być szczególnie wyraźny.

Jacek Czaputowicz odniósł się też do słów Wladimira Putina. Rosyjski przywódca w wywiadzie dla agencji TASS nazwał "bredniami" mówienie o równej odpowiedzialności Hitlera i Stalina za rozpętanie II wojny światowej. Ponownie zarzucił też państwom europejskim, w tym Polsce, zawieranie umów z niemieckim dyktatorem w latach trzydziestych.  Jacek Czaputowicz powiedział, że jest to podtrzymanie nowej narracji ze strony Rosji. 

Szef MSZ miał przewodniczyć polskiej delegacji w j obchodach 30. rocznicy odzyskania przez Litwę niepodległości. Jednak w związku z zagrożeniem spowodowanym koronawirusem, do końca kwietnia odwołane zostały wszystkie zaplanowane wydarzenia w budynku litewskiego parlamentu.

Bukaresztańska Dziewiątka (B9) została zainaugurowana w 2015 roku w Warszawie z inicjatywy Polski i Rumunii. Spotkania służą wymianie poglądów i koordynacji stanowisk w dziedzinie bezpieczeństwa państw flanki wschodniej NATO.

DEFENDER-EUROPE 20

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że ćwiczenia Defender-Europe 20 to największe od 25 lat manewry wojskowe w naszej części Europy. Andrzej Duda w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsko Pomorskiem spotkał się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniach Defender-Europe 20.

Prezydent Duda przypomniał, że w manewrach bierze udział 37 tysięcy żołnierzy. Równolegle - jak dodał prezydent - Wojsko Polskie prowadzi ćwiczenia Anakonda.

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher również z prezydentem i szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, odwiedziła polskich i amerykańskich żołnierzy biorących udział w ćwiczeniach Ambasador Mosbacher mówiła, że Defender-Europe 20 pokazują zaangażowani USA w NATO: "Stany Zjednoczone wysyłają za ocean 20 tysięcy swoich synów i córek, świetnie wyszkolonych, doskonale wyposażonych, a przede wszystkim gotowych oddać życie za wartości, które uznajemy za bardzo ważne. Nie ma lepszego dowodu pokazującego zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w NATO i zobowiązanie wobec sojuszników i wobec Polski."

W ćwiczeniach Defender-Europe 20 bierze udział łącznie 37 tysięcy żołnierzy. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że to największe od 25 lat manewry wojskowe w naszej części Europy

Na magazyn "Mija Tydzień" zaprasza Katarzyna Semaan.