10. ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ
O 8:41 na Placu Piłsudskiego w Warszawie prezes PiS Jarosław Kaczyński i członkowie rządu złożyli hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. Dokładnie o tej porze 10 kwietnia 2010 roku, pod Smoleńskiem rozbił się samolot, na pokładzie którego był prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńska i delegacja 95 osób. Z okazji dziesiątej rocznicy katastrofy planowane były obchody w pobliżu Smoleńska, z udziałem premiera, członków rządu i parlamentarzystów. Wizyta została jednak przełożona ze względu na pandemię koronawirusa. Zamiast tego przedstawiciele władz oddali hołd ofiarom na Placu Piłsudskiego w Warszawie, przy pomnikach Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar katastrofy smoleńskiej.
Prezydent Andrzej Duda z kolei oddał hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej przy grobie pary prezydenckiej - Lecha i Marii Kaczyńskich - na Wawelu. Przy wzgórzu wawelskim prezydent mówił, że 10 kwietnia to dla niego szczególny dzień. Szef resortu obrony Mariusz Błaszczak złożył wieńce przed pamiątkowymi tablicami, które znajdują się na dziedzińcu budynku MON oraz w siedzibie resortu. Minister obrony przypomniał, że w katastrofie smoleńskiej zginęli też wysokiej rangi dowódcy wojska polskiego - szef Sztabu Generalnego oraz dowódcy rodzajów sił zbrojnych.
Były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powiedział, że dekada, która minęła od katastrofy smoleńskiej, to czas odrodzenia narodu polskiego. Polityk Prawa i Sprawiedliwości zaznaczał, że to także okres poszukiwania prawdy. Antoni Macierewicz zapowiedział też, że po Wielkanocy zostaną przedstawione efekty pracy podkomisji smoleńskiej, która zajmuje się badaniem przyczyn katastrofy Tu-154M. Ministerstwo spraw zagranicznych przekazało ambasadzie Rosji w Polsce notę dyplomatyczną wzywającą stronę rosyjską do niezwłocznego wydania własności Polski - wraku samolotu Tu-154 M. Resort poinformował o tym na Twitterze. "Żadna norma prawa międzynarodowego nie daje podstawy dla przetrzymywania przez Rosję własności Polski" - czytamy w komunikacie MSZ.
POLONIA PAMIĘTA
Polscy dyplomaci pracujący w Rosji oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. Delegacja polskiej ambasady złożyła kwiaty w Smoleńsku, w miejscu, w którym 10 lat temu rozbił się polski samolot Tu-154M. Również Mieszkańcy Smoleńska pamiętają o ofiarach katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku. Smoleńska Polonia, w trakcie świąt narodowych zapala świece w miejscu tragedii i uczestniczy w nabożeństwach odprawianych przez miejscowych duchownych katolickich. W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej przesunięto na późniejszy termin. Pierwszą modlitwę w intencji ofiar, obok dymiących jeszcze fragmentów samolotu, odmówił pracujący w Smoleńsku franciszkanin ojciec Ptolemeusz Kuczmik. Dziś ojciec Ptolemeusz Kuczmik modli się w intencji ofiar smoleńskiej katastrofy w kaplicy kościoła w Smoleńsku.
Również konsulat Generalny RP we Lwowie zorganozwoał skromne uroczystości z okazji 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej i 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. Konsul generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz wspólnie z polskimi dyplomatami złożyła biało-czerwony wieniec i zapaliła znicze przed banerem ze zdjęciami 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
Silne poparcie i solidarność w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej i 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej w imieniu narodu litewskiego wyraził litewski premier Saulius Skvernelis. W liście skierowanym do szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego oraz prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, pisze, że Litwa nigdy nie zapomni mordów popełnionych i cynicznie ukrywanych przez Związek Radziecki.
PANDEMIA KORONAWIRUSA
Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że od połowy kwietnia rząd będzie stopniowo uwalniać kolejne sektory gospodarki z ograniczeń wywołanych koronawirusem. Jak mówił rzecznik Ministerstwa, Wojciech Andrusiewicz, właśnie dlatego będą potrzebne maseczki bądź nakrycia twarzy, które od 16 kwietnia trzeba będzie nosić obowiązkowo w miejscach publicznych.
Rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział TVP Info, że nie powinno być problemu z zaopatrzeniem się w maseczki. Od przyszłego czwartku wejdzie w życie obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych. Szczegółowe regulacje dotyczące zakrywania nosa i ust rząd przedstawi po świętach.
Zapraszamy do wysłuchania magazynu Mija Tydzień.