Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 23.10.2020 r.

23.10.2020 16:47
W tym wydaniu magazynu: spotkanie przywódców krajów Inicjatywy Trójmorza, ministrowie obrony państw NATO m.in. o obronie w kosmosie oraz sytuacja epidemiologiczna w Polsce i Europie.
Audio
Prezydent Bułgarii Rumen Radew, prezydent Estonii Kersti Kuljulaid i prezydent Polski Andrzej Duda podczas szczytu Trómorza
Prezydent Bułgarii Rumen Radew, prezydent Estonii Kersti Kuljulaid i prezydent Polski Andrzej Duda podczas szczytu TrómorzaPAP/EPA/ARNO MIKKOR HANDOUT

PIĄTY SZCZYT INICJATYWY TRÓJMORZA

Rozwój gospodarki i infrastruktury, walka z pandemią i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego - to jedne z najważniejszych tematów piątego szczytu Inicjatywy Trójmorza w Tallinie. Estonia na początku tygodnia była gospodarzem debaty między przywódcami krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz politykami z Berlina, Brukseli i Waszyngtonu.
Celem Inicjatywy Trójmorza jest wyrównanie poziomu rozwoju naszej części Europy z Europą Zachodnią - mówił w Tallinie prezydent Andrzej Duda. "Szukaliśmy narzędzi, które pozwolą nam rozwijać nasze kraje szybciej, by dogonić kraje Europy zachodniej, jeśli chodzi o standard życia, rozwój gospodarczy i tak dalej. Postanowiliśmy współpracować, ponieważ uznaliśmy, że jest to sposób na przyspieszenie naszego rozwoju."

Przy okazji szczytu Polska podpisała umowę ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie rozwoju programu energetyki jądrowej. Mark Menezes, zastępca sekretarza energii Stanów Zjednoczonych, podczas dyskusji w Tallinie zapewniał, że jego kraj pozostaje zaangażowany w rozwój Inicjatywy Trójmorza. Promował także dostawy amerykańskiego LNG do Europy. Jego zdaniem, w tej chwili zależność krajów europejskich od rosyjskiego gazu jest zbyt duża. "Ponieważ widzieliśmy w przeszłości, co się dzieje, gdy kraje stają się zależne od Rosji w kwestii dostaw gazu ziemnego. Rosja po prostu używa tego, by sprawować kontrolę nad tymi krajami. My mówimy - stwórzmy infrastrukturę do tego, żebyśmy mogli mieć wybór, wybór tego kto będzie dostarczał energię" - mówił.

Ze względu na pandemię koronawirusa, większość uczestników szczytu Inicjatywy Trójmorza wzięła udział w dyskusji zdalnie. Osobiście na miejscu są gospodarze z Estonii, prezydent Bułgarii Rumen Radew oraz prezydent Andrzej Duda. Trójmorze powstało w 2015 roku z inicjatywy Polski i Chorwacji. Skupia 12 państw położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego. Celem Trójmorza jest pogłębienie współpracy politycznej, gospodarczej i infrastrukturalnej.

TELEKONFERENCJA MINISTRÓW OBRONY NATO 

Utworzenie centrum kosmicznego NATO, wydatki na obronę i wzmacnianie strategii odstraszania - to niektóre tematy narady ministrów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Jeśli chodzi o wydatki na obronę, to z opublikowanego przez Kwaterę Główną NATO raportu wynika, że wymóg 2 procent PKB spełnia 10 krajów na 30, w tym Polska. 

Podczas telekonferencji zapadła również decyzja o utworzeniu Centrum Kosmicznego NATO z siedzibą w niemieckiej bazie Ramstein. To reakcja na zagrożenie ze strony Chin i Rosji i zaawansowanie ich prac nad systemami antysatelitarnymi. Bez swoich satelitów NATO mogłoby utracić zdolności do wykrywania zagrożeń. Szef Sojuszu Jens Stoltenberg podkreślał, że przestrzeń kosmiczna jest ważna dla misji NATO-wskich, wykorzystywana w nawigacji i komunikacji. "To będzie centralny punkt wymiany informacji o zagrożeniach dla satelitów i koordynacji naszych działań w tej kluczowej dziedzinie. Naszym celem nie jest militaryzacja kosmosu, ale zależy nam na zwiększeniu świadomości o zagrożeniach w przestrzeni kosmicznej i zdolności, by odpowiadać na nie" - powiedział.

W ubiegłym roku Sojusz Północnoatlantycki uznał przestrzeń kosmiczną za domenę działań wojskowych. Tradycyjnymi obszarami działań były ląd, powietrze i morze, kilka lat temu dodano cyberprzestrzeń, a w ubiegłym roku NATO uznało przestrzeń kosmiczną za piątą domenę walk między mocarstwami. 

CAŁA POLSKA W CZERWONEJ STREFIE

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że musimy nauczyć się żyć z epidemią do czasu wynalezienia szczepionki. Dodał, że nie jest wykluczone. że będziemy się zmagać z epidemią jeszcze przez rok. 

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od soboty cała Polska została objęta epidemiczną strefą czerwoną. Nauka w szkołach podstawowych w klasach 4-8 będzie się odbywać zdalnie. W godzinach 8-16.00 dzieci do 16. roku życia mogą wychodzić z domu tylko pod opieką osób dorosłych. Lokale gastronomiczne: puby, restauracje, kawiarnie- pozostaną zamknięte w najbliższym czasie.

Decyzją rządu, w ramach kolejnych obostrzeń mających na celu powstrzymanie przenoszenia się koronawirusa, wprowadzony zostaje zakaz wszelkiego rodzaju aktywności powyżej pięciu osób w jednej grupie, w tym zebrań i spotkań.

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił podczas konferencji w KPRM, że wzrost liczny zachorowań na COVID-19 ma obecnie charakter wykładniczy. Dodał, że jeżeli ta tendencja nie zmieni się, to w przyszłym tygodniu będziemy mieli około 20-25 tysięcy nowych zakażeń dziennie. Szef resortu zdrowia powiedział, że nadchodzący tydzień będzie krytyczny.

Epidemia koronwirusa przyśpiesza nie tylko w Polsce, coraz więcej krajów, jak, np. Irlandia, decyduje się na ponowny całkowity lockdown.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.