Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 09.04.2022 r.

09.04.2022 11:01
W tym wydaniu: wykluczenie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ, piąty pakiet sankcji wobec Moskwy oraz dyplomatyczne rozmowy Polski z sojusznikami dotyczące wsparcia Ukrainy.
Audio
ONZ zmierza do powolnej, ale solidnej i trwałej izolacji Rosji na arenie międzynarodowej
ONZ zmierza do powolnej, ale solidnej i trwałej izolacji Rosji na arenie międzynarodowejShutterstock/Drop of Light

ROSJA ŁAMIE PRAWA CZŁOWIEKA

Niesprowokowana i nieuzasadniona inwazja na sąsiedni kraj oraz celowe ataki na ludność cywilną uzasadniają wykluczenie Rosji z Rady Praw człowieka ONZ - powiedział na forum Zgromadzenia Ogólnego ambasador RP przy Narodach Zjednoczonych Krzysztof Szczerski. Polska była jednym z 93 krajów, które poparły rezolucję o zawieszeniu Rosji w prawach członka Rady.

Rosyjska armia popełnia zbrodnie wojenne. Rosja nie ma czego szukać w Radzie Praw Człowieka ONZ - powiedział w czwartek prezydent USA Joe Biden po zawieszeniu Rosji w prawach członka tego gremium.

Wykluczenie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ ma symboliczne znaczenie ale jest dotkliwe dla Rosji - mówi Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Przebywający w Waszyngtonie ekspert PISM powiedział Polskiemu Radiu, że władze w Moskwie są wyczulone na kwestie związane z prestiżem Rosji na arenie międzynarodowej.

Czwartkowe głosowanie - rezultat międzynarodowego oburzenia po masakrze w podkijowskiej Buczy - było już trzecim ruchem Zgromadzenia Ogólnego ONZ przeciwko Rosji. 

KOLEJNE SANKCJE WOBEC ROSJI

Najważniejsze, że zaczynamy się zajmować sektorem energetycznym - tak ambasador Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś skomentował decyzję przedstawicieli 27 krajów o zatwierdzeniu piątego pakietu sankcyjnego wobec Rosji.

Unijne krajów zdecydowały ponadto o zamknięciu europejskich portów dla rosyjskich statków. Sankcje obejmą też przewoźników drogowych z Rosji i Białorusi. Są kolejne ograniczenia w imporcie i ekspercie w handlu. Ponadto uszczelnione zostały zasady embarga na dostawy broni wprowadzonego jeszcze w 2014 roku po aneksji Krymu, a to oznacza, że będzie pełne embargo, bez wyjątków. Rosyjskie spółki będą miały zakaz udziału w przetargach w krajach członkowskich. Ponadto na czarną listę z zakazem wjazdu do Unii zostali wpisani przedstawiciele rosyjskiej administracji, oligarchowie, oraz członkowie ich rodzin.

W Brukseli odbyła się również dwudniowa narada ministrów spraw zagranicznych NATO. Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że powstała światowa koalicja państw, które wspierają Ukrainę i są przeciwko rosyjskiej agresji. Sekretarz stanu podkreślił, że sojusznicy uznali, iż atak Rosji na Ukrainę był atakiem na cały porządek międzynarodowy. Dodał, że Stany Zjednoczone dążą do tego, aby państwo rosyjskie zapłaciło wysoką cenę za agresję na Ukrainę: "Pracujemy w ścisłym porozumieniu z naszymi sojusznikami i partnerami, aby podnieść cenę, jaką rosyjski rząd musi zapłacić za agresję. Wczoraj nałożyliśmy nowe sankcje na największe rosyjskie instytucje finansowe i banki prywatne, na 21 członków Rady Bezpieczeństwa Narodowego i na dzieci prezydenta Putina."

Antony Blinken przypomniał o zbrodniach rosyjskich żołnierzy na ukraińskich cywilach. Oświadczył, że ich sprawcy muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba obecny podczas spotkania , ponowił apel o dozbrojenie, ale i unijne embargo na ropę i gaz z Rosji. Podkreślił, że jest to konieczne, by sankcje były skuteczne. "Tak długo jak Unia będzie kupować ropę i gaz Rosji będzie z jednej strony wspierała Ukrainę, a z drugiej wspierała rosyjską machinę wojenną" - podkreślił szef ukraińskiego MSZ.

WSPÓŁPRACA POLSKI Z WIELKĄ BRYTANIĄ I CHORWACJĄ  W ZAKRESIE POMOCY UKRAINIE

Londyn i Warszawa są zgodne - trzeba uszczelnić antyrosyjskie sankcje - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z premierem Borisem Johnsonem na Downing Street.

Prezydent Duda odbył krótką wizytę roboczą w Londynie, której tematem była głównie pomoc dla Ukrainy. Brytyjski premier zapewniał, że w tej sprawie między Królestwem i Polską panuje pełna solidarność. O ścisłej współpracy we wspieraniu Ukrainy zapewnili również szefowie dyplomacji Polski i Chorwacji, którzy spotkali się w Warszawie.

Szef polskiego MSZ mówił, że oba kraje stoją na straży porządku międzynarodowego: "Polska i Chorwacja będą nadal ściśle współpracować ze swoimi partnerami i sojusznikami, w celu udzielenia wszechstronnego wsparcia Ukrainie i wprowadzenia dalszych sankcji przeciwko rosyjskiemu agresorowi. Potwierdziliśmy również nasze silne zaangażowanie w promowanie europejskich wartości, stabilności i dobrobytu na Bałkanach Zachodnich."

Minister Zbigniew Rau mówił, że Inicjatywa Trójmorza jest niezwykle istotna dla współpracy regionalnej, integracji gospodarczej, rozbudowy infrastruktury i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w Unii Europejskiej.

Minister Godran Radman powiedział, że podziwia polską postawę wobec ukraińskich uchodźców. Wizyta chorwackiego ministra była rada związana również z obchodzonym w tym roku 30-leciem nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską i Chorwacją, co zaznaczali obaj ministrowie.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.