Redakcja Polska

Donald Trump 47. prezydentem USA, rozmowy o Ukraine w Davos oraz polska prezydencja w Radzie UE

24.01.2025 17:30
W tym wydaniu: pierwsze decyzje Donalda Trumpa, 55. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos oraz wystąpienie Donalda Tuska w Strasburgu na temat polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Audio
Donald Trump
Donald Trumphttps://it.usembassy.gov/president-donald-j-trump-strengthens-security-standards-traveling-america/

W Waszyngtonie Donald Trump został zaprzysiężony na 47. prezydenta USA

Amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego doktor Wojciech Kwiatkowski mówi, że Donald Trump podkreślił, iż wraz z jego prezydenturą rozpocznie się złoty wiek Ameryki. 

W dniu inauguracji swojej drugiej kadencji podpisał 42 rozporządzenia wykonawcze i memoranda. Dotyczyły one przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa granic i nielegalnej imigracji, produkcji energii, pracowników administracji federalnej oraz polityki handlowej. Ogłosił również stan wyjątkowy na południowej granicy USA.

Działania związane z zapowiedzianą deportacją milionów nielegalnych imigrantów rozpoczął od Chicago, gdzie mieszka kilkanaście tysięcy Polaków bez uregulowanego statusu imigracyjnego. 

Nie należy jednak spodziewać się masowych powrotów Polaków ze Stanów Zjednoczonych. Tak uważa Paweł Kowal, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych. Jak stwierdził, nowa polityka migracyjna amerykańskiej administracji jest skierowana przeciwko nielegalnym migrantom z południa, którzy popełniają przestępstwa.

Paweł Kowal zaznaczył jednocześnie, że w razie potrzeby konsulaty są gotowe pomóc Polakom:

Premier Donald Tusk zwrócił się do szefa MSZ Radosława Sikorskiego z zaleceniem, by polskie konsulaty w Stanach Zjednoczonych były przygotowane na ewentualne deportacje Polaków z USA, w związku z zapowiedziami wprowadzenia ostrzejszej polityki migracyjnej.

"Nie może być mowy o "jakimś proszeniu" Władimira Putina, żeby usiadł do stołu negocjacji

Nowy amerykański prezydent Donald Trump powinien mieć świadomość wszystkich zagrożeń związanych z rosyjską agresją - mówił w szwajcarskim Davos prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Uczestniczący w 55. Światowym Forum Ekonomicznym ukraiński przywódca podkreślił, że w interesie całego świata jest, by Rosja nie dopuściła się agresji na inne państwa. Dodał, że bliska współpraca między Stanami Zjednoczonymi i Europą to niezbędny element pokoju i bezpieczeństwa: "Jest to dla nas bardzo ważne, aby głos Europy brzmiał głośno, by mogła przeciwstawić się dezinformacji i narracjom prorosyjskim, które czasami się pojawiają wokół prezydenta Donalda Trumpa. Jest to bardzo ważne, by głos Europy był zauważalny." 

Reprezentujący Polskę prezydent Andrzej Duda zaapelował w Davos o globalne rozwiązanie konfliktu na Ukrainie. Prezydent uczestniczył w Ukraińskim Śniadaniu na tamtejszym forum gospodarczym.

Andrzej Duda mówił, że negocjacje w sprawie Ukrainy nie powinny się odbywać na warunkach Władimira Putina: "Nie chcę błagać Władimira Putina, żeby zasiadł do negocjacji. Chcę, żeby to on błagał Ukrainę i jej sojuszników o rozmowy na temat zakończenia tego konfliktu i rozwiązania wszystkich problemów. Zgadzam się z sekretarzem generalnym NATO, że konflikt na Ukrainie jest globalny, a nie regionalny. I dlatego potrzeba globalnych rozwiązań.

Śniadania ukraińskie w Davos odbywają się co roku od 20. lat i mają na celu zwrócenie uwagi świata na sprawy tego państwa. W tym roku przy stole zasiedli między innymi Sekretarz Generalny NATO, prezydenci Polski, Łotwy i Finlandii oraz premierzy Belgii i Chorwacji. 

Donald Trump postawił Rosji twarde ultimatum w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie. Tak uważa minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który o zakończeniu wojny rozmawiał w Davos z amerykańskim sekretarzem stanu Markiem Rubio. Minister Sikorski powiedział , że Polska i USA zgadzają się, że Ukraina potrzebuje stabilnego pokoju, a nie zawieszenia broni.

Szef polskiej dyplomacji dodał, że Ameryka traktuje Polskę jako wzorowego sojusznika. Donald Trump zagroził Rosji nałożeniem ceł i kolejnych sankcji, jeśli Moskwa nie zakończy wojny na Ukrainie.

Premier Donald Tusk przedstawił w Parlamencie Europejskim w Strasburgu priorytety polskiej prezydencji

Po wystąpieniu szefa polskiego rządu odbyły się dwie rundy wypowiedzi przedstawicieli grup politycznych. Krytyczne głosy padły między innymi ze strony konserwatystów i skrajnej prawicy. Wśród nich byli europosłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji.

W podsumowaniu debaty Donald Tusk zarzucił tym politykom podważanie zasad, na których opiera się Unia Europejska. Szef rządu zaznaczył, że obecnie najważniejsze jest bezpieczeństwo, ponieważ niektórzy obywatele Europy czują, że "stracili grunt pod nogami".

Szef polskiego rządu podkreślił, że Unia Europejska jest jedyną potęgą, do której stoi kolejka państw, chcących stać się członkiem tej wspólnoty. "Unia Europejska nikomu nie zagraża, tutaj nikt nie będzie mówił, że chciałby zagarnąć takie, czy inne terytorium" - mówił Donald Tusk. 

Wystąpienie Donalda Tuska w Strasburgu miało dodać Europie otuchy i dumy w obliczu wyzwań, a polski premier mówił głosem przywódcy na trudne czasy - oceniła prof. Małgorzata Molęda-Zdziech, politolożka i europeistka ze Szkoły Głównej Handlowej.

Wśród priorytetów polskiej prezydencji premier Donald Tusk wymienił także wzmacnianie odporności na ingerencję i dezinformację, co ma zapewnić stabilność Europy, a także konkurencyjne i odporne rolnictwo, będące gwarancją bezpieczeństwa żywnościowego oraz bezpieczeństwo zdrowotne, które ma stanowić fundament silnej i odpornej wspólnoty europejskiej.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.


Militarne groźby Donalda Trumpa, kontrowersyjna decyzja polskiego rządu ws. premiera Izraela oraz Swiatłana Cichanouska w Warszawie

10.01.2025 17:30
W tym wydaniu: USA chcą przejąć Kanadę, Grenlandię i Kanał Panamski, Polska a wyrok MTK w sprawie Benjamina Netanjahu oraz wsparcie dla demokratycznej Białorusi

Relacje polsko-ukraińskie, zwiększona ochrona Bałtyku oraz nadzieje na pokój na Bliskim Wschodzie

17.01.2025 17:30
W tym wydaniu: wizyta prezydenta Ukrainy w Warszawie, NATO zwiększy ochronę Bałtyku oraz zawieszenie broni zaakceptowane przez Izrael i Hamas