Redakcja Polska

Wizyta prezydent Mołdawii w Polsce, konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy oraz amerykańskie rozczarowanie Putinem

11.07.2025 17:30
W tym wydaniu: rozmowy Mai Sandu w polskimi władzami w Warszawie, udział Polski w przyszłej, powojennej odbudowie Ukrainy oraz wznowienie amerykańskiej pomocy wojskowej dla Kijowa.
Audio
Andrzej Duda i Maia Sandu
Andrzej Duda i Maia Sandu Photo: Marek Borawski/KPRP

Narada kierowników polskich placówek dyplomatycznych ze specjalnymi gośćmi

Prezydent Mołdawii Maja Sandu i szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi byli gośćmi specjalnymi tegorocznej narady kierowników polskich placówek dyplomatycznych. W wydarzeniu wzięło udział ponad stu sześćdziesięciu ambasadorów, konsulów i dyrektorów Instytutów Polskich.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przekazał, że coroczne spotkania są okazją do skoordynowania działań polskiej dyplomacji za granicą.

Motywami przewodnimi dziewiętnastu paneli tegorocznej narady były bezpieczeństwo i strategia polskiej polityki zagranicznej, a także całościowe funkcjonowanie polskiej służby zagranicznej - kwestie regionalne, unijne, nowe technologie, dyplomacja publiczna i kulturalna, zagadnienia kadrowo-organizacyjne.

We wtorek, drugiego dnia Narady, kierownicy polskich placówek zagranicznych spotkali się z mołdawską prezydent Maią Sandu, która była gościem honorowym tegorocznego edycji wydarzenia. W trakcie panelu dyskusyjnego z szefem polskiej dyplomacji dyskutowała nt. sytuacji geopolitycznej w kontekście nadchodzących wyborów parlamentarnych w Mołdawii. Minister Sikorski i prezydent Mołdawii odbyli również konsultacje bilateralne. 

W trakcie wizyty w Polsce prezydent Mołdawii spotkała się także z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Donaldem Tuskiem. Polska będzie dalej zabiegać o integrację Mołdawii z Unią Europejską, a w przyszłości także z NATO - zapewnił prezydent. Przywódcy potwierdzili wolę zacieśniania współpracy politycznej, gospodarczej i w sektorze bezpieczeństwa:

Prezydent Duda zwrócił również uwagę na wspólne stanowisko Polski i Mołdawii w sprawie wsparcia Ukrainy. Oba państwa podkreślają, że nie można dopuścić do zwycięstwa Rosji. Prezydent Sandu podziękowała Polsce za wieloletnią solidarność, pomoc w kryzysach - od pandemii, przez kryzys energetyczny, po wsparcie uchodźców - oraz za aktywne poparcie aspiracji europejskich Mołdawii: "Pomogliście wyposażyć nasze organy ścigania w specjalistyczną wiedzę i narzędzia, aby zachować odporność w coraz bardziej złożonym środowisku bezpieczeństwa. Wspieraliście mołdawskich przedsiębiorców, w tym poprzez wsparcie finansowe z Polskiego Banku Rozwoju dla naszych małych i średnich przedsiębiorstw. Nasze więzi gospodarcze również się umacniają. Handel i inwestycje stale rosną.

Prezydent Mołdawii podkreśliła, że jej kraj chce być konkurencyjną platformą eksportową w regionie i liczy na dalsze inwestycje polskich firm.

Ukraina potrzebuje "Planu Marshalla"

- mówił w Rzymie prezydent Wołodymyr Zełenski. Podczas czwartej międzynarodowej konferencji poświęconej odbudowie pogrążonego w wojnie kraju przywódca apelował o zwiększenie inwestycji na ten cel: "Proszę was o wsparcie koalicji na rzecz odbudowy i o pomoc w zdefiniowaniu konkretnych mechanizmów jej finansowania. Musimy się zgodzić, że zamrożone rosyjskie aktywa powinny zostać przeznaczone na odbudowę Ukrainy. Nie tylko dochody z tych aktywów, ale same aktywa muszą być wykorzystywane w znacznie większym stopniu niż obecnie, aby pomagać ratować ludzkie życia".

Zełenski wskazał ponadto, że odbudowa Ukrainy musi opierać się na podejściu systemowym, z jasnym planem i specjalnym funduszem. Podkreślił, że w odbudowie kraju uczestniczyć będą jedynie państwa przyjazne Ukrainie, które nie mają żadnych związków z Rosją.

Ukraiński przywódca przypomniał, że rosyjskie ataki dronowe i rakietowe są codziennością dla Ukraińców. Wezwał do kontynuowania wsparcia militarnego: "Musimy powstrzymać rosyjskie drony i rakiety. Oznacza to zwiększenie dostaw obrony powietrznej i większe inwestycje w drony przechwytujące, systemy obrony powietrznej i oczywiście rakiety. Apeluję do wszystkich naszych partnerów o zwiększenie inwestycji. Gdy Rosja nasila ataki, nie możemy mieć niedoboru funduszy na produkcję dronów".  

Prezydent Zełenski podziękował krajom wspierającym Ukrainę w obszarze obrony, lotnictwa oraz powrotu do ojczyzny ukraińskich dzieci uprowadzonych przez Rosjan. Zapewnił, że Ukraina jest gotowa dzielić się swoją wiedzą technologiczną z partnerami, co ma służyć nie tylko obronie, lecz także rozwojowi gospodarczemu.

Na zakończenie przemówienia ukraiński przywódca wezwał do jedności i kontynuowania presji na Rosję, aby jak najszybciej osiągnąć sprawiedliwy pokój.

Polska stara się o organizację kolejnej konferencji dotyczącej odbudowy Ukrainy - zapowiedział w Rzymie premier Donald Tusk. W stolicy Włoch szef polskiego rządu mówił, że Polska pokaże światu, gdzie jest centrum pomocy dla Ukrainy. Dwudniowe spotkanie otworzyła włoska premierka Giorgia Meloni. Uczestniczy w nim prawie sto delegacji państwowych i przedstawiciele firm z całego świata.

Konferencja w Rzymie jest czwartym takim wydarzeniem. Poprzednie były organizowane w szwajcarskim Lugano, w Londynie i Berlinie.

USA wznawiają pomoc wojskową dla Ukainy

Waszyngton daje wyraźny sygnał Moskwie - amerykańska administracja jest rozczarowana brakiem postępu w negocjacjach na temat zakończenia wojny na Ukrainie. W Kuala Lumpur spotkali się szefowie dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Rosji. Padły słowa o możliwości objęcia Kremla sankcjami. Ponadto prezydent Stanów Zjednoczonych powiedział, że jego kraj wyśle dodatkową pomoc militarną na Ukrainę. W ubiegłym tygodniu Pentagon wstrzymał dostawę dla Kijowa tysięcy rakiet do systemu obrony powietrznej Patriot oraz pocisków różnego typu.

Podczas spotkania z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w Białym Domu Donald Trump powiedział dziennikarzom, że jest rozczarowany postawą Władimira Putina w sprawie wojny na Ukrainie i jego niechęcią do zaprzestania działań militarnych. Zapowiedział wysłanie wsparcia Kijowowi: "Wyślemy więcej broni, musimy to zrobić, żeby mogli się bronić. Są bardzo mocno atakowani. Będziemy musieli wysłać więcej broni, głównie obronnej. Wkrótce będą pod jeszcze większym ostrzałem. Zbyt wielu ludzi ginie w tym chaosie". 

Stany Zjednoczone w sprawie Ukrainy wysyłają sprzeczne sygnały - powiedział prezes Fundacji Pułaskiego Zbigniew Pisarski. W ten sposób skomentował zapowiedź przekazania Ukrainie przez Waszyngton 10 rakiet systemu Patriot będzie dostarczonych na Ukrainę. Wcześniej prezydent USA Donald Trump ogłosił wstrzymanie pomocy militarnej dla Ukrainy.

Nie wiadomo dokładnie, ile i jaka broń zostanie przekazana Ukrainie. Według portalu Axios, będzie to tylko 10 pocisków przechwytujących do systemów Patriot, podczas gdy wstrzymane dostawy obejmowały 30 takich rakiet. Pentagon wstrzymał też dostawy innej broni - między innymi pocisków do systemów HIMARS oraz rakiet ziemia-powietrze Stinger.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.


Szczyt NATO, podsumowanie polskiej prezydencji w Radzie UE oraz zawieszenie broni w wojnie izraelsko-irańskiej

27.06.2025 17:30
W tym wydaniu: kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego wydadzą więcej na obronność; po unijnym szczycie Polska podsumowuje ostatnie pól roku swojej prezydencji oraz sytuacja na Bliskim Wschodzie po amerykańskich atakach na Iran.