Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 04.06.2021 r.

04.06.2021 17:30
W tym wydaniu: wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Hiszpanii, liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska w Polsce oraz Pierwsze Forum Parlamentarne Trójmorza.
Audio
Premierzy Polski i Hiszpanii
Premierzy Polski i HiszpaniiPAP/Andrzej Lange

RELACJE POLSKO - HISZPAŃSKIE

Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Pedro Sanchezem wyraził nadzieję, że współpraca z Hiszpanią przy rozwoju Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie rozwijała się pomyślnie.

W Alcalá de Henares pod Madrytem odbyły się XIII polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe.

Szefowie polskiego i hiszpańskiego rządu podpisali międzyrządowe porozumienia dotyczące cyberbezpieczeństwa, polityki przemysłowej i współpracy przy rozwoju CPK. Bliższą współpracę nawiążą również resorty spraw zagranicznych i Akademie dyplomatyczne obu państw.

Mateusz Morawiecki dodał, że dwustronne relacje gospodarcze między Polską a Hiszpanią są bardzo owocne.

Podczas spotkania poruszono również kwestie współpracy w walce z pandemią, migracji, unijnej polityki klimatycznej i sąsiedztwa a także dwustronnych relacji, kulturalnych i edukacyjnych oraz tak zwanych rajów podatkowych.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że kwestia rajów podatkowych powinna zostać uregulowana prawem europejskim. Jak dodał - dbając o konkurencyjność i rozwój handlu na wspólnym międzynarodowym rynku, wzmacniamy całą Unię Europejską.

Obok premiera w spotkaniu uczestniczyli szefowie MSZ i MSWiA a także ministrowie klimatu i środowiska, infrastruktury oraz rozwoju.

Miejscem polsko-hiszpańskiego spotkania jest Alcalá de Henares, podmadryckie miasto, będące obok stolicy największym skupiskiem Polonii w Hiszpanii. Działa tam Stowarzyszenie Polaków w Hiszpanii "Orzeł Biały" oraz Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Mówiących po Polsku "Polonica".

SWIATŁANA CICHANOUSKA W WARSZAWIE

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska, która przyjechała w czwartek do Polski, odwiedziła w Warszawie Centrum Białoruskiej Solidarności, odbyła rozmowy z z prezydentem Andrzejem Dudą oraz prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim.

Na spotkanie ze Swiatłaną Cichanouską przyszli Białorusini, którzy opuścili swoją ojczyznę ze względu na represje ze strony reżimu Łukaszenki.

Rozmowy Swiatłany Cichaniuskiej z prezydentem Andrzejem Dudą oraz prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, a także polskimi posłami i senatorami dotyczyły wsparcia dla represjonowanych Białorusinów, wolnych mediów i sankcji wobec reżimu.

Tymczasem białoruska telewizja państwowa wyemitowała rozmowę z dziennikarzem Ramanem Pratasiewiczem aresztowanym w Mińsku po zmuszeniu do lądowania samolotu, który leciał z Aten do Wilna. Według obrońców praw człowieka, wywiad był zarejestrowany pod przymusem: "Współpracuję całkowicie i otwarcie. Pokazuję fakty. Przemyślałem wiele rzeczy. Nigdy więcej nie chcę wchodzić do polityki i do brudnych gier i rozgrywek."

Przed publikacją wywiadu Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna poinformowało, że Raman Pratasiewicz musiał zostać zmuszony do udzielenia takiego wywiadu przez białoruskie służby bezpieczeństwa

INICJATYWA TRÓJMORZA NABIERA ROZPĘDU

Podczas Pierwszego Forum Parlamentarnego Trójmorza marszałek Sejmu Elżbieta Witek mówiła o stworzeniu punktów kontaktowych w parlamentach. W ten sposób odniosła się do ostatnich dyskusji wokół utworzenia sekretariatu Trójmorza, które - jak powiedziała - świadczą o potrzebie stałej komunikacji między partnerami i wyznaczają kierunek dalszej współpracy.

Elżbieta Witek mówiła, że pozwoliłoby to przyspieszyć i usprawnić współpracę, a w przyszłości - być może - skoordynować działania parlamentów w dziedzinach wspólnych prac.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek powiedziała, że inicjatywa Trójmorza jest jednym z najbardziej ambitnych projektów geopolitycznych naszych czasów.

Podczas Pierwszego Forum Parlamentarnego Trójmorza marszałek Sejmu przypomniała, że polska inicjatywa Trójmorza -wzmocnienia pozycji państw wschodniej części Unii Europejskiej - zyskała poparcie krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Elżbieta Witek dodała, że Pierwsze Forum Parlamentarne Trójmorza inauguruje parlamentarny wymiar tej inicjatywy. Forum odbywało się online.

Trójmorze to inicjatywa gospodarczo-polityczna skupiająca 12 państw Unii Europejskiej położonych w pobliżu mórz: Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego. W jego skład wchodzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.