Redakcja Polska

Konferencja Ambasadorów Unii Europejskiej, amerykańska wizja Bliskiego Wschodu oraz nowy ambasador USA w Polsce

07.02.2025 17:30
W tym wydaniu: wizyta szefa Polskiej dyplomacji w Brukseli, reakcje na propozycje Donalda Trumpa odnośnie Strefy Gazy oraz Thomas Rose mianowany na nowego amerykańskiego ambasadora w Polsce
Audio
Radosław Sikorski
Radosław SikorskiŹródło: MSZ Fot.: Sebastian Indra

Radosław Sikorski w Brukseli

Przebywający z wizytą w Brukseli szef polskiego MSZ Radosław Sikorski wziął w środę udział w Konferencji Ambasadorów Unii Europejskiej, a w czwartek m.in. spotkał się z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte

Utworzenie europejskiego banku na rzecz dozbrojenia to jeden z pomysłów na finansowanie unijnych projektów wzmacniających obronność. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział w Brukseli, że pomysł jest wart rozważenia.

Bank na rzecz dozbrojenia miałby być stworzony na wzór Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który zbiera fundusze na międzynarodowych rynkach kapitałowych zaciągając pożyczki, a następnie udziela kredytów na preferencyjnych warunkach. EBI ma jednak ograniczenia. Nie może finansować projektów czysto wojskowych. Za pieniądze z Europejskiego Banku Inwestycyjnego nie można kupić na przykład czołgów czy amunicji. Nowy bank mógłby być odpowiedzią na te oczekiwania. Szef polskiego MSZ-tu podkreślił, że wzmocnienie obronności Unii to "polisa ubezpieczeniowa". 

Podczas konferencji prasowej, której tematem była wojna na Ukrainie i próby organizacji rozmów pokojowych, Sikorski oświadczył, że ma nadzieję, iż 2025 rok będzie decydujący rok dla wojny na Ukrainie i że agresor nie zostanie nagrodzony za swoje czyny.

Polska chce też, by unijnymi sankcjami obejmowane były załogi floty cieni, a nie tylko - jak obecnie - statki. Flota transportuje rosyjską ropę, łamiąc międzynarodowe sankcje. A statki wchodzące w jej skład są w fatalnym stanie, zdezelowane i tym samym stanowią zagrożenie dla Bałtyku, na którym operują. Często dochodzi do wycieków ropy, co grozi katastrofą ekologiczną. Co więcej niektóre statki zrzucają kotwicę i niszczą infrastrukturę krytyczną. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował w Brukseli, że Polska już zgłosiła szefowej unijnej dyplomacji swój pomysł sankcjonowania kapitana i załogi takich statków.

Rosyjska flota cieni liczy ponad sześćset statków. Unia Europejska do tej pory objęła sankcjami niecałe 70. W projekcie 16-ego pakietu sankcji są kolejne jednostki, na które mają być nałożone restrykcje.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował także będzie reprezentował Unię Europejską na Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Jest to związane z trwającą polską prezydencją we Wspólnocie.

Misja Parlamentu Europejskiego na Bliskim Wschodzie

Kontrola zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem, plany Donalda Trumpa dla tego regionu i sytuacja humanitarna - to główne tematy misji Parlamentu Europejskiego na Bliskim Wschodzie

Uczestniczy w niej m.in. europoseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba, który mówił , że w tym miejscu silniej musi oddziaływać unijna dyplomacja. Michał Szczerba dodał, że wszystkie plany dotyczące Strefy Gazy muszą uwzględniać dobro Palestyńczyków. 

Według prezydenta USA Donalda Trumpa Palestyńczyków ze Strefy Gazy należy przesiedlić, by uporządkować teren enklawy ze zniszczeń wojennych. Długoterminowo teren ten miałby należeć do USA. Palestyńczyków miałyby przyjmować kraje regionu, wszystkie zgodnie odrzucają jednak ten pomysł. 

Donald Trump patrzy na politykę przez pryzmat biznesu - mówi o planie amerykańskiego prezydenta dotyczącym Strefy Gazy doktor Tomasz Gajownik z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Jak dodał ekspert, Donald Trump w przypadku chęci realizacji swojego pomysłu będzie wymuszał ustępstwa ze strony państw arabskich, by pozostać silnym graczem w regionie.

Thomas Rose mianowany na nowego amerykańskiego ambasadora w Polsce

To biznesmen, konserwatywny i prawicowy publicysta, były wydawca dziennika The Jerusalem Post.

Rzeczniczka Koalicji Obywatelskiej Dorota Łoboda liczy na to, że nowy ambasador będzie dobrze współpracował z polskimi władzami. 

Szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak mówił, że z wielką nadzieją oczekuję nowego ambasadora. 

Nowy ambasador USA w Polsce będzie najprawdopodobniej skupiał się jedynie na realizacji amerykańskich i izraelskich interesów - uważa amerykanista doktor Karol Szulc. Thomas Rose może reprezentować amerykańskie interesy w Polsce podobnie jak ambasadorka poprzedniej kadencji Donalda Tumpa - Georgette Mosbacher - ocenił ekspert. 

W grudniu Thomas Rose spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, w styczniu wyraził radość, że prezydent apelował do rządu, by Benjamin Netanjahu nie został aresztowany, jeśli przyjedzie na obchody 80-lecia wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Pod koniec stycznia chwalił współpracę Donalda Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą i byłym premierem Mateuszem Morawieckim

Pewnego razu stanął w obronie polskich władz podziemnych, gdy dziennikarka NBC twierdziła, że były one zaangażowane w tłumienie powstania w getcie warszawskim. Thomas Rose podkreślał, że stawiały one opór Hitlerowi.

W reakcji na otrzymanie nominacji na ambasadora w Polsce, Thomas Rose podziękował za wybór i zapewnił, że będzie zagorzale reprezentował interesy USA i "wspaniałego" Donalda Trumpa.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.


Donald Trump 47. prezydentem USA, rozmowy o Ukraine w Davos oraz polska prezydencja w Radzie UE

24.01.2025 17:30
W tym wydaniu: pierwsze decyzje Donalda Trumpa, 55. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos oraz wystąpienie Donalda Tuska w Strasburgu na temat polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, sfałszowane wybory na Białorusi oraz relacje polsko-hiszpańskie

31.01.2025 17:30
W tym wydaniu: 80. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz oraz umowy o współpracy Polski i Kanady, reakcje na kolejne sfałszowane wybory na Białorusi i rozmowy szefów dyplomacji Polski i Hiszpanii.