„Język polski bez granic”- to projekt multimedialny dla Polaków na Wschodzie i Polonii na całym świecie.
Celem projektu jest podnoszenie świadomości językowej i promocja języka polskiego poza granicami kraju. Założeniem jest również ugruntowanie poczucia, że poprzez język można wzmacniać swoją narodową tożsamość oraz uświadomienie Polakom mieszkającym poza granicami kraju, że polszczyzna jest wartością samą w sobie, jest wspólnym dobrem, dlatego warto o nią dbać i przekazywać następnym pokoleniom.
Zapraszamy do wysłuchania kolejnej audycji z cyklu „Język polski bez granic”. Dziś mówić będziemy o tym, dlaczego język polski uważany jest za trudny. Co sprawia najwięcej kłopotu podczas nauki? Skąd w polszczyźnie tak wiele „szumiących” i „szeleszczących” wyrazów? Dlaczego polska gramatyka pełna jest wyjątków i na co trzeba zwracać uwagę, stosując podwójne zaprzeczenie?
Na te pytania odpowiada dr Agata Hącia, językoznawcą z UW, autorka m.in. książki "Ucha, fochy, tarapaty, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o polszczyźnie i o co nie baliście się zapytać".
Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.
Audycję zrealizowała i oprawiła muzyką Magdalena Górecka-Balcer.
Do wysłuchania programu zaprasza Ewa Plisiecka.