„Język polski bez granic”- to projekt multimedialny dla Polaków na Wschodzie i Polonii na całym świecie.
Celem projektu jest podnoszenie świadomości językowej i promocja języka polskiego poza granicami kraju. Założeniem jest również ugruntowanie poczucia, że poprzez język można wzmacniać swoją narodową tożsamość oraz uświadomienie Polakom mieszkającym poza granicami kraju, że polszczyzna jest wartością samą w sobie, jest wspólnym dobrem, dlatego warto o nią dbać i przekazywać następnym pokoleniom.
W kolejnej audycji z cyklu "Język polski bez granic" wracamy do kampanii #KtoTyJesteś, która przestrzega przed skutkami braku pełnej znajomości języka rodziców, ale też zwraca uwagę na korzyści wynikające z dwujęzyczności dzieci.
Pokazuje również jak wiele zyskują osoby, które od najmłodszych lat uczyły się więcej niż jednego języka i uczęszczały do polskiej szkoły.
Najlepszym tego przykładem są goście naszej audycji: Joren Dobkiewicz z Łotwy, który świetnie mówi po polsku. Języka nauczył się w polskiej szkole w Dyneburgu i dzięki temu też odkrył swoje korzenie. Rozmawiamy również z Barbarą Mikulewicz z Litwy, która poznała język polski w domu i jest za to niezmiernie wdzięczna rodzicom. Z kolei Olga Lozowa, Ukrainka, nauczyła się języka polskiego, ponieważ marzyła o studiach w Polsce i potwierdza, że dzięki nauce języka obcego lepiej poznała także swój język ojczysty.
Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.
Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.
Do wysłuchania programu zaprasza Katarzyna Semaan.