Redakcja Polska

Akcja Polonia4Neighbours. Ważna i niezwykle potrzebna inicjatywa MSZ

24.04.2020 09:20
– Ten nadzwyczajny czas wymaga od nas nadzwyczajnych postaw i działań. Potrzebujemy szczególnej solidarności społecznej i pomagania sobie nawzajem – powiedział wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk dziękując Polonii na świecie za zaangażowanie w akcję „Polonia4Neighbours”. W rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy polityk zapewnił, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych – w ramach środków polonijnych - wspiera  działania oraz aktywność Polonii polegającą na samoorganizacji i solidarności społecznej w środowiskach lokalnych, które służą przeciwdziałaniu oraz zwalczaniu pandemii koronawirusa.
Audio
  • Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZ o akcji Polonia4Neighbours. Rozmowa Haliny Ostas [posłuchaj]
Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZ, w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy
Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZ, w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyFoto: Polskie Radio

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspiera działania Polonii podejmowane na całym świecie nakierowane na niesienie i organizowanie pomocy potrzebującym, starszym osobom – sąsiadom w walce z epidemią w ramach Akcji #Polonia4Neighbours. MSZ zamierza solidarnie wspierać wysiłek Polonii, a przez to świadczyć solidarną pomoc krajom najbardziej dotkniętym epidemią.

Organizacje polonijne, grupy zawodowe i branżowe lekarzy, psychologów, inżynierów i techników, polonijne środowiska harcerskie i szkolne, duszpasterstwo przyłączają się do inicjatyw samorządowych, podejmują inicjatywy własne, by służyć innym i wspierać kraje zamieszkania w tym trudnym okresie


Tworzone są specjalne infolinie, dystrybuowane ulotki i materiały informacyjne, oferowana jest pomoc psychologiczna i wsparcie. Dla przykładu, młoda Polonia w Kanadzie angażuje się m.in. w druk 3d materiałów ochronnych.  Kongres Polonii Kanadyjskiej wezwał wszystkie organizacje do pomagania i do zaangażowania się w działania pomocowe. W Edmonton lokalny oddział KPK organizuje wyjazdy do osób starszych, w Ottawie – Fundacja Dziedzictwa Polskiego, polska parafia św. Jacka także włączyły się w pomaganie. Oddział KPK w Toronto w porozumieniu z polską parafią Św. Kazimierza organizuje pomoc w zakupach i transporcie żywności. Ambasador RP w Reykjaviku zwrócił się z apelem do wszystkich Rodaków mieszkających na Islandii, którzy mają wykształcenie medyczne (lekarze, pielęgniarki, farmaceuci i ratownicy medyczni), a nie pracują obecnie w swoim zawodzie, aby zgłosili się do pomocy w sektorze służby zdrowia


Wspieranie i inspirowanie aktywności Polonii i Polaków za granicą w społecznościach lokalnych i życiu publicznym kraju zamieszkania jest jednym z zadań realizowanych w ramach Rządowego programu współpracy z naszymi Rodakami. Dlatego też MSZ – w ramach środków polonijnych - wspiera  działania oraz aktywność Polonii polegającą na samoorganizacji i solidarności społecznej w środowiskach lokalnych, które służą przeciwdziałaniu oraz zwalczaniu Covid19.

Placówki wspierają Polonię, dając poczucie, że w zorganizowanej oddolnej obywatelskiej walce z epidemią nie są sami i mogą liczyć na wsparcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Naturalnie we wszystkich przedsięwzięciach podejmowanych i realizowanych przez środowiska polskie i polonijne w miejscach zamieszania i w okresie pandemii, na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne i przestrzeganie przepisów władz miejscowych. 


Polonia już dokumentuje swoje oddolne działania i zachęca do nich innych. Otrzymujemy zdjęcia i bezpośrednie relacje. Z udostępnionych na profilu #Polonia4Neighbours treści w sposób naturalny tworzy się prosta kampania informacyjna, pokazująca, że Polacy angażują się obywatelsko, oddolnie, wspierają lokalną społeczność, niosą pomoc potrzebującym, wspierają kraje swojego zamieszkania, są solidarni z sąsiadami i wrażliwi.


Do wysłuchania rozmowy z Szymonem Szynkowskim vel Sękiem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, zaprasza Halina Ostas.

Źródło: DWPPG MSZ/ho