Redakcja Polska

Kolejna karetka pogotowia pojechała z Wrocławia do Ukrainy. Trafi niemal na linię frontu

13.06.2023 09:59
W ramach akcji "Pomoc dla Ukrainy" Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowska Fundacja im. Św. Jadwigi przekazała kolejną karetkę pogotowia dla Ukrainy. W pełni wyposażona i zaopatrzona w sprzęt medyczny karetka pogotowia ratunkowego, pojechała z Wrocławia na Ukrainę. Trafi do miejscowości przyfrontowych, aby ratować życia ukraińskich żołnierzy i cywilów.
Przekazany ambulans będzie służył w rejonie działań wojennych
Przekazany ambulans będzie służył w rejonie działań wojennychFot.: Eugeniusz Sało

- Chcielibyśmy, żeby ta karetka uratowała zdrowie, a może i życie ludziom, którzy będą tego potrzebowali. Ale naszym marzeniem, jak zresztą każdego człowieka, żeby ona pomagała w czasach pokojowych, dla tych którzy normalnie zachorują. Ale sytuacja jaka jest to wszyscy wiemy - powiedział Kazimierz Pabisiak, prezes Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. Św. Jadwigi.


Posłuchaj
05:10 Karetka pogotowia dla Ukrainy.mp3 Kolejny ambulans będzie ratował życie cywili i żołnierzy na Ukrainie. Materiał przygotował Eugeniusz Sało

 

W uroczystości, która odbyła się w siedzibie Straży Miejskiej Wrocławia uczestniczyli m.in. Jurij Tokar, konsul generalny Ukrainy we Wrocławiu, Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia Radni z Klubu "Wrocław Wspólna Sprawa", a także duchowni i przedstawiciele uchodźców z Ukrainy.

Fot.: Eugeniusz Sało Fot.: Eugeniusz Sało

- W Ukrainie wciąż jest ciężko teraz. Może jest gdzieś zmęczenie i w Ukrainie ono też jest. Ale jednak rozumiemy, że Ukraina nie ma szansy, nie ma możliwości na zmęczenie, nie może opuścić ręce, bo trzeba dalej walczyć i przeciwstawiać się temu imperium zła, które napadło na Ukrainę - powiedział Jurij Tokar, konsul generalny Ukrainy we Wrocławiu.

Ambulans to dar mieszkańców Wrocławia i ludzi dobrych serc, wrażliwych na potrzeby osób z Ukrainy. To już trzecia karetka, którą udało się zakupić i przekazać dla walczącej Ukrainy.

Dzięki hojności mieszkańców Wrocławia, Fundacja im. św. Jadwigi przekazała na Ukrainę kolejne 3 tony darów m.in. odzież, żywność, środki chemiczne czy leki. Trafią one do uchodźców wewnętrznie przesiedlonych na terytorium Ukrainy. Dzięki inicjatywie fundacji we Lwowie powstanie także kuchnia polowa, gdzie będą wydawane i rozwożone posiłki uchodźcom wewnętrznym i osobom potrzebującym.


Fot.: Eugeniusz Sało Fot.: Eugeniusz Sało

Fundacja im. św. Jadwigi z Wrocławia od wielu lat pomaga Polakom we Lwowie, organizując różnego rodzaju zbiórki i akcje charytatywne. Z początkiem pełnoskalowej wojny włączyła się w pomoc mieszkańcom Ukrainy, a także uchodźcom wojennym w Polsce.

 

Eugeniusz Sało

 

 dad

"Każdy Leopard 2 na wagę złota". Wiceszef MSZ Ukrainy: Niemcy mogliby dostarczyć nam więcej czołgów

12.06.2023 13:21
Wraz z rozpoczęciem kontrofensywy pojawiają się apele o silniejsze wsparcie Ukrainy ze strony Niemiec. "Każdy Leopard 2 jest dosłownie na wagę złota dla decydującej ofensywy" - powiedział dziennikowi "Tagesspiegel" wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Melnyk. Jego zdaniem Bundeswehra byłaby w stanie dostarczyć więcej niż 18 już przekazanych czołgów tego typu.

Wyrzutnie Patriot bohaterem wojny Ukrainy z Rosją. Do 2024 Kijów otrzyma 5 kolejnych baterii

12.06.2023 16:42
Amerykańskie systemy obrony powietrznej Patriot, wykorzystywane przez ukraińską armię, stały się pierwszoplanowym bohaterem wojny Ukrainy z Rosją; to uzbrojenie nareszcie jest stosowane w operacjach, do udziału w których zostało zaprojektowane 40 lat temu - zauważa dziennik "Wall Street Journal". Produkujący uzbrojenie koncern Raytheon Technologies planuje przekazać Kijowowi pięć kolejnych baterii do końca 2024 r. - dodaje gazeta.

Liderzy Trójkąta Weimarskiego zgodni ws. wsparcia Ukrainy. Kwestia sporna - pakt migracyjny

13.06.2023 10:27
W Paryżu odbył się szczyt Trójkąta Weimarskiego. Prezydent Francji Emmanuel Macron, prezydent Andrzej Duda i kanclerz Niemiec Olaf Scholz mówili jednym głosem o trwałym i niezachwianym wsparciu dla Ukrainy, która rozpoczęła już kontrofensywę. Kwestią sporną jest natomiast przyjęty przez unijnych ministrów spraw wewnętrznych pakt migracyjny przewidujący przymusową relokację uchodźców i kary dla państw, które ich nie zaakceptują.