Redakcja Polska

Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Polscy śledczy pomagali zbierać i zabezpieczać dowody

23.08.2023 09:02
Polscy prokuratorzy i policjanci z międzynarodowego zespołu śledczego (JID) dokumentowali rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Podczas drugiego wyjazdu czynności były przeprowadzane na ternie obwodów: sumskiego i czernichowskiego.
Audio
  • Ukraina kontynuuje walkę z rosyjską agresją. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
W ciągu 33 dni okupacji w rejonie buczańskim dokonano ponad 9000 zbrodni wojennych. To ponad 270 zbrodni dziennie.
W ciągu 33 dni okupacji w rejonie buczańskim dokonano ponad 9000 zbrodni wojennych. To ponad 270 zbrodni dziennie.Shutterstock/Drop of Light

Śledczy dokonali oględzin zniszczonych budynków użyteczności publicznej: szpitali, szkół czy przedszkoli. To te miejsca zostały dotknięte atakami rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego, rakietowego lub przy użyciu dronów. W ich wyniku zginęli cywile w tym dzieci. W skład delegacji polskich policjantów wchodzili także technicy operatorzy skanerów 3D i pirotechnicy. Z uwagi na bliskość linii frontu na miejscu pracowali też funkcjonariusze oddziałów kontrterrorystycznych i ratownik medyczny.

Międzynarodowy zespół śledczy badający zbrodnie wojenne na Ukrainie powstał z inicjatywy Ukrainy, Polski i Litwy 25 marca zeszłego roku. Do składu w kolejnych miesiącach dołączyły Łotwa, Estonia, Słowacja i Rumunia, a także Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. W marcu tego roku zespół podpisał umowę o współpracy z amerykańskim departamentem sprawiedliwości.

Niedobory uzbrojenia

"Niedobór uzbrojenia i sprzętu wojskowego, a także niski poziom morale pozostają głównymi problemami rosyjskich sił inwazyjnych walczących na Ukrainie; na niektórych odcinkach frontu żołnierze agresora wręcz przyznają, że są "w stanie wojny" ze swoimi dowódcami" - poinformował w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Doniesienia na temat braków poszczególnych rodzajów broni napływają z różnych kierunków operacyjnych i dotyczą m.in. lekkich pojazdów opancerzonych i łodzi, dział artyleryjskich oraz haubic. Słabą stroną najeźdźców jest również mentalność dowódców, którzy nakładają na swoich podwładnych kary za najdrobniejsze wykroczenia, w tym administracyjne.

Posłuchaj
00:56 12513823_1.mp3 Polscy śledczy dokumentowali rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)

Wszystkie te czynniki powodują, że morale w rosyjskiej armii systematycznie się obniża - przekazał think tank, powołując się na tzw. "bloggerów wojskowych" z Rosji, czyli komentatorów popierających inwazję i politykę Kremla.

Czas działa na korzyść Rosjan

Z drugiej strony, jak zauważył ISW, na korzyść agresora działa czas. Impas na froncie, po części wynikający z opóźnień w dostarczaniu Ukrainie wsparcia militarnego z Zachodu, umożliwia Rosjanom wyciąganie wniosków z wcześniejszych błędów i skuteczną modyfikację taktyki nawet mimo systemowych problemów w armii.

Ośrodek analityczny potwierdził, że ukraińskie wojska odniosły w niedzielę i poniedziałek lokalne sukcesy w pobliżu miejscowości Robotyne i Mała Tokmaczka w obwodzie zaporoskim, natomiast próby rosyjskich kontrataków na tym obszarze zakończyły się niepowodzeniem. W tym kontekście ISW przypomniał swoje wcześniejsze oceny, że ewentualne przełamanie przez Ukraińców linii obronnych wroga pod Robotynem może umożliwić im przejście do natarcia na mniej zaminowanych terenach.

Od pierwszych dni czerwca w obwodach zaporoskim i donieckim na południu i wschodzie kraju trwa kontrofensywa przeciwko rosyjskim wojskom. Ukraińska armia, która musi pokonywać wielowarstwowe linie fortyfikacji przeciwnika, w tym pola minowe, odnotowała jak dotąd ograniczone sukcesy. Władze w Kijowie potwierdziły odzyskanie kontroli nad około 10 miejscowościami, głównie na zachodzie regionu donieckiego.


PAP/IAR/dad

Prezydent Portugalii dziękuje Polsce za pomoc dla Ukrainy. "Podobnie myślimy i działamy"

22.08.2023 14:37
- Jesteśmy solidarni i gotowi do pomocy we wszystkim, co związane z sytuacją na granicy UE, NATO, ale również na innych granicach - zapewnił w Warszawie prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa. Podziękował Polsce za "trudną rolę, jaką odgrywała i odgrywa w imię podstawowych wartości".

Mazowsze przekazuje kolejne karetki dla Ukrainy

22.08.2023 15:36
Dwie karetki "Meditransu" wraz z wyposażeniem wyruszyły z Warszawy do ukraińskich miejscowości Berdyczów i Brody - poinformowała we wtorek biuro prasowe mazowieckiego urzędu marszałkowskiego.

Ośmiu ukraińskich pilotów rozpoczęło w Danii szkolenie na F-16

22.08.2023 17:12
Ośmiu ukraińskich pilotów rozpoczęło szkolenie na myśliwcach F-16 w Danii. Do bazy sił powietrznych w Skrudstrup przybyło ośmiu pilotów z Ukrainy wraz z 65 żołnierzami, którzy przejdą szkolenie z obsługi i naprawy samolotów.