Redakcja Polska

"Moc rówieśników": najnowszy raport UNICEF o ukraińskich nastolatkach w Polsce

24.07.2024 14:15
Badanie dotyczy postaw ukraińskiej młodzieży w Polsce wobec wsparcia zdrowia psychicznego; raport opracowano we współpracy z Uniwersytetem SWPS oraz Fundacją Instytutu Matki i Dziecka.
Audio
  • Rozmowa z Agnieszką Sochoń-Latuszek z Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce [posłuchaj]
Agnieszka Sochoń-Latuszek w studiu PRdZ
Agnieszka Sochoń-Latuszek w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Raport UNICEF rzuca światło na bariery i czynniki sprzyjające poszukiwaniu wsparcia zdrowia psychicznego i psychospołecznego przez nastolatków z Ukrainy w Polsce. Raport pt. „Zrozumienie postaw ukraińskiej młodzieży wobec zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego w Polsce” przygląda się życiu tych młodych ludzi, ujawniając wszechobecną stygmatyzację związaną z usługami zdrowia psychicznego oraz bariery, które ona tworzy.

Od eskalacji wojny w Ukrainie w lutym 2022 r., Polska znajduje się na pierwszej linii kryzysu uchodźczego. Obecnie około 950 tysięcy uchodźców z Ukrainy jest zarejestrowanych w systemie, z czego 38 procent stanowią dzieci. Skutki psychiczne i psychospołeczne konfliktu są ogromne. Doświadczenie uchodźstwa niesie ze sobą wiele wyzwań dla dobrostanu człowieka, zwłaszcza dla jego zdrowia psychicznego. Według ubiegłorocznego badania „Bez wątpienia jest tu fajnie; ale prawdziwy dom, to własny dom..." wiele dzieci i nastolatków stało się apatycznych, a w stresujących momentach uciekało się do nadmiernego spania i jedzenia. Ponad połowa uczestników tamtego badania wyraziła chęć rozmowy z profesjonalistą na temat swojego zdrowia psychicznego. Mając na uwadze unikalne potrzeby nastolatków z Ukrainy, najnowsze badanie skupia się na zrozumieniu ich zachowań i postaw.

Celem raportu było zidentyfikowanie barier w korzystaniu ze wsparcia zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi z Ukrainy oraz znalezienie sposobów, aby pomóc im w przezwyciężaniu tych barier. Wpływ rówieśników okazał się kluczowym czynnikiem w zachęcaniu nastolatków do szukania pomocy psychologicznej. Nastolatkowie, którzy mają przyjaciół korzystających z tego rodzaju wsparcia, rzadziej doświadczają samostygmatyzacji (negatywnych przekonań o sobie, często wynikających ze społecznej stygmatyzacji), co podkreśla kluczową rolę osób wspierających sieci społeczne.

Z Agnieszką Sochoń-Latuszek z Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce, o najnowszym raporcie rozmawia Ewa Plisiecka.


UNICEF w Polsce wspiera rodziny, które uciekły przed konfliktem zbrojnym i prawa dzieci

25.02.2024 11:10
Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce powstało w marcu 2022 roku w rekordowym czasie, aby wspierać rodziny uciekające z terenów objętych wojną.

UNICEF monitoruje sytuację dzieci po dwóch latach wojny w Ukrainie

04.03.2024 16:38
W ciągu dwóch lat w Ukrainie zginęło 580 dzieci, 1284 zostało rannych. 3,3 mln najmłodszych nadal potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej – mówi rzecznik UNICEF Polska Jan Bratkowski.