Nasza rozmówczyni opowiadała, że już w pierwszych miesiącach po ogłoszeniu stanu epidemii Covid 19 Centrum otworzyło się na udzielanie pomocy humanitarnej. Działania te zintensyfikowano po wybuchu wojny w Ukrainie, kiedy to zaczęto pomagać nie tylko Polakom, mieszkańcom Stanisławowa i całego obwodu stanisławowskiego, ale również Ukraińcom, przesiedleńcom wewnętrznym oraz żołnierzom.
Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego z założenia ma być miejscem spotkań wielu narodowości. Placówka prowadziła pracę na rzecz dialogu, porozumienia i współpracy, dlatego wśród uczestników zajęć byli nie tylko Polacy.
Maria Osidacz dodawała: dziś w miarę możliwości, chodzi przede wszystkim o względy bezpieczeństwa, w Centrum organizowane są także wydarzenia kulturalne, które zawsze przyciągały publiczność. Zależy nam bardzo na kontaktach personalnych, one dają nam siłę i inspirują do działania nawet w bardzo trudnych warunkach.
Do wysłuchania rozmowy z Marią Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, dawnym Stanisławowie, zaprasza Maria Wieczorkiewicz.