Redakcja Polska

Dzięki polskiej pomocy w szpitalu w Chersoniu będzie oddział geriatryczny

02.10.2024 13:25
Oddział położniczy w szpitalu w Chersoniu, na południu Ukrainy, zostanie przekształcony w oddział geriatryczny dzięki wsparciu Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) i polskiego MSZ. Budynek został poważnie uszkodzony podczas rosyjskiego ostrzału wiosną 2023 r.
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wspiera Ukrainę
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wspiera UkrainęFot.: x.com/PCPM

- Wyremontujemy zniszczony budynek szpitala - zapowiada Michał Kulpiński z PCPM. - Wymusiła to sytuacja w mieście, gdzie pozostały głównie osoby starsze - dodał. Władze lokalne podjęły decyzję o przekształceniu oddziału z ginekologicznego w geriatryczny.

- Rakieta uderzyła w oddział ginekologiczny, poważnie uszkadzając ścianę i dach. Nadleciała ze wschodniej części obwodu chersońskiego, gdzie są rosyjskie wojska. W czasie ataku były pacjentki, ale żadna nie ucierpiała - powiedział główny inżynier Szpitala Miejskiego Andrij Wiktorowycz.

Rosjanie sześciokrotnie bombardowali szpital

Armia rosyjska dokonała zniszczeń nie tylko w tym oddziale szpitala. Wiktorowycz podał, że od lutego 2022 r., kiedy zaczęła się rosyjska inwazja, szpital został zbombardowany już sześciokrotnie. - Z uwagi na sytuację w mieście, nieustające ataki i stan zagrożenia, nie będzie to zbyt duży remont. Planujemy przywrócić funkcjonalność obiektu, odbudować ściany i przykryć dach - wylicza Kulpiński.

Prace rozpoczną się w październiku i zakończą w grudniu, przed nastaniem zimy. W 2025 r. PCPM przekaże podstawowy sprzęt medyczny oraz wyposażenie gabinetów. Koszt inwestycji to 100 tys. zł.

Kolejna pomoc dla chersońskich szpitali

To nie pierwsza pomoc PCPM dla chersońskiej ochrony zdrowia. W szpitalu nr 2 w Chersoniu polska fundacja wspierana przez finanse rządu i społeczeństwa Tajwanu wyposażyła oddział rehabilitacji medycznej w sprzęt m.in. w akcesoria niezbędne do fizykoterapii, w tym aparat ultradźwiękowy używany do łagodzenia bólu mięśni i stawów.

- Ze sprzętu korzystają przede wszystkim starsi z zaburzeniami narządów ruchu, a także osoby z protezami i endoprotezami. Zdarza się, że osoby, które są cierpiące i mają problemy z poruszaniem się, są przywożone do nas na ćwiczenia oraz masaże. W sumie mamy pod swoją opieką 113 pacjentów - powiedziała Łarysa Zawhorodnia, szefowa oddziału.

Jak zaznaczyła, dzięki polsko-tajwańskiemu wsparciu powstał także gabinet muzykoterapii, z elementami aromatoterapii. Prowadzone w nim sesje pomagają osobom starszym w ćwiczeniu pamięci i koncentracji, a także łagodzą ich stany lękowe.

Zawhorodnia oznajmiła, że jej pacjencie mają poważne problemy emocjonalne związane z trwającą wojną i nieustannymi atakami na miasto. - Nie tylko jesteśmy lekarzami rehabilitantami, ale i psychoterapeutami dla nich - dodała.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: pomoc humanitarna Ukraina

Mark Rutte nowym sekretarzem generalnym NATO. Zapowiada dalsze wsparcie Kijowa

01.10.2024 14:16
Mark Rutte, wieloletni premier Holandii, oficjalnie nowy sekretarzem generalnym NATO. Stery przekazał mu odchodzący po dekadzie urzędowania Jens Stoltenberg. Uroczystość odbyła się w kwaterze głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

Rosja gromadzi drony, aby uderzyć na ukraińskie miasta, gdy przyjdą chłody

02.10.2024 09:57
Rosja gromadzi drony chińskiej i irańskiej produkcji. Moskiewski reżim chce zintensyfikować ataki na ukraińskie miasta, gdy znacząco spadnie temperatura. Według analityków wojskowych, to będzie dla Ukraińców najcięższa jesień i zima, licząc od początku wojny.

Ukraiński MSZ i służby specjalne wydostały z Libanu 16 Polaków

02.10.2024 11:32
Ukraiński MSZ i służby specjalne wydostały z Libanu 179 osób, w tym 134 obywateli Ukrainy, 16 Polski, 6 Czech, 9 Litwy, 12 Mołdawii, 1 Brazylii i 2 Libanu. Od początku września to trzecia ukraińska operacja tego typu. W Libanie przebywa wciąż ok. 500 polskich obywateli.