Na koncercie w ramach cyklu "Jazz.PL" usłyszeliśmy m.in. utwory z płyty "Three Crowns" kwartetu saksofonisty Macieja Obary.
RGG - rozpędzone trio przed koncertem w Dwójce
Maciej Obara jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jego pierwsze autorskie trio współtworzyli: Maciej Garbowski (kontrabas) oraz Krzysztof Gradziuk (perkusja). W 2007 roku zespół zwyciężył w konkursie Bielskiej Zadymki Jazzowej i nagrał płytę "Message From Ohayo" w Polskim Radiu Katowice. Dyskografia Macieja Obary to kilkanaście albumów nagranych w różnych, często międzynarodowych składach. Na kształt twórczości saksofonisty miała wpływ współpraca z Tomaszem Stańką, wtedy też Obara poznał bratnią duszę, wybitnego pianistę Dominika Wanię, co miało wpływ na późniejszą drogę artystyczną obu muzyków.
Maciej Obara Quartet w Jazz.PL
Jego dwa ostatnie jak dotychczas albumy, "Unloved" (2017) i "Three Crowns" (2019) ukazały się nakładem słynnej niemieckiej wytwórni płytowej ECM. W 2018 roku Maciej Obara otrzymał "Fryderyka" w kategoriach "Muzyk jazzowy roku" i "Jazzowy album roku" (za "Unloved"). W tym samym roku przyznano mu nagrodę "Koryfeusz Muzyki Polskiej" w kategorii Osobowość Roku.
Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL>>>>
Trzy korony
Tytuł albumu "Three Crowns" odwołuje się do najwyższego szczytu Pienin Środkowych – gór położonych na granicy polsko-słowackiej. Najnowszy materiał, zarejestrowany we francuskim studiu La Buissonne w marcu 2019 r., to sześć premierowych kompozycji autorstwa lidera zespołu oraz dwie interpretacje utworów pióra polskiego kompozytora muzyki poważnej, współczesnej i religijnej Henryka Mikołaja Góreckiego (1993-2010). Obara poznał rodzinę Góreckich podczas swojego pobytu w Katowicach, mieście, w którym żył i tworzył słynny artysta. Jego spadkobiercy po raz pierwszy wyrazili aprobatę dla interpretacji utworów Góreckiego przez przedstawiciela muzyki improwizowanej.
Obara zmierzył się z dwiema kompozycjami Góreckiego – pierwszą częścią suity "Trzy utwory w dawnym stylu" (1963 r.) oraz "Małe requiem dla pewnej Polki" (1993 r.). Saksofonista wraz z członkami swojego kwartetu Dominikiem Wanią, Ole Mortenem Våganem oraz Gardem Nilssenem, dodał dziełom Góreckiego intensywności, umiejscawiając utwory w stylistyce współczesnego jazzu.
Kwartet indywidualności
Zespół Obary to sojusz indywidualnych osobowości, instrumentalistów, którzy oddali się współpracy w grupie, jednocześnie potrafiąc odnaleźć przestrzeń do własnej ekspresji. Doskonałą równowagę dla intensywnego brzmienia saksofonu altowego Obary, oscylującego między liryzmem i wybuchowością, stanowi Dominik Wania, pianista o doskonałej technice i klasycznym wykształceniu. Obara i Wania to "improwizatorzy o kosmicznej energii", jak określił ich John Fordham z "The Guardian". Wania po ukończeniu z wyróżnieniem krakowskiej Akademii Muzycznej odnalazł swoją ścieżkę w muzyce jazzowej.
Już od pierwszego spotkania młodych artystów w zespole Tomasza Stańki było jasne, że impulsywnego i otwartego saksofonistę oraz introwertycznego i analitycznego pianistę połączy głębokie muzyczne porozumienie. Hołd dla Stańki artyści oddają w utworze zamykającym album "Three Crowns". To elegijna ballada autorstwa Obary, zatytułowana "Mr. S", która bliska jest charakterem słynnej "Balladynie".
Skład zespołu:
Maciej Obara - saksofon altowy
Dominik Wania - fortepian
Max Mucha - kontrabas
Michał Miśkiewicz - perkusja
(materiały prasowe)
Koncert poprowadził Piotr Metz.
***
Do słuchania i oglądania koncertu w ramach cyklu Jazz.PL zapraszaliśmy w piątek (18 czerwca) o godz. 18.00. Transmitowaliśmy go na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Dwójki.