ZOBACZ WIDEO:
Nagranie kwintetu Tomasza Stańki powstało w 1973 roku w monachijskiej Musikhochschul. Album przygotowany przez zespół EABS zarejestrowano niemal dokładnie 50 lat później i zatytułowano "Reflections of Purple Sun". Grupa chciała w ten sposób oddać hołd jednej z najbardziej ikonicznych postaci polskiego jazzu.
- Patrząc na dorobek Tomasza Stańko, podeszliśmy do tematu poszukiwawczo. Chcieliśmy wybrać coś wyjątkowego. Nie było to w żaden sposób wymuszone, bo lubimy lata 70. Zespół Tomasza Stańko przekraczał wszelkie granice, niesamowite zgranie było w tym składzie. A poza tym jakoś naturalnie chodziła za nami ta płyta - mówił w Dwójce Marek Pędziwiatr.
Niezależnie od tego, że nagranie w większości wypełniają kompozycje Stańki, to jest to autorski krążek EABS, a słowo "Reflections" w tytule odnosi się do odbicia światła - refleksu, czyli już innej energii, zamkniętej w czasie i przestrzeni, ale o pół wieku później.
<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>
Idea nagrania tej muzyki dojrzewała w składzie EABS od 2017 roku, finalne próby zespół odbył jednak sześć lat później. 5 i 6 kwietnia 2023 roku muzycy spotkali się przy ulicy Rozbrat w Warszawie, w mieszkaniu Tomasza Stańki, gdzie dziś swoją siedzibę ma fundacja jego imienia. Właśnie tam zbudowali domowe studio i zarejestrowali nagranie.
- Trąbka, na której zagrałem, jest ostatnią, jaką Tomasz Stańko wybrał do swojej kolekcji. Ta trąbka była dla mnie najbardziej interesująca i inspirująca z powodu żywego i obszernego dźwięku oraz rozwiniętej technologicznie konstrukcji. Wybrałem tę trąbkę spośród innych również ze względu na jej barwę, która nie była jeszcze utożsamiana z ekspresją silnej osobowości artystycznej Stańki - mówi Jakub Kurek, trębacz EABS.
Zespół EABS powstał we Wrocławiu w 2011 roku. Jego skrót oznacza Electo-Acoustic Beat Sessions. Grupa kształtowała się jako swojego rodzaju idea "rekonstrukcji dekonstrukcji" i zarazem hołd dla twórczości klasyków kultury muzycznej, od jazzu po hip – hop. Ich muzyka to mieszanka tradycyjnego polskiego jazzu z dodatkiem hip – hopu, soulu, funku, muzyki elektronicznej i nowoczesnych kompozycji.
Skład:
- Marek Pędziwiatr – instrumenty klawiszowe
- Paweł Stachowiak – gitara basowe
- Jakub Kurek – trąbka
- Olaf Węgier – saksofon tenorowy
- Marcin Rak – perkusja
Koncert w Studiu S3 w Warszawie poprowadził Roch Siciński.
***
Na "Jazz.PL" zapraszaliśmy w piątek (28.06) w godz. 18.00-19.00.
pg/dz/wmkor