Euro 2020

Euro 2020: Christian Eriksen miał atak serca. Najnowsze informacje o stanie zdrowia piłkarza

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 23:00
Nagłe zasłabnięcie Duńczyka Christiana Eriksena w trakcie meczu z Finlandią w Kopenhadze przyćmiło wszystkie inne wydarzenia mistrzostw Europy. Reanimacja przeprowadzona jeszcze na murawie uratowała mu życie, a mecz dokończono po 1,5 godzinnej przerwie na prośbę piłkarzy.
Zdjęcie z meczu Dania - Finlandia - mecz został przerwany po nagłym zasłabnięciu zawodnika gospodarzy Christiana Eriksena Foto: PAP/EPA/Wolfgang Rattay / POOL

Mecz został przerwany, a spiker poinformował kibiców, żeby pozostali na miejscach. Spotkanie Dania - Finlandia wznowiono (ostatecznie Finlandia pokonała Danię 1:0)

Euro 2020 - SERWIS SPECJALNY

Wcześniej UEFA potwierdziła, że Eriksen został natychmiast przewieziony do pobliskiego szpitala, a jego stan jest stabilny. Zawodnik niedługo po przetransportowaniu do szpitala rozmawiał z najbliższą rodziną, dziennikarz Fabrizio Romano poinformował też, że gracz Interu wysłał też wiadomość do kolegów z zespołu.

Jak poinformowano zawodnik pozostanie pod obserwacją kilka dni, lekarze chcą poznać przyczynę tej dramatycznej sytuacji.

- Zbadamy, czy to zatrzymanie akcji serca było spowodowane utratą przytomności, z którą miał do czynienia Christian. W pewnym sensie jest to możliwe - przyznał Jesper Kjaergaard, kardiolog ze szpitala w Rigshospitalet, gdzie przebywa Christian Eriksen.

- Po sprawdzeniu, czy to było zatrzymanie akcji serca, przyjdzie czas na badanie ultrasonograficzne, aby sprawdzić, czy wszystko działa, jak należy i czy w pracy serca są jakieś problemy - dodał lekarz.

Zdaniem kardiologa przyczyny ataku serca mogą być różne.

- Grupą chorób, które powodują zatrzymanie akcji serca, są choroby wieńcowe. W tym miejscu należy wspomnieć o zakrzepach krwi w sercu. Christian ma 29 lat i w jego wieku nie jest to do końca normalne, bo to człowiek w dobrej formie fizycznej. Czasami jednak zdarza się tak, że zakrzep może wystąpić przez wzgląd na duży wysiłek. Towarzyszy mu wtedy ból w klatce piersiowej i innego rodzaju dyskomfort. Jeśli natomiast to arytmia, to ta nie daje żadnych znaków ostrzegawczych i chory traci przytomność nagle - wyjaśnił.

- Myślę, że Eriksen wkrótce stanie na nogi (...) Kolejne dni spędzi pod naszą opieką - zakończył.

Do zdarzenia doszło około 43. minuty spotkania rozgrywanego na stadionie w Kopenhadze, przy stanie 0:0. Eriksen bez żadnego kontaktu upadł na boisko i od razu stracił przytomność.

Po chwili podbiegli do niego inni piłkarze, jako pierwsi Martin Braithwaite i Thomas Delaney, a ten drugi zaczął energicznie wzywać pomoc medyczną. Ratownicy medyczni po kilkunastu sekundach rozpoczęli reanimację na boisku, a leżącego Eriksena otoczyli szczelnie koledzy z zespołu. Na ich twarzach było widać przerażenie, pojawiły się łzy. Trybuny, na których zasiadło 16 tys. widzów zamilkły.

"Obrazek dnia, który zostanie mi w głowie. W życiu są ważniejsze rzeczy niż piłka nożna" - skomentował bramkarz Rafał Gikiewicz i umieścił na Twitterze zdjęcie, na którym widać leżącego na murawie Eriksena w trakcie akcji ratunkowej, otoczonego pozostałymi piłkarzami reprezentacji.

Po kilku minutach na boisku pojawiła się również żona zawodnika, Sabrina, którą próbowali pocieszać duński bramkarz Kasper Schmeichel i kapitan reprezentacji Simon Kjaer.

Pojawiły się służby medyczne, a telewizja pokazała, jak ratownicy wykonują masaż serca. Po około 10 minutach akcji reanimacyjnej Eriksen na noszach został zwieziony na zaplecze stadionu

00:51 Onyszko.mp3 O zdrowie zawodnika drżał były bramkarz reprezentacji Polski Arkadiusz Onyszko, który zna Eriksena z czasów gry w juniorach duńskiego Odense (IAR)

Na zdjęciu jednego z fotografów, które obiegło internet, widać, jakby Eriksen podniósł na noszach rękę, miał otwarte oczy.

- Piłkarze reprezentacji rozmawiali z Christianem Eriksenem - poinformował szef duńskiej federacji Jakob Jensen. To miało zadecydować o tym, że zawodnicy chcieli wznowić mecz z Finlandią.

"Takie chwile powodują, że człowiek na wszystko zaczyna patrzeć z innej perspektywy. Życzę Christianowi pełnego i szybkiego powrotu do zdrowia. Modlę się, by jego rodzina miała w sobie siłę i nadzieję. W takich momentach jedność futbolowej rodziny jest bardzo duża" - napisał na Twitterze szef UEFA Alexander Ceferin.

Urodzony 14 lutego 1992 roku Christian Eriksen, występujący na pozycji ofensywnego pomocnika, to jeden z najlepszych duńskich piłkarzy w historii.

Mecz z Finlandią był jego 109. występem w reprezentacji, strzelił dotychczas 36 goli. Grał w Ajaksie Amsterdam, Tottenhamie Hotspur i od stycznia 2020 roku w Interze Mediolan, z którym w minionym sezonie zdobył mistrzostwo Włoch.

Słynie ze znakomicie wykonywanych stałych fragmentów gry, a także dokładnych podań, otwierających kolegom drogę do bramki.

Bardzo dobrze spisał się m.in. w eliminacjach mistrzostw świata 2018, w których strzelił 11 goli. Dania była wówczas rywalem Polski, obie drużyny awansowały na mundial w Rosji - biało-czerwoni bezpośrednio, a Duńczycy po barażach.

Pięciokrotnie został wybrany w Danii Piłkarzem Roku, najwięcej w historii wśród mężczyzn - w latach 2013-2015 oraz 2017-2018.

Reprezentacja Włoch pewnie pokonała Turcję 3:0 w meczu otwierającym piłkarskie mistrzostwa Europy. Italia dominowała od początku, jednak na bramki włoscy kibice musieli czekać do drugiej połowy. Strzelec jednego z goli Ciro Immobile zapewnił po meczu, że taki właśnie był plan.

Wygrany mecz z Turcją (3:0) na inaugurację mistrzostw Europy, był dla włoskich piłkarzy 28. z rzędu spotkaniem bez porażki. Podopieczni Roberto Manciniego nie zaznali goryczy przegranej od września 2018 roku i są bliscy wyrównania rekordu włoskiej kadry z lat 1935-1939.

Euro 2020: Kamil Jóźwiak będzie motorem napędowym kadry? "Mogę dużo dać reprezentacji"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 11:45
Trwa zgrupowanie reprezentacji Polski przed mistrzostwami Europy. Podczas konferencji prasowej na pytania mediów odpowiadał Kamil Jóźwiak. - Chcę grać w wyjściowym składzie - zapewnił skrzydłowy, który dotąd w kadrze Paulo Sousy pełnił głównie rolę wchodzącego z ławki rezerwowych.

Sobota to drugi dzień Euro 2020. Najważniejsza wiadomość dnia - Christian Eriksen stracił przytomność na boisku i był na nim reanimowany. UEFA wydała komunikat, w którym napisała, że Eriksen został przewieziony do szpitala, a jego stan jest stabilny. Mecz Dania - Finlandia w Kopenhadze został wznowiony i Finowie sensacyjnie wygrali 1:0.

Euro 2020: kontrowersyjna decyzja o wznowieniu meczu Dania - Finlandia? "Eriksen rozmawiał z piłkarzami"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 21:21
"Piłkarze reprezentacji rozmawiali z Christianem Eriksenem" - poinformował szef duńskiej federacji Jakob Jensen. To miało zadecydować o tym, że zawodnicy chcieli wznowić mecz z Finlandią, przerwany nagle w 43. minucie, kiedy 29-letni pomocnik zasłabł na murawie.