Euro 2020

Euro 2020: Turcja - Włochy do jednej bramki. Gospodarze nie dali rywalom szans

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 22:50
Reprezentacja Włoch świetnie rozpoczęła piłkarskie mistrzostwa Europy. W meczu otwarcia na Stadio Olimpico w Rzymie podopieczni Roberto Manciniego pewnie pokonali Turcję 3:0, zdobywając wszystkie bramki w drugiej połowie.
Włosi cieszą się po zdobytej bramce
Włosi cieszą się po zdobytej bramceFoto: PAP/EPA/Ettore Ferrari / POOL
  • W turnieju biorą udział 24 drużyny
  • Włosi zasłużenie pokonali Turków w pierwszym spotkaniu mistrzostw
  • Piłkarze z Półwyspu Apenińskiego są niepokonani od 28 spotkań
Euro 2020 - SERWIS SPECJALNY

Ze względu na pandemię koronawirusa, UEFA zdecydowała się przełożyć mistrzostwa Europy z 2020 na 2021 rok. Zamiast 12 miast gospodarzy, turniej ugości jedenaście miast rozsianych po całej Europie.

Turniej rozpoczął się na rzymskim Stadio Olimpico od meczu Turcji z Włochami. Obie drużyny trafiły do grupy A.

Falstart "czarnego konia"

Turcy przed turniejem byli stawiani jako kandydat na czarnego konia mistrzostw. Podopieczni Senola Gunesa swoją grą, delikatnie mówiąc, nie porwali jednak widzów na rzymskim Stadio Olimpico.

53:15 mecz Włochy Turcaj cz-1.mp3 Turcja - Włochy. Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują pierwszą połowę meczu (Jedynka)

Od początku znacznie aktywniejsi byli Włosi, którzy mieli jednak problemy ze skutecznością. Już w trzeciej minucie Ciro Immobile uderzył stanowczo za słabo i piłka przeszła obok słupka.

Włosi rozkręcali się powoli

Na kolejną sytuację pod turecką bramką trzeba było poczekać 14 minut. Włosi rozegrali szybką akcję, którą jednak zmarnował Lorenzo Insigne. Skrzydłowy Napoli w świetnej sytuacji nieczysto trafił w piłkę i kopnął obok bramki.

W 22. minucie błysnął natomiast golkiper Turcji. Ugurcan Cakir świetnie sparował piłkę, gdy Giorgio Chiellini groźnie główkował po rzucie rożnym. Jedenaście minut później, po wrzutce Domenico Berardiego, głową strzelał Immobile, ale zabrakło mu nieco, by trafić do siatki.

Do końca pierwszej połowy obraz gry się nie zmienił. Cakir bronił jeszcze strzały Insigne oraz Immobile.

Turcy praktycznie nie zagrozili bramce podopiecznych Roberto Manciniego. Raz groźnie szarżował Burak Yilmaz, lecz Gianluigi Donnarumma nie dał się zaskoczyć.

Włosi kilkukrotnie w ciągu pierwszej części gry domagali się rzutu karnego, lecz holenderski sędzia Danny Makkelie ani razu nie przyznał im racji.

Najwięcej kontrowersji było w końcówce pierwszej połowy, jednak sędzia, po interwencji arbitrów z wozu VAR, uznał, że Zeki Celik nie zagrał piłki ręką.

Na bramki trzeba było poczekać

Przewaga Italii znalazła swoje odzwierciedlenie po przerwie. W 53. minucie padła pierwsza bramka mistrzostw.

Berardi z prawej strony pola karnego dograł przed bramkę, a piłka trafiła do Meriha Demirala. Turecki stoper niefortunnie trafił do własnej siatki.

Zdobyty gol rozochocił Włochów. W kolejnych minutach Cakir musiał uwijać się jak w ukropie. Miał też sporo szczęścia.

49:50 mecz Włochy Turcja cz 2.mp3. Turcja - Włochy. Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują drugą połowę meczu (Jedynka)

W 55. minucie kontrataku Italii nie zdołał wykończyć Insigne. Trzy minuty później turecki bramkarz obronił strzał z dystansu Manuela Locatellego. Włosi szybko poprawili jednak skuteczność.

Cakir po raz drugi wyciągał piłkę z siatki w 66. minucie. Golkiper odbił jeszcze strzał Leonardo Spinazzoli, lecz wobec dobitki Immobile był już bezradny.

Bramkarz pogrążył Turków

Nie było to ostatnie słowo "Azzurrich", grających tym razem w białych strojach. W 79. minucie fatalnie zachował się nieźle broniący wcześniej Cakir. Turecki golkiper wybił piłkę wprost pod nogi Berardiego.

Od tego momentu wszystko potoczyło się bardzo szybko. Włosi błyskawicznie wymienili kilka podań, aż piłka trafiła do Insigne, a ten mocnym strzałem ustalił wynik spotkania.

Mancini w końcówce dał odpocząć swoim ofensywnym piłkarzom, lecz wynik nie był zagrożony choć przez chwilę. Turcy przez cały mecz tak naprawdę nie stworzyli sobie dobrej sytuacji, choć w drugiej połowie nieco ożywienia w ich szeregi wniósł Cengiz Under.

Potwierdzili swoją siłę

Italia kontynuuje passę meczów bez porażki. Podopieczni Manciniego po raz ostatni schodzili z boiska pokonani we wrześniu 2018 roku. Mecz z Turcją był dla Włochów 28. z rzędu bez przegranej.

Swoim występem w meczu inaugurującym mistrzostwa piłkarze z Półwyspu Apenińskiego udowodnili, że stawianie ich w gronie faworytów mistrzostw nie jest na wyrost.

Turcja - Włochy 0:3 (0:0)

Bramki: 0:1 - Demiral (53. - sam.), 0:2 - Immobile (66.), 0:3 - Insigne (79. )

Żółta kartka: Soyuncu, Dervisoglu.

Sędzia: Danny Makkelie (Holandia). Widzów: 12 916.

Turcja: Ugurcan Cakir - Zeki Celik, Merih Demiral, Caglar Soyuncu, Umut Meras - Okay Yokuslu (64, Irfan Can Kahveci) - Kenan Karaman (77, Ibrahim Dervisoglu), Ozan Tufan (64, Kaay Ayhan), Yusuf Yazici (46, Cengiz Under), Hakan Calhanoglu - Burak Yilmaz.

Włochy: Gianluigi Donnarumma - Alessandro Florenzi (46, Giovanni Di Lorenzo), Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini, Leonardo Spinazzola - Nicolo Barella, Jorginho, Manuel Locatelli (74, Bryan Cristante) - Domenico Beradi (85, Federico Bernardeschi), Lorenzo Insigne (80, Federico Chiesa) - Ciro Immobile (80, Andrea Belotti).

Włochy - Walia (18.00)

Tabela (mecze, wygrane, remisy, przegrane, bramki, punkty)
1. Włochy 1 1 0 0 3-0 3
2. Szwajcaria 0 0 0 0 0-0 0
. Walia 0 0 0 0 0-0 0
4. Turcja 1 0 0 1 0-3 0

Zapis relacji na żywo:

22:52

22.51 - My już dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy Państwa na jutrzejsze mecze!

Dobranoc!

22:51

90.+3 minuta - KONIEC MECZU! WŁOSI ZDEKLASOWALI TURKÓW - 3:0 TO NAJNIŻSZY WYMIAR KARY.

ITALIA NIEPOKONANA OD 28 MECZÓW - CZY TO FAWORYT DO ZŁOTA?

22:50

90.+2 minuta - Yilmaz miał szansę na gola honorowego, ale Chiellini w ostatniej chwili wybił piłkę na rzut rożny.

Z kornera nic nie wynikło i Włosi są o krok od czystego konta.

22:48

90. minuta - Dervisoglu też z żółtą kartką. Turecki rezerwowy ostro potraktował Jorginho.

Mecz potrwa o trzy minuty dłużej.

22:46

88. minuta - Caglar Soyuncu pierwszym piłkarzem na turnieju z żółtą kartką.

Turek sfaulował Bernardeschiego.

22:43

85. minutaFederico Bernardeschi zmienia Domenico Beradiego, który ucierpiał w starciu z Umutem Merasem.

22:41

84. minuta - Włosi nie muszą już forsować tempa. Turcy nie za bardzo są natomiast w stanie powalczyć o honorowego gola.

22:38

80. minuta - Trener Mancini daje odpocząć swoim liderom. Federico Chiesa zmienia Insigne, a Andrea Belotti Immobile.

22:36

79. minuta - TRZECI GOL DLA WŁOCH! Co za deklasacja - trafia do siatki Insigne!

Fatalny błąd tureckiego bramkarza.

Cakir źle wybił piłkę, która trafiła wprost pod nogi Berardiego. Włosi zagrali jak po sznurku: Berardi, Barella, Immobilie, wreszcie Insigne, który pewnie trafił do siatki!

22:34

77. minuta - Tymczasem kolejna zmiana u Turków.

Ibrahim Dervisoglu zastąpił Karamana.

22:33

76. minuta - Turcy bezzębni. Calhanoglu zagrywał prostopadle do Kenana Karamana, lecz dograł mu za plecy i piłka trafiła w ręce Donnarummy.

22:32

74. minuta - Druga zmiana w zespole Włoch.

Bryan Cristante zastąpił Manuela Locatellego.

22:29

71. minuta - Włosi opanowali sytuację na boisku i spokojnie wymieniają podania.

22:26

68. minuta - Turcja rusza do ataku. Czy piłkarze znad Bosforu zdołają zdobyć choćby kontaktową bramkę?

22:23

66. minuta - 2:0 DLA WŁOCH! CIRO IMMOBILE ZDOBYWA BRAMKĘ!

Zespołowa akcja: Barella zagrał na prawą stronę pola karnego do Berardiego. Ten świetnie przerzucił piłkę do Spinazzoli.

Strzał lewego obrońcy Romy jeszcze odbił Cakir, ale wobec dobitki napastnika Lazio nie miał szans!

22:21

64. minuta - Dwie zmiany w tureckiej drużynie.

Irfan Can Kahveci zmienia Okaya Yokuslu, a Kaan Ayhan zastępuje Ozana Tufana.

22:20

62. minuta - Coraz bardziej jednostronne spotkanie.

Włosi zdołają zdobyć kolejnego gola?

22:17

59. minuta - W dobrej sytuacji w polu karnym znalazł się Berardi, który fatalnie skiksował.

22:15

58. minuta - Cakir znowu ratuje Turków! Odbija na rzut rożny piłkę po strzale Locatellego.

22:14

57. minuta - Włosi odebrali piłkę i ruszyli na turecką bramkę. Insigne zwlekał jednak ze strzałem i skończyło się tylko na rzucie rożnym.

22:10

53. minuta - GOOOOOOOOOOOOOL! WŁOSI PROWADZĄ!

Do własnej siatki trafił grający na co dzień w Juventusie Merih Demiral.

Turecki stoper został nabity piłką po dograniu Berardiego z prawej strony pola karnego.

Zasłużone prowadzenie!

22:09

52. minuta - Turek wróci do gry, a z solową kontrą wyszedł Under, który wykorzystał stratę Jorginho. Gola jednak nie ma.

Strzał tureckiego rezerwowego był zbyt słaby, by zaskoczyć Donnarummę.

22:08

50. minuta - Po starciu z Barellą, na murawie leży Umut Meras. Czy turecki obrońca będzie mógł kontynuować grę?

22:06

49. minuta - Turcy jakby odważniej rozpoczęli drugą część. Wciąż jednak bez konkretów pod bramką Donnarummy.

22:03

46. minuta - Druga połowa rozpoczęta!

Zmiany w obu zespołach. Na prawej stronie obrony Włochów zagra teraz Giovanni Di Lorenzo, który zastąpił Alessandro Florenziego.

Zmiana także w tureckiej ekipie. Znany z gry w AS Roma Cengiz Under pojawił się na boisku w miejsce niewidocznego Yusufa Yazuciego.

21:46

45.+ 1 minuta - Koniec pierwszej połowy!

Włosi przeważają, ale bramek na Stadio Olimpico brak. Wracamy do Państwa po przerwie.

21:45

45. minuta - Solowa akcja Spinazzoli, wrzutka i... Włosi domagają się karnego.

Sędzia sprawdzał w systemie VAR, czy Celik zagrał ręką. Odpowiedź: nie.

21:44

44. minuta - Kolejny pojedynek kapitanów pod włoską bramką. Yilmaz próbował wymusić jedenastkę, ale arbiter nie dał się nabrać.

21:43

43. minuta - Celny strzał Immobile, jednak Cakir był na posterunku. Turecki golkiper pewnie złapał piłkę.

Włosi już 12 razy uderzali na turecką bramkę.

21:42

42. minuta - Kolejna akcja Italii zwieńczona zbyt głębokim dośrodkowaniem Florenziego.

21:39

39. minuta - Berardi kopnął mocno, ale wyraźnie niecelnie. Włosi biją głową w mur. Z ich przewagi nic nie wynika.

21:37

37. minuta - Cakir bez problemów broni uderzenie Insigne.

21:35

35. minuta - Donnarumma nieco niepewnie interweniował po zagraniu Yilmaza z lewej strony. Kapitan Turków poradził sobie wcześniej z kapitanem Włochów Chiellinim.

21:33

33. minuta - Kolejny groźny strzał Włochów. Berardi dośrodkował z lewej strony do Ciro Immobile, lecz napastnik Italii główkował minimalnie niecelnie.

21:32

32. minuta - Dwójkowa akcja Spinazzoli z Insigne zakończona rzutem rożnym po tym, jak Ozan Tufan zablokował wrzutkę piłkarza Napoli.

21:29

29. minuta - Z dystansu próbował Nicolo Barella, ale po jego strzale można było tylko usłyszeć jęk zawodu na trybunach.

21:29

28. minuta - Yokuslu wybił głową piłkę po dośrodkowaniu Berardiego.

21:25

25. minuta - Jak dotąd, Turcy w ofensywie są pozbawieni atutów. Ich liderzy: Burak Yilmaz i Hakan Calhanoglu zostali skutecznie wyłączeni z gry.

21:23

22. minuta - Świetna interwencja tureckiego bramkarza!

Po rzucie rożnym groźnie główkował Chiellini, ale Cakir znakomicie odbił piłkę!

21:22

21. minuta - Włosi domagali się rzutu karnego, lecz sędzia ich nie posłuchał.

Indywidualną akcję przeprowadził Immobile, któremu piłkę odbierać wślizgiem próbował Okay Yokuslu. Gospodarze twierdzili, że turecki pomocnik dotknął piłki ręką.

Immobile zdołał natomiast uderzyć, lecz został zablokowany.

21:20

19. minuta - Bardzo nieudany strzał Bonucciego z dystansu.

21:18

17. minuta - Aktywny Spinazzola dośrodkowywał z lewej strony, ale piłkę zablokował Zelik.

Chwilę później Włosi rozegrali zespołową akcję, jednak niepilnowany Insigne uderzył minimalnie niecelnie!

21:14

14. minuta - Piłka w rękach Cakira. Dośrodkowywał Insigne.

21:12

12. minuta - Akcja tureckich zawodników Lille OSC: Burak Yilmaz szukał dośrodkowaniem Yusufa Yaziciego, jednak kapitan Turków nie popisał się dokładnością.

21:11

10. minuta - Włosi spokojnie rozgrywają piłkę. Brakuje im jednak składnych akcji. Jeśli zbliżają się do bramki Ugurcana Cakira, to głównie dzięki dalekim podaniom Chielliniego.

21:10

7. minuta - Zarysowuje się przewaga Italii.

21:03

3. minuta - Było groźnie! Berardi dostał piłkę na prawą stronę, zdołał zgrać do Immobile, ale snajper Lazio uderzył lekko i piłka wylądowała obok bramki.

21:02

2. minuta - Spokojny początek meczu. Obie ekipy próbują dalekich podań.

21:00

21.00 - Zaczynamy!

20:58

20.58 - Jak już wspominaliśmy, sędzią dzisiejszego meczu będzie holenderski arbiter Danny Makkelie.

20:54

20.55 - Piłkarze są już na murawie! Czas na hymny narodowe!

20:52

20.52 - Krótka ceremonia za nami, a za osiem minut planowany jest początek meczu!

20:51

20.50 - Słyszymy "We Are The People" w zdalnym wykonaniu Bono. To hymn tegorocznych mistrzostw.

20:49

20.48 - Bocelli wykonał dzisiaj arię "Nessun dorma" z opery "Turandot" Giacomo Pucciniego.

20:43

20.43 - Po tancerzach i pokazie pirotechniki, czas na występ samego Andrei Bocellego!

20:40

20.39 - Włoska orkiestra odegrała uwerturę do opery "Wilhelm Tell" Giacomo Pucciniego.

20:37

20.37 - W rolę gospodarzy uroczystości wcielą się legendy dwóch rzymskich klubów: wieloletni kapitan AS Romy Francesco Totti i były obrońca Lazio Alessandro Nesta.

20:35

20.35 - Już za chwilę początek ceremonii otwarcia!

20:22

20.20 - Choć dzisiejszy mecz odbywa się w Rzymie, formalnym gospodarzem spotkania są Turcy.

To oczywiście wynik losowania numerów dla poszczególnych drużyn w grupach turnieju.

20:17

20.15 - Na trybunach zasiądzie dzisiaj około 16 tysięcy kibiców. Co ciekawe, niewykluczone, iż tureckich fanów będzie więcej niż Włochów.

20:07

20.05 - O ile turecki selekcjoner postawił na wszystkie największe gwiazdy, o tyle Mancini nieco zaskoczył.

W wyjściowej jedenastce znalazł się bowiem Domenico Berardi. Czołowy piłkarz Sassuolo niespodziewanie wygryzł ze składu Federico Chiesę.

20:00

20.00 - Wiemy już, w jakich składach zagrają obie drużyny. Na kogo zdecydowali się trenerzy Roberto Mancini i Senol Gunes?

Włochy: Gianluigi Donnarumma - Alessandro Florenzi, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini, Leonardo Spinazzola - Nicolo Barella, Jorginho, Manuel Locatelli - Domenico Beradi, Lorenzo Insigne - Ciro Immobile.

Turcja: Ugurcan Cakir - Zeki Celik, Merih Demiral, Caglar Soyuncu, Umut Meras - Okay Yokuslu - Kenan Karaman, Ozan Tufan, Yusuf Yazici, Hakan Calhanoglu - Burak Yilmaz.

19:50

19.50 - Około 20.30 ma rozpocząć się ceremonia otwarcia na rzymskim Stadio Olimpico.

Pierwszy gwizdek sędziego Danny'ego Makkelie usłyszymy o 21.

19:46

19.45 - Witamy i zapraszamy do śledzenia naszej relacji z ceremonii otwarcia mistrzostw Europy i pierwszego meczu turnieju: w Rzymie Włosi zmierzą się w starciu grupy A z Turcją.

/empe

Belgijski piłkarz Kevin de Bruyne nie zagra w sobotnim meczu z Rosją w Sankt Petersburgu, którym obie ekipy zainaugurują rywalizację w mistrzostwach Europy. Dwa tygodnie temu w finale Ligi Mistrzów 29-letni pomocnik doznał złamania kości nosa i oczodołu.

Euro 2020: prezydent UEFA bez ogródek o formacie mistrzostw. "Nieprędko go powtórzymy"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 19:03
Prezes UEFA Aleksander Ceferin przyznał w piątek w wywiadzie dla włoskiej telewizyjnej stacji RAI Sport, że nie podziela pomysłu "wędrownych" mistrzostw Europy, rozgrywających się w różnych krajach. Jego zdaniem taka formuła szybko nie powróci.