Euro 2020

Euro 2020: mecz Holandia - Ukraina pełen zwrotów akcji. Gol Jarmołenki bramką turnieju? (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 23:12
Trzeci niedzielny mecz Euro 2020 był z pewnością tym, który postronnym kibicom podobał się najbardziej. Piękne ofensywne szarże i niespodziewane zwroty akcji w Amsterdamie na długo zostaną w pamięci widzów. Po golu w ostatnich minutach, Holendrzy pokonali Ukraińców 3:2.
Reprezentacja Holandii po strzelonej bramce
Reprezentacja Holandii po strzelonej bramce Foto: PAP/EPA/Dean Mouhtaropoulous / POOL

Oba zespoły od samego początku ruszyły do ataku. Ukraińcy chcieli zdominować Holendrów i już w 2. minucie zostali przez to skontrowani - w indywidualnej akcji ruszył Memphis Depay, ale z jego strzałem poradził sobie Buscan.

Po chwili swoją szansę miał zaś Dumfries - jak na pięć minut meczu działo się bardzo wiele i zwiastowało to świetne widowisko. Dwie minuty później - trzecia szansa "Pomarańczowych", tym razem niecelnie uderzył w polu karnym Wijnaldum.

Euro 2020 - SERWIS SPECJALNY

Przewaga Holendrów nie była jedynym problemem Andrija Szewczenki - selekcjoner musiał już w 10. minucie dokonać pierwszej zmiany, gdy kontuzjowanego Zubkowa zastąpił Marlos, naturalizowany Brazylijczyk.

Szalone tempo nieco wyhamowało, ale piłkarze obu zespołów nie przestawali atakować. Próbował Jarmołenko, chwilę później w ukraińskim polu karnym znalazł się Van Aanholt. Bliski zdobycia gola był też Weghorst, gdy zmarnował szansę po sytuacyjnym zagraniu w polu karnym - Buscan kolejny raz powstrzymał holenderskie ambicje.
W ostatniej akcji przed przerwą szarżę prawym skrzydłem przeprowadzili Ukraińcy - Jarmołenkę powstrzymał dopiero Stekelenburg.

Euro 2020: Sousa i Krychowiak wierzą w sukces. "Czujemy, że nadszedł ten czas"

Po zmianie stron nadal grę prowadzili Holendrzy i dopięli swego. Dumfries dośrodkował z prawej strony, piłka minęła Weghorsta, jednak wychodzący Buscan wypuścił ją przed siebie. Tam czekał już doświadczony "Gini" Wijnaldum i otworzył wynik meczu.
Chwilę później napastnik Wolfsburga był bliski podwyższenia prowadzenia, lecz jego uderzenie było za słabe, aby pokonać Buszczana. Weghorst dopiął swego - w 59. minucie Dumfries wbiegł w pole karne i zmusił do błędu ukraińską obronę, a snajper dopadł do "bezpańskiej" piłki i skierował ją do siatki.

Ukraińcy byli zupełnie rozbici i zdominowani, bardzo rzadko opuszczali z piłką własną połowę, a Holendrzy niesieni wsparciem kibiców na stadionie w Amsterdamie cieszyli się grą. Groźny strzał ze skraju pola karnego oddał w 72. minucie Jaremczuk, ale nie zaskoczył doświadczonego Stekelenburga.
Gdy zdawało się, że mecz nie przyniesie już emocji - do akcji na kwadrans przed końcem wkroczył Jarmołenko. Ukraiński skrzydłowy w stylu słynnego Arjena Robbena - zbiegł z prawej strony do środka i uderzył nie do obrony lewą nogą.

Podopieczni Szewczenki poszli za ciosem - chwilę później Rusłan Malinowski dośrodkował w pole karne z rzutu wolnego, a do piłki dopadł Roman Jaremczuk, po czym celnym strzałem głową pokonał Stekelenburga.

Holendrzy przeszli drogę z nieba do piekła... i z powrotem. W 84. minucie rezerwowy Nathan Ake dośrodkował w pole karne, a zamykający akcję Dumfries wygrał pojedynek w powietrzu z Zinczenką i pokonał Buscana.

Grupa C: Holandia - Ukraina 3:2 (0:0).

Bramki: 1:0 Georginio Wijnaldum (52), 2:0 Wout Weghorst (58), 2:1 Andrij Jarmołenko (75), 2:2 Roman Jaremczuk (79-głową), 3:2 Denzel Dumfries (85).

Żółta kartka - Ukraina: Serhij Sydorczuk.

Sędzia: Felix Brych (Niemcy). Widzów: 15 837.

Holandia: Maarten Stekelenburg - Jurrien Timber (88. Joel Veltman), Stefan de Vrij, Daley Blind (64. Nathan Ake) - Denzel Dumfries, Frenkie de Jong, Georginio Wijnaldum, Marten De Roon, Patrick van Aanholt (64. Owen Wijndal) - Memphis Depay (91. Donyell Malen), Wout Weghorst (88. Luuk de Jong ).

Ukraina: Georgij Buscan - Ołeksandr Karawajew, Ilia Zabarny, Mykoła Matwiejenko, Witalij Mykołenko - Andrij Jarmołenko, Rusłan Malinowski, Ołeksandr Zinczenko, Serhij Sydorczuk, Roman Jaremczuk - Ołeksandr Zubkow (13. Marlos, 64. Mykoła Saparenko).

Ukraina - Austria (18.00)

Tabela (mecze, wygrane, remisy, przegrane, bramki, punkty)
1. Austria 1 1 0 0 3-1 3
2. Holandia 1 1 0 0 3-2 3
3. Ukraina 1 0 0 1 2-3 0
4. Macedonia Północna 1 0 0 1 1-3 0

Stan piłkarza reprezentacji Danii Christiana Eriksena, który zasłabł w sobotnim meczu mistrzostw Europy w Kopenhadze z Finlandią, jest stabliny - poinformowała w niedzielę tamtejsza federacja (DBU). Zawodnik przejdzie w szpitalu kolejne badania.

W pierwszym niedzielnym meczu Euro 2020 padła tylko jedna bramka, lecz kibice zgromadzeni na Wembley nie mogli narzekać. Reprezentacja Anglii wygrała 1:0 z Chorwacją po golu Raheema Sterlinga.