Euro 2020

Euro 2020: Anglia wygrywa grupę D. Skromne zwycięstwo "Trzech Lwów"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 22:50
W meczu na szczycie grupy D na Euro 2020 Anglicy pokonali Czechów 1:0, zapewniając sobie piersze miejsce. "Trzy Lwy" po raz kolejny zachowały czyste konto, jednak muszą znaleźć sposób na poprawę gry ofensywnej w fazie pucharowej turnieju.
Piłkarze reprezentacji Anglii po golu strzelonym Czechom
Piłkarze reprezentacji Anglii po golu strzelonym CzechomFoto: PAP/EPA/Neil Hall / POOL

Pierwszą świetną okazję dla Anglików w tym meczu miał na samym początku Raheem Sterling, jednak skrzydłowy, który wyszedł na czystą pozycję i próbował lobować bramkarza, trafił w słupek.

Kibice mogli czuć niedosyt, ale piłkarz Manchesteru City szybko naprawił swój błąd. W 12. minucie świetną piłkę w pole karne posłał grający na Euro po raz pierwszy w podstawowym składzie Jack Grealish, nie sięgnął jej Saka, ale zrobił to Sterling, kierując futbolówkę do siatki uderzeniem głową.

Anglicy dominowali, Czesi musieli skupiać się na defensywie. W 26. minucie bliski szczęścia był szukający swojej pierwszej bramki na tym turnieju Harry Kane. Napastnik Tottenhamu wpadł w pole karne, przełożył obrońcę i prawą nogą przymierzył w długi róg. Wydawało się, że to musi być gol, ale fantastycznie obronił Vaclik.

Później Czesi zdołali zepchnąć rywali do obrony, groźny strzał oddał Holes, zmuszając Pickforda do interwencji. Nasi południowi sąsiedzi próbowali swoich sił przy stałych fragmentach gry, ale Anglicy bronili się skutecznie.

SERWIS SPECJALNY - EURO 2020

W 36. minucie kapitalną okazję miał Soucek, ale środkowy pomocnik minimalnie przestrzelił po tym, jak dopadł do piłki w polu karnym. Do przerwy wynik nie uległ już zmianie, jednak oglądaliśmy dobry, otwarty mecz, w którym nie brakowało sytuacji i ciekawej gry.

W drugiej połowie Anglicy od początku jasno zaznaczyli, że nie interesuje ich utrzymanie jednobramkowego prowadzenia, na bramkę Czechów szły kolejne ataki, na które Czesi starali się odpowiadać.

Piłkarze „Trzech Lwów” mieli widoczną przewagę, ale nie potrafili tego udokumentować. O ile w pierwszej połowie potrafili skutecznie przyspieszać swoją grę i dochodzić do sytuacji bramkowych, w drugiej odsłonie mieli już w tym większe problemy. Wymieniali dużą liczbę podań, przy stratach szybko podchodzili do pressingu, ale nie forsowali już tempa.

Czesi zaś mogli żałować swoich okazji – w rozgrywanym równolegle spotkaniu Chorwaci wyszli na prowadzenie 3:1 i przeskoczyli w tabeli piłkarzy Jaroslava Silhavego. W końcówce Anglicy mogli podwyższyć prowadzenie za sprawą Jordana Hendersona, jednak pomocnik Liverpoolu był na spalonym.

Anglicy wygrali grupę D, jednak cały czas można zastanawiać się, na ile będzie ich stać w meczach z silniejszymi rywalami, które czekają ich w fazie pucharowej. Z drugiego miejsca wychodzą wicemistrzowie świata, Chorwaci, Czesi zaś muszą zadowolić się trzecią pozycją.

Grupa D: Czechy - Anglia 0:1 (0:1).

Bramki: 0:1 Raheem Sterling (12-głową).

Żółta kartka - Czechy: Jan Boril.

Sędzia: Artur Soares Dias (Portugalia). Widzów: 19 104.

Czechy: Tomas Vaclik - Vladimir Coufal, Ondrej Celustka, Tomas Kalas, Jan Boril - Lukas Masopust (64. Adam Hlozek), Tomas Holes (84. Matej Vydra), Vladimir Darida (64. Alex Kral), Tomas Soucek, Jakub Jankto (46. Petr Sevcik) - Patrik Schick (76. Tomas Pekhart).

Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker, John Stones (79. Tyrone Mings), Harry Maguire, Luke Shaw - Bukayo Saka (84. Jadon Sancho), Kalvin Phillips, Jack Grealish (67. Jude Bellingham), Declan Rice (46. Jordan Henderson), Raheem Sterling (67. Marcus Rashford) - Harry Kane.

Chorwacja - Szkocja 3:1 (1:1)

Tabela (mecze, wygrane, remisy, przegrane, bramki, punkty)
1. Anglia 3 2 1 0 2-0 7 - awans
2. Chorwacja 3 1 1 1 4-3 4 - awans
3. Czechy 3 1 1 1 3-2 4 - awans
4. Szkocja 3 0 1 2 1-5 1

W ostatnim meczu grupy D na Euro 2020 reprezentacja Chorwacji pokonała na Hampden Park w Glasgow Szkocję 3:1 i dzięki lepszemu bilansowi bramkowemu z drugiego miejsca awansowała do 1/8 finału. W innym spotkaniu tej grupy Anglia wygrała na Wembley z Czechami 1:0 i jako lider zameldowała się w fazie pucharowej turnieju.

Półfinały i finał Euro 2020, które zaplanowano na Wembley w Londynie, będzie mogło obejrzeć za każdym razem ponad 60 tysięcy widzów - poinformował we wtorek brytyjski rząd. To oznacza, że stadion będzie wypełniony w 75 procentach.