Euro 2020

Euro 2020: debiuty kolejnych piłkarzy z Ekstraklasy. Juranović wykorzystał szansę

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 10:31
W ostatniej kolejce grupy D piłkarskich mistrzostw Europy, szansę turniejowego debiutu otrzymali dwaj piłkarze Legii Warszawa: Josip Juranović i Tomas Pekhart. O ile krótki występ króla strzelców Ekstraklasy przeszedł bez echa, tak gra bocznego obrońcy reprezentacji Chorwacji, doczekała się wielu pozytywnych opinii.
Josip Juranović (L) w walce z Andy Robertsonem (P)
Josip Juranović (L) w walce z Andy Robertsonem (P)Foto: PAP/EPA/Robert Perry / POOL

Tomas Pekhart pojawił się na boisku w 75. minucie meczu Anglia - Czechy, aby zmienić losy meczu. Anglicy prowadzili 1:0, przez co Czesi tracili pierwsze miejsce w grupie. Napastnik nie wpłynął na wynik, choć w ostatnich minutach meczu oddał strzał ze skraju pola karnego.

SERWIS SPECJALNY - EURO 2020

Nie były to jego pierwsze występy w turnieju tej rangi, gdyż Pekhart trzy razy wszedł na boisko podczas rozgrywanego w Polsce i na Ukrainie Euro 2012 - tam zagrał z Grecją, Polską i Portugalią, choć uzbierał łącznie ledwie nieco ponad 30 minut.

Jego kolega z Legii, Josip Juranović, dostał od selekcjonera Dalicia prawdziwą życiową szansę. W kluczowym dla reprezentacji Chorwacji meczu ze Szkocją wybiegł na boisko od pierwszej minuty i miał udział przy pierwszym golu. To on dośrodkował na głowę Ivana Perisicia, który zgrał piłkę Vlasiciowi, a ten umieścił piłkę w bramce.

Euro 2020: Kacper Kozłowski to "polski Pogba" ? Szwedzi obawiają się nastolatka

Bardzo dobre zawody w wykonaniu "Jury" mogą mu zapewnić trwałe "wygryzienie" z pierwszego składu Sime Vrsaljko z Atletico Madryt.

00:36 vrdoljak.mp3 Zdaniem byłego zawodnika Legii Warszawa Ivicy Vrdoljaka jego rodacy pokazali wczoraj piękny futbol (IAR)

Czy tak będzie, być może przekonają się Polacy - jeśli zajmą 2. miejsce w grupie, w walce o ćwierćfinał czeka ich mecz z Chorwacją.

To nie pierwsi obcokrajowcy z Ekstraklasy, którzy zagrali podczas Euro 2020. W pamięci został nam występ Słowaka Lubomira Satki z Lecha Poznań, który skutecznie krył Roberta Lewandowskiego (zagrał po 90 minut z Polską i Hiszpanią). Oprócz niego, w słowackiej kadrze znaleźli się bramkarz Dusan Kuciak (Lechia Gdańsk) i obrońca Jakub Holubek (Piast Gliwice).

W reprezentacji Finlandii znalazł się obrońca Robert Ivanov (Warta Poznań) - on również nie wszedł na boisko.

Janne Andersson nie ma za sobą imponującej piłkarskiej kariery, w odróżnieniu od selekcjonerów innych drużyn z grupy E - Paulo Sousy czy Luisa Enrique. Znacznie lepiej radził sobie jako trener, a w 2018 roku doprowadził reprezentację Szwecji do największego sukcesu od ćwierćwiecza.

Środa jest ostatnim dniem fazy grupowej piłkarskich mistrzostw Europy. Polska awansuje do 1/8 finału, jeśli wygra w Sankt Petersburgu ze Szwecją. Następnie, pierwszej rundzie play-off nasi zawodnicy mogą zagrać z Chorwacją, Ukrainą lub Czechami.

Zdaniem szwedzkich mediów, to nie Robert Lewandowski będzie największym zagrożeniem dla ich drużyny w środowym meczu, lecz 17-letni Kacper Kozłowski, którego nazwano ”tajną bronią Polski do pokonania Szwecji”.