Euro 2020

Euro 2020: Słowacja - Hiszpania. Koncert gry faworytów, jednostronny mecz w Sewilli

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 19:58
Reprezentacja Hiszpanii wysoko pokonała w Sewilli Słowację 5:0 w meczu ostatniej kolejki grupy F piłkarskich mistrzostw Europy. Wygrana pozwoliła gospodarzom awansować do 1/8 finału turnieju.
Reprezentanci Hiszpanii
Reprezentanci Hiszpanii Foto: PAP/EPA/David Ramos / POOL
  • Hiszpanie zdobyli łącznie pięć punktów i wyszli z grupy z drugiego miejsca
  • W rozegranym równolegle meczu grupy F reprezentacja Polski przegrała w Sankt Petersburgu ze Szwecją 2:3
  • To właśnie Skandynawowie okazali się najlepsi w grupie
SERWIS SPECJALNY - EURO 2020

Słowacy w swoim pierwszym meczu wygrali z Polską 2:1, ale potem ulegli Szwecji 0:1. Faworyzowani Hiszpanie mieli na koncie dwa remisy: 0:0 ze Szwecją i 1:1 z Polską.

Naszym południowym sąsiadom wystarczał remis na stadionie La Cartuja w Sewilli, by zapewnić sobie grę w 1/8 finału. Hiszpanie potrzebowali z kolei wygranej. Faworyci grupy E byli wcześniej krytykowani za nieskuteczność, ale w środę zrehabilitowali się w pełni za słabsze mecze ze Szwecją i Polską.

Dominacja od początku

Mecz od początku przebiegał pod dyktando gospodarzy. W dziewiątej minucie holenderski sędzia Bjorn Kuipers, po sprawdzeniu sytuacji w systemie VAR, podyktował dla Hiszpanów rzut karny po faulu Milana Skriniara na Koke.

Do piłki podszedł Alvaro Morata, jednak jego strzał wybronił Martin Dubravka. Dla drużyny z Półwyspu Iberyjskiego to druga niewykorzystana jedenastka na tegorocznych mistrzostwach. W meczu z Polską przestrzelił bowiem Gerard Moreno.

"Siatkarz" w bramce

Dubravka bronił dobrze do 30. minuty. Wtedy słowacki bramkarz zachował się fatalnie po strzale Pablo Sarabii, kiedy piłka trafiła w poprzeczkę. Golkiper chciał wybić opadającą futbolówkę na rzut rożny, ale zagraniem rodem z parkietów siatkarskich… skierował ją do swojej bramki.

Hiszpanie dominowali. Strzały oddawali Moreno i Koke, jednak bez powodzenia. Wynik podwyższyli w doliczonym czasie pierwszej połowy. Po rzucie rożnym Aymeric Laporte wykorzystał dośrodkowanie Gerarda Moreno i trafił do siatki.

Nie zwolnili tempa

W drugiej części gry Hiszpanie potwierdzili dominację. W 56. minucie na listę strzelców wpisał się Pablo Sarabia, który zamienił na bramkę podanie Jordiego Alby.

Wydawało się, że podopieczni Luisa Enrique nie będą już forsować tempa, ale Hiszpanie wciąż byli pazerni na bramki. Ich trener przeprowadzał zmiany, a rezerwowi szybko odwdzięczali mu się za zaufanie.

W 66. minucie Moratę zmienił Ferran Torres. Skrzydłowy Manchesteru City już minutę później zdobył bramkę po podaniu Sarabii!

Całkowita dominacja

Cztery minuty później Dubravka jeszcze raz wyciągał piłkę z siatki. Ponownie stało się to po golu samobójczym. W zamieszaniu podbramkowym piłkę do własnej siatki skierował Juraj Kucka, a stało się to po zgraniu kolejnego rezerwowego Pau Torresa.

Hiszpanie w pełni dominowali – podopieczni Stefana Tarkovicia byli tłem. W końcówce szansę na gola miał jeszcze Mikel Oyarzabal, jednak uderzył minimalnie niecelnie.

Wysoka wygrana pozwoliła Hiszpanom awansować do 1/8 finału z drugiego miejsca w grupie E.

Słowacja - Hiszpania 0:5

Bramki: 0:1 - Dubravka (30. - sam.), 0:2 - Laporte (45. + 3.), 0:3 - Sarabia (53.), 0:4 - F. Torres (67.), 0:5 - Kucka (71. - sam.)

Alvaro Morata w 11. minucie nie wykorzystał rzutu karnego (Martin Dubravka obronił)

Żółta kartka - Słowacja: Ondrej Duda, Milan Skriniar. Hiszpania: Sergio Busquets, Jordi Alba.

Sędzia: Bjoern Kuipers (Holandia).

Składy:

Słowacja: Martin Dubravka - Peter Pekarik, Milan Skriniar, Lubomir Satka, Tomas Hubocan - Lukas Haraslin (69, Tomas Suslov), Juraj Kucka, Jakub Hromada (46, Stanislav Lobotka), Robert Mak (69, Vladimir Weiss) - Marek Hamsik, Ondrej Duda (46, Michal Duris).

Hiszpania: Unai Simon - Cesar Azpilicueta (77, Mikel Oyarzabal), Aymeric Laporte, Eric Garcia (71, Pau Torres), Jordi Alba - Sergio Busquets (71, Thiago Alcantara), Koke, Pedri - Pablo Sarabia, Alvaro Morata (66, Ferran Torres), Gerard Moreno (77, Adama Traore).

Słowacja - Hiszpania 0:5 (0:2)

Tabela (mecze, wygrane, remisy, przegrane, bramki, punkty)
1. Szwecja 3 2 1 0 4-2 7 - awans
2. Hiszpania 3 1 2 0 6-1 5 - awans
3. Słowacja 3 1 0 2 2-7 3
4. Polska 3 0 1 2 4-6 1

Zdaniem szwedzkich mediów, to nie Robert Lewandowski będzie największym zagrożeniem dla ich drużyny w środowym meczu, lecz 17-letni Kacper Kozłowski, którego nazwano ”tajną bronią Polski do pokonania Szwecji”.

Ponad 30-stopniowy upał i możliwa nawałnica - w takich warunkach reprezentacja Polski zagra ze Szwecją o awans do 1/8 finału mistrzostw Europy. Biało-czerwoni muszą wygrać - w przeciwnym razie mecz w Sankt Petersburgu będzie ich ostatnim na Euro 2020.