Southgate odkupił winy
Ten mecz elektryzował piłkarski świat - cała przedmeczowa otoczka ma w sobie wszystko. To nie tylko historyczne zaszłości między narodami, ale też futbolowe rachunki do wyrównania. Wystarczy wspomnieć o finale mistrzostw świata w 1966 roku i golu w dogrywce Hursta, którego nie było, nieuznanym golu Franka Lamparda w 2010 roku (4:1 dla Niemiec), półfinałowej serii rzutów karnych w 1990 roku (wygrali Niemcy) i płaczu Paula Gascoigne'a czy pogromie 5:1, jaki sprawili Niemcom Anglicy w kwal. do MŚ 2002.
Euro 2020 - SERWIS SPECJALNY
Postacią, która w najnowszej historii piłki przywołuje najwięcej wspomnień ze starć obu nacji, jest obecny selekcjoner "Synów Albionu", Gareth Southgate. To on w półfinale Euro 1996 rozgrywanego na angielskich boiskach, jako jedyny spudłował w serii rzutów karnych. 25 lat po tych wydarzeniach na zawsze zmazał z siebie brzemię tego, przez którego Anglia przegrała wielki turniej.
Ostrożne ustawienie
Wielkie emocje na trybunach rozpoczęły się na długo przed pierwszym gwizdkiem. Southgate zadbał o podniesienie angielskim fanom ciśnienia, wybierając niestosowane dotychczas w turnieju ustawienie z trójką środkowych obrońców i zostawiając na ławce m.in Grealisha, Fodena i Mounta.
Od początku meczu dominowali Niemcy, już w 6. minucie dziurę w angielskim murze obronnym znalazł Goretzka i Declan Rice ratował sytuację faulem, za który sędzia pokazał mu żółtą kartkę. Anglicy mieli problem przez małą ilość graczy ofensywnych, ale aktywny od początku był duet Saka - Sterling. Ten drugi oddał groźne uderzenie zza pola karnego w 16. minucie. Chwilę później celny, choć niegroźny strzał głową oddał Maguire.
Po okresie wyrównanej gry, gdzie Anglicy starali się kontrolować przestrzeń, dali o sobie znać piłkarze Joachima Loewa i w 32. minucie piłkę w polu karnym otrzymał Timo Werner, jednak jego próbę sparował Jordan Pickford.
Chwilę przed przerwą Wembley było sekundy od eksplozji radości - po stracie Mullera na bramkę ruszył Sterling, który został powstrzymany na skraju pola karnego. Do piłki w polu karnym dopadł Kane, który nie uderzał z pierwszej piłki, lecz chciał minąć Neuera i gdy zmierzał do strzału - w ostatniej chwili interweniował Hummels.
Po zmianie stron jako pierwsi zaatakowali Niemcy - strzał wolejem Kaia Havertza w widowiskowy sposób obronił Pickford. Kolejne minuty nie przyniosły nowych szans bramkowych, oba zespoły dbały głównie o zabezpieczenie defensywy. Wiele nadziei w serca fanów wlały pierwsze zmiany - w 69. minucie Grealish zmienił Sakę (Anglia), a Gnabry Wernera (Niemcy).
Eksplozja radości
Wprowadzony na boisko zawodnik Aston Villi miał udział przy najważniejszej akcji meczu w 75. minucie - skutecznie utrzymał się po podaniu od Kane'a i podał na skraj pola karnego do wbiegającego Shawa. Gracz Manchesteru United mocno wstrzelił piłkę w środek, gdzie czekał Raheem Sterling i strzelił swojego trzeciego gola w turnieju.
Niemcy ruszyli do odrabiania strat i byli bliscy doprowadzenia do remisu już kilka minut później. Sterling popełnił fatalny błąd, niefrasobliwie podając piłkę do obrońców, którą przejął Havertz i zagrał na wolne pole do Thomasa Muellera. Doświadczony napastnik znalazł się oko w oko z Pickfordem, lecz ku uciesze fanów na Wembley uderzył obok bramki.
Euro 2020: Frank de Boer odszedł z reprezentacji Holandii. "Cel nie został osiągnięty"
Niewykorzystana sytuacja się zemściła - w 85. minucie po szybko przeprowadzonej akcji z lewej flanki dośrodkował Grealish, a bramkę na 2:0 zdobył Harry Kane, dla którego był to dopiero pierwszy gol w mistrzostwach.
Po tym ciosie Niemcy - słynący z gry do ostatniego gwizdka - już się nie podnieśli. Wembley eksplodowało z radości, Anglicy wreszcie pokonali odwiecznych wrogów, a Gareth Southgate ostatecznie odkupił winy za zmarnowany rzut karny w 1996 roku.
1/8 finału: Anglia - Niemcy 2:0 (0:0).
Bramki: 1:0 Raheem Sterling (75), 2:0 Harry Kane (86-głową).
Żółta kartka - Anglia: Declan Rice, Kalvin Phillips, Harry Maguire. Niemcy: Matthias Ginter, Robin Gosens.
Sędzia: Danny Makkelie (Holandia). Widzów 40 000.
Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker, Harry Maguire, John Stones - Kieran Trippier, Kalvin Phillips, Declan Rice (88. Jordan Henderson), Luke Shaw - Bukayo Saka (69. Jack Grealish), Harry Kane, Raheem Sterling.
Niemcy: Manuel Neuer - Matthias Ginter (87. Emre Can), Mats Hummels, Antonio Ruediger - Joshua Kimmich, Leon Goretzka, Toni Kroos, Robin Gosens (88. Leroy Sane) - Kai Havertz, Timo Werner (68. Serge Gnabry), Thomas Mueller (90+2. Jamal Musiala).
Czytaj także:
kp