Euro 2020

Euro 2020: Dania pierwszym ćwierćfinalistą. Walia rozbita w Amsterdamie

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 20:00
Po dwóch dniach przerwy, wróciły emocje związane z Euro 2020. Na początek fazy pucharowej, Dania rozbiła Walię aż 4:0 i udowodniła, że jest groźna dla każdego przeciwnika.
Reprezentacja Danii po wygranej z Walią
Reprezentacja Danii po wygranej z Walią Foto: PAP/EPA/Olaf Kraak / POOL

Oba zespoły rozpoczęły ze sporym animuszem, ale to Walijczycy mieli nieznaczną przewagę optyczną. Pierwszy groźny strzał oddał w 10. minucie Gareth Bale, lecz piłka po jego uderzeniu minimalnie minęła bramkę.

01:10 kowalczyk.mp3 O meczu Dania - Walia mówi Tomasz Kowalczyk (Jedynka)

W 27. minucie pierwszą dogodną sytuację stworzyli sobie po wymianie podań Duńczycy. Debiutujący w pierwszym składzie podczas tego turnieju Kasper Dolberg precyzyjnie uderzył ze skraju pola karnego i zapewnił Duńczykom prowadzenie.

Euro 2020: koszmar Alvaro Moraty po meczu z Polską. "Otrzymywałem groźby, znieważano moją rodzinę"

Kilka minut później były napastnik Ajaxu Amsterdam był bliski podwojenia prowadzenia, lecz jego strzał z najbliższej odległości trafił w Warda. Przewaga Danii nie była jedynym problemem Walijczyków - chwilę przed końcem 1. połowy kontuzji doznał prawy obrońca Connor Roberts, którego zastąpił Nico Williams.

Gdy pierwsza część gry zbliżała się do końca, swój moment mógł mieć duński boczny obrońca Joakim Maehle, lecz jego próba z ostrego kąta przyniosła tylko rzut rożny.

Chwilę po rozpoczęciu drugiej połowy katastrofalny błąd popełnił wspomniany Williams. W pozornie niegroźnej sytuacji, zamiast wybić piłkę, zagrał ją wprost pod nogi czekającego w polu karnym Dolberga, a ten po raz drugi wpisał się na listę strzelców.

Walia nie miała już nic do stracenia i ruszyła do ataku, lecz mimo drobnych błędów w defensywie, Duńczycy dzielnie radzili sobie z próbami rywali i również stwarzali sobie kolejne szanse. Bliski powodzenia był rezerwowy Mathias Jensen, którego dośrodkowanie o milimetry minęły dalszy słupek bramki Warda.

"Nie zawiodłeś mnie". Wzruszający list 9-letniego fana do Lewandowskiego. Jest odpowiedź kapitana kadry

Mecz zbliżał się do końca, selekcjoner Rob Page wprowadzał nowych zawodników ofensywnych, lecz nie potrafił wpłynąć na losy meczu. Dania grała bardzo mądrze i dojrzale, w pełni kontrolując przebieg boiskowych wydarzeń.
W 86. minucie podopieczni Hjumlanda bliscy byli zdobycia trzeciej bramki - po strzale Andersena, Braithwaite dobił w słupek. Chwilę później wszelkie wątpliwości rozwiał Maehle - doszedł do piłki w polu karnym i mocnym uderzeniem lewą nogą przypieczętował zwycięstwo.

00:47 onyszko.mp3 Zdaniem byłego reprezentanta Polski Arkadiusza Onyszki był to koncert gry Duńczyków (IAR)

Z porażką nie mógł się pogodzić Harry Wilson, brutalnie faulujący w środkowej strefie boiska, za co zobaczył czerwoną kartkę. Duńczycy nie odpuścili do końca - w ostatniej akcji meczu Martin Braithwaite po kombinacyjnej akcji ustalił wynik meczu na 4:0.

Dania udowodniła, że na boisku świetnie radzi sobie bez największej gwiazdy - Christiana Eriksena, a jej forma rośnie z meczu na mecz.

Walia - Dania 0:4 (0:1).

Bramki: 0:1 Kasper Dolberg (27), 0:2 Kasper Dolberg (48), 0:3 Joakim Maehle (88), 0:4 Martin Braithwaite (90+4).

Żółta kartka - Walia: Joe Rodon, Kieffer Moore, David Brooks, Gareth Bale. Czerwona kartka - Walia: Harry Wilson (90).

Sędzia: Daniel Siebert (Niemcy). Widzów: 14 645.

Walia: Danny Ward - Connor Roberts (40. Neco Williams), Joe Rodon, Chris Mepham, Ben Davies - Daniel James (78. David Brooks), Joe Morrell (60. Harry Wilson), Aaron Ramsey, Joe Allen, Gareth Bale - Kieffer Moore (78. Tyler Roberts).

Dania: Kasper Schmeichel - Andreas Christensen, Simon Kjaer (77. Joachim Andersen), Jannik Vestergaard - Jens Stryger Larsen (77. Nicolai Boilesen), Pierre Emile Hoejbjerg, Thomas Delaney (60. Mathias Jensen), Joakim Maehle - Mikkel Damsgaard (60. Christian Noergaard), Kasper Dolberg (69. Andreas Cornelius), Martin Braithwaite.

28 czerwca, poniedziałek
Chorwacja - Hiszpania (Kopenhaga, 18.00)
Francja - Szwajcaria (Bukareszt, 21.00)

29 czerwca, wtorek
Anglia - Niemcy (Londyn, 18.00)
Szwecja - Ukraina (Glasgow, 21.00)

Ćwierćfinały
2 lipca, piątek
I. Francja/Szwajcaria - Chorwacja/Hiszpania (Sankt Petersburg, 18.00)
II. Belgia/Portugalia - Włochy/Austria (Monachium, 21.00)

3 lipca, sobota
III. Holandia/Czechy - Dania (Baku, 18.00)
IV. Szwecja/Ukraina - Anglia/Niemcy (Rzym, 21.00)