II sesja finałowa 19.10
[Youtube NIFC]
We wtorek (19.10), podobnie jak dzień wcześniej, wystąpiło czworo finalistów. Tym razem jednak oprócz Koncertu fortepianowego e-moll dwukrotnie zabrzmiał również Koncert fortepianowy f-moll. Trzeba było na niego poczekać, bo jako pierwszy z muzykami Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki zagrał J J Jun Li Bui. Reprezentant Kanady wybrał Koncert fortepianowy e-moll.
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny
- Spodziewałem się więcej po jego koncertowym występie, zwłaszcza mając w pamięci to wspaniałe Rondo à la Mazur, które zagrał z zupełnie niezwykłym wyczuciem stylu brillant. Dlatego uważałem, że poradzi sobie i z dużą formą, i z tym wczesnochopinowsko-warszawskim stylem. Natomiast on chyba nie ma jeszcze zbyt dużego doświadczenia w graniu z orkiestrą. Miałem wrażenie, że gra skupiony wyłącznie na sobie, mało komunikuje się z dyrygentem, mało reaguje na "zaczepki" ze strony orkiestry – komentował Andrzej Sułek.
21:14 2021_10_19 19_37_39_PR2_Audycja_okolicznosciowa.mp Jacek Hawryluk, Róża Światczyńska i Andrzej Sułek podsumowują II sesję finałową XVIII Konkursu Chopinowskiego, cz. 1 (Dwójka)
28:56 2021_10_19 21_37_12_PR2_Audycja_okolicznosciowa.mp Jacek Hawryluk, Róża Światczyńska i Andrzej Sułek podsumowują II sesję finałową XVIII Konkursu Chopinowskiego, cz. 2 (Dwójka)
Z kolei Róża Światczyńska mówiła o tym, co jej się podobało w występie kanadyjskiego pianisty. - On tak jakby czekał na fragmenty kantylenowe. Tam, gdzie pojawiały się czy to drugie tematy w różnych swoich wariantach, czy kiedy zaczęła się Romance, to tutaj znowu ujawniał się ten poeta fortepianu. Temat Romance podany był z taką, powiedziałabym, mozartowską czystością, a jednocześnie niezwykle poetycko. Rozmarzył się w tym temacie, ale niestety czasem te emocje zaczęły go ponosić - stwierdziła.
J J Jun Li Bui po swoim finałowym występie:
[YouTube Program 2 Polskiego Radia]
Po raz pierwszy w finałach Koncert fortepianowy f-moll pojawił się za sprawą Alexandra Gadjieva. - Wiele rzeczy bardzo mi się podobało w jego występie: rodzaj dźwięku, umiejętność operowania szerokimi płaszczyznami. Jednocześnie jednak przeszkadzał mi często ten jego manieryczny patos, manieryczna afektacja, która przeradzała się także w nadmierne forte i takie ekspresyjne "brzuchy", które nie idą specjalnie w parze z chopinowską ekspresją - oceniała Róża Światczyńska.
05:23 Dwójka Konkurs Chopinowski 19.10.2021 wunder.mp3 Rozmowa z Ingolfem Wunderem, laureatem II nagrody XVI Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku (Dwójka)
06:21 Dwójka Konkurs Chopinowski 19.10.2021 świtała.mp3 Rozmowa z Wojciechem Świtałą, jurorem XVIII Konkursu Chopinowskiego (Dwójka)
Na mankamenty w grze reprezentanta Włoch i Słowenii zwracał także uwagę Andrzej Sułek. - On ma rozwichrzoną naturę. W utworach solowych pozwalał sobie na sporą dozę bardzo gibkiego frazowania, wchodzenia w rozmaite niuanse, dynamika była przez niego bardzo żywo prowadzona. I to się tam znakomicie na ogół sprawdzało. Natomiast w tym koncercie powodowało jednak, że narracja w moim odbiorze za bardzo się kawałkowała. Frazowanie kapryśne, ale tu się właśnie nie do końca sprawdzało - przekonywał.
Alexander Gadjiev o występie w finale:
[YouTube Program 2 Polskiego Radia]
W ślady Gadjieva poszedł Hiszpan Martin Garcia Garcia, ktory również wykonał Koncert fortepianowy f-moll. - Przyznaję, że byłam troszkę zaniepokojona, gdy pojawił się na estradzie. Widziałam strach w jego oczach. Przyszło mi do głowy, że on chyba w ogóle nie pomyślał nawet, że znajdzie się w finale. Byłam ciekawa, czy zdążył przygotować koncert. Okazało się, że owszem, przygotował, i to całkiem nieźle. Do tego miał piękne momenty. Myślę, że wiele osób dziś zaskoczył – powiedziała Róża Światczyńska.
Szczęśliwy Martin Garcia Garcia:
[YouTube Program 2 Polskiego Radia]
Wtorkową sesję zakończyła 17-letnia Eva Gevorgyan, uważana za jedno z objawień tegorocznego Konkursu Chopinowskiego. - Państwo pewnie pamiętają, co mówiłem na jej temat i właściwie te uczucia towarzyszyły mi także w pierwszej części koncertu. Ona mnie zachwyciła, ale nie uwiodła. No i to pękło w drugiej części. Była doskonała w tych ansamblach z instrumentami dętymi, słyszała prowadzone przez nie linie i na nie reagowała. W drugiej części Eva Gevorgyan mnie uwiodła - przyznał Andrzej Sułek.
Eva Gevorgyan po finałowym występie:
[YouTube Program 2 Polskiego Radia]
Przed nami już tylko jedna sesja finałowa. W środę (20.10) późnym wieczorem powinniśmy poznać nazwiska laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Podsumowanie II sesji finałowej:
YouTube Program 2 Polskiego Radia]
***
Prowadzenie: Jacek Hawryluk, Róża Światczyńska i Andrzej Sułek
Data emisji: 10.10.2021
Godzina emisji: 19.35 i 21.35
pg
.