Section50
Section00
Lech KACZYŃSKI
Prezydent Lech Kaczyński
Section06

Prezydent Kaczyński: "strajk w pani obronie przyniósł nam Solidarność". Zobacz nagranie z 80. urodzin Anny Walentynowicz

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 05:45
Dziennikarze portalu PolskieRadio24.pl dotarli w 2019 roku do archiwalnego nagrania z uroczystości 80. urodzin Anny Walentynowicz zorganizowanych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Unikatowy materiał nie był nigdy publikowany, a ostatnie 10 lat przeleżał w Archiwum Kancelarii Prezydenta. 
Fragmenty uroczystości 80 urodzin Anny Walentynowicz w Pałacu Prezydenckim, 15 sierpnia 2009
Fragmenty uroczystości 80 urodzin Anny Walentynowicz w Pałacu Prezydenckim, 15 sierpnia 2009Foto: Archiwum Kancelarii Prezydenta RP

- Strajk w sierpniu 1980 roku, ten, który przyniósł nam "Solidarność", wybuchł w obronie pani Anny, zwolnionej z pracy. Pani Anno będzie pani w encyklopediach wydawanych jeszcze przez naszych prapraprawnuków - mówił prezydent Lech Kaczyński.

Więcej o najważniejszych wypowiedziach z czasów prezydentury dowiesz się na stronie lechkaczynski.polskieradio.pl

15 sierpnia 2009 roku prezydent Lech Kaczyński zorganizował w Pałacu Prezydenckim uroczystość 80. urodzin Anny Walentynowicz. Zaproszeni zostali najbliżsi i przyjaciele Anny Walentynowicz.

- To była uroczystość, którą nikt nie był zainteresowany, nie miała być upubliczniona – powiedziała Portalowi PolskieRadio24.pl Anna Baszanowska, przyjaciółka Anny Walentynowicz, która była jednym z gości prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Pomimo nienajlepszej jakości nagrania prezentujemy je ze względu na unikalną wartość historyczną.

14 sierpnia 1980 roku zastrajkowali robotnicy Stoczni Gdańskiej im. Lenina w obronie zwolnionej z pracy Anny Walentynowicz. To od niej zaczął się największy strajk w powojennej Polsce, a także strajk najważniejszy, który doprowadził do powstania "Solidarności".

Tak powstał 10-milionowy ruch społeczny. Związek, który odmienił Polskę, a konsekwencją tych zmian była środkowoeuropejska Jesień Ludów’89 i upadek komunistycznego reżimu. W ten sposób "Solidarność" wyzwoliła Europę.

Czytaj także:

"Pamiętajmy o tym, że zwyciężyliśmy". Tak o stanie wojennym mówił prezydent Lech Kaczyński

niepodległa.jpg
Anna Walentynowicz. Serwis specjalny

A wszystko zaczęło się od skromnej, drobnej suwnicowej ze stoczni, Anny Walentynowicz, której jej przyjaciel Krzysztof Wyszkowski na prezydenckiej uroczystości dziesięć lat temu, nadał przydomek Anna Solidarność.

Całe archiwalne nagranie z uroczystości poświęconych Annie Walentynowicz w 2009 roku dostępne będzie na stronie serwisu specjalnego annawalentynowicz.polskieradio24.pl.

Prezydent Lech Kaczyński zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej TU 154M, razem z żoną Marią Kaczyńską oraz 94 osobami z polskiej delegacji, udającej się na obchody 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Ciało prezydenta przewieziono do Polski i złożono w bazylice archikatedralnej, w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu.

- Nigdy tak bardzo nie czuliśmy się Polakami i tak bardzo razem - wspominają ci, którzy byli przed Pałacem Prezydenckim, w którym wystawiono trumny prezydenckiej pary. Lecha Kaczyńskiego żegnały dziesiątki tysięcy ludzi. By pokłonić się przed jego trumną, czekano na Krakowskim Przedmieściu po kilkanaście godzin.

Dowiedz się więcej, zobacz serwis specjalny o katastrofie smoleńskiej.

im

Section07
Section52