Section50

Powrót

Katar 2022
Section06

Katar 2022: Dominik Livaković zapisał się w historii. Chorwacki bramkarz w elitarnym gronie

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 09:53
Dominik Livaković został bohaterem narodowym Chorwacji. Bramkarz Dinama Zagrzeb obronił aż trzy strzały Japończyków w serii rzutów karnych, a reprezentacja jego kraju awansowała do ćwierćfinału mistrzostw świata w Katarze. Livaković jest dopiero trzecim golkiperem w historii mundialu, który aż trzykrotnie zatrzymywał rywali podczas serii jedenastek.
Dominik Livaković cieszy się z Mario Pasaliciem, który wykorzystał ostatni rzut karny Foto: PAP/EPA/Neil Hall

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

Mecz Japonia - Chorwacja był pierwszym na katarskim mundialu, który przyniósł dogrywkę i rzuty karne. Po 120 minutach na tablicy wyników widniał remis 1:1. W serii rzutów karnych triumfowali jednak wicemistrzowie świata sprzed czterech lat, którzy wygrali 3-1

Livaković zatrzymał Japonię

Bohaterem Chorwacji okazał się Dominik Livaković. 27-letni bramkarz, na co dzień występujący w Dinamie Zagrzeb, zatrzymał aż trzy z czterech strzałów Japończyków podczas serii jedenastek.

Swoich rzutów karnych nie wykorzystali Takumi Minamino, Kaoru Mitoma oraz Maya Yoshida. Jedynie Takuma Asano znalazł sposób na chorwackiego bramkarza.

Było ich trzech

Dominik Livaković został dopiero trzecim bramkarzem w historii mistrzostw świata, który obronił aż trzy rzuty karne w jednej serii jedenastek! Co ciekawe, jest drugim Chorwatem w tym gronie.

Przed czterema laty, również na etapie 1/8 finału, błysnął poprzednik Livakovicia w bramce reprezentacji Chorwacji. Danijel Subasić zatrzymał bowiem aż trzy strzały duńskich piłkarzy.

Trzecim golkiperem, który obronił trzy rzuty karne w jednej serii, jest Portugalczyk Ricardo. Jego interwencje sprawiły, że w ćwierćfinale mundialu w 2006 roku odpadła reprezentacja Anglii