Radio Parlament
Section01

85. posiedzenie Sejmu

migracja
migrator migrator 22.02.2011

Na najbliższym 85. posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się m.in. rządowym projektem ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Podczas prac nad projektem przeanalizowano ponad 200 ustaw, wprowadzając zmiany merytorycznie w około 90 z nich.



Na najbliższym 85. posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się  m.in. rządowym projektem ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Podczas prac nad projektem przeanalizowano ponad 200 ustaw, wprowadzając zmiany merytorycznie w około 90 z nich.
Rząd zaproponował, aby w miejsce ponad 220 różnych zaświadczeń, odpisów, wypisów przedsiębiorca i obywatel (świadomy odpowiedzialności karnej za poświadczenie nieprawdy), mógł składać stosowne oświadczenia.
Zmiany dotyczą min. ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Zniesiony zostanie obowiązek uzyskania zezwolenia na produkcję tablic rejestracyjnych, wystarczy wpis do rejestru działalności regulowanej,
- ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
Zezwolono na sprzedaż napojów alkoholowych (do 4,5 proc.) w bufetach i wagonach restauracyjnych pociągów krajowych; zrezygnowano z wymogu zaopatrzenia każdego wydzielonego stoiska sprzedaży alkoholi w samoobsługowych placówkach handlowych (o powierzchni większej niż 200 m2) w kasę fiskalną.
- ustawy o lasach. Zniesiono obowiązek uzyskania zezwolenia na działalność dotyczącą wykonywania planu urządzania lasu. Pozwoli to zmniejszyć koszty wykonywania takiej działalności gospodarczej.
- ustawy o gospodarce nieruchomościami.Aktualizacja opłat z tytułu użytkowania wieczystego gruntu będzie dokonywana nie częściej niż raz na 3 lata (zamiast, jak obecnie, corocznie).
- ustawy Prawo spółdzielcze. Wprowadzono możliwość przekształcenia spółdzielni pracy w spółkę prawa handlowego. Dopuszczone będzie dziedziczenie udziałów w spółdzielni pracy oraz udział w walnym zgromadzeniu pełnomocnika.

W porządku obrad tego posiedzenia jest także debata nad zmianami w ustawie Kodeks Karny. Chodzi tu o wprowadzenie do kodeksu nowego rodzaju przestępstwa tzw. uporczywego nękania. Uporczywe nękanie będzie wkrótce zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli ofiara targnie się na swoje życie, nękający będzie mógł spędzić za kratkami od roku do dziesięciu lat. Czyn ten będzie ścigany na wniosek osoby poszkodowanej. Na 85. posiedzeniu Sejmu odbędzie się drugie i prawdopodobnie trzecie czytanie nowelizacji Kodeksu karnego. Nowelizacja  ma  wejść w życie po dwóch miesiącach od  dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zaplanowane jest także drugie czytanie projektu ustawy o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Równolegle podobna instytucja ma powstać w Rosji.
Strona polska i rosyjska ustaliły, że aby obydwie instytucje miały odpowiednią rangę muszą działać na podobnych zasadach. Dlatego Centrum w Polsce i Rosji ma mieć osobowość prawną, wyznaczony jednakowy zestaw zadań oraz własny zbliżony budżet, który w początkowym okresie działania ma wynosić równowartość 1 mln euro.
Do ich zadań należeć będzie m.in.: prowadzenie badań naukowych, inicjowanie dialogu polsko-rosyjskiego przez organizowanie konferencji, wykładów, seminariów i dyskusji. Zadaniem Centrum będzie także organizowanie wymiany młodzieży i studentów; wspieranie środowisk naukowych, akademickich, organizacji pozarządowych, samorządowych i gospodarczych. Centra mają także prowadzić działalność wydawniczą, zwłaszcza tłumaczeń literatury naukowej.
Siedzibą Centrum w Polsce będzie Warszawa. Będzie ono posiadało 3 organy: dyrektora Centrum, Międzynarodową Radę Centrum i Radę Centrum. Kierowanie pracami Centrum i reprezentowanie go na zewnątrz będzie należeć do dyrektora. Minister kultury w ciągu 14 dni od daty ogłoszenia ustawy powoła zarządzeniem pełnomocnika ds. organizacji Centrum.

Do Sejmu wraca ustawa o grach hazardowych. Projekt wprowadza zmiany do ustawy z listopada 2009 r. o grach hazardowych.  Rząd zaproponował w tej nowelizacji zakaz organizowania gier przez internet oraz uczestnictwa w grach urządzanych przez internet. W sieci www możliwe będzie jedynie urządzanie zakładów wzajemnych, pod warunkiem spełnienia wymogów ustawowych, w tym uzyskania zezwolenia wydanego przez ministra finansów. Ograniczeniom będą podlegały strony internetowe z treściami pedofilskimi, służące oszustwom finansowym oraz strony, na których urządza się gry hazardowe. W tym celu będzie utworzony rejestr usług i stron niedozwolonych, prowadzony przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Administrator strony internetowej będzie zobowiązany do zablokowania takiej strony lub usługi w ciągu sześciu godzin od udostępnienia mu danych z rejestru, ale wyrok o wpisaniu strony do rejestru będzie można zaskarżyć.
Projekt zakłada, że we wszystkich ośrodkach gier (kasynach, salonach gier na automatach oraz w bingo pieniężne) będzie prowadzona rejestracja gości, jako warunek wstępu. Mają być sprawdzane data i godzina wejścia gościa do ośrodka oraz jego dane osobowe. Dane te będą udostępniane wyłącznie m.in. funkcjonariuszom celnym, inspektorom kontroli skarbowej, policji, sądowi, prokuratorowi, w celu weryfikacji przestrzegania sądowego zakazu uczestnictwa w grach hazardowych. Zgodnie z projektem, pieniądze z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych będą przeznaczane na działania dotyczące uzależnień, które nie zostały spowodowane substancjami psychoaktywnymi.

Podczas tego posiedzenia Sejmu planowane jest także pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych.
Pomysłodawcy ustawy /posłowie PiS/ proponują, aby opodatkować wszystkie aktywa instytucji finansowych tj. banków krajowych, oddziałów banków zagranicznych, oddziałów instytucji kredytowych, krajowych zakładów ubezpieczeń i zagranicznych zakładów reasekuracji, głównych oddziałów zagranicznych zakładów reasekuracji, głównych oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń i zagranicznych zakładów reasekuracji oraz funduszy inwestycyjnych. stawką 0,39 procent. To przyniosłoby wpływy do budżetu rzędu 5 mld złotych. Projekt ustawy powstał jeszcze w ubiegłym roku. PiS chciał, aby ten podatek zastąpił podwyżkę VAT. Teraz może się okazać, że będzie jej uzupełnieniem. Jest to tzw. punkt sporny i dopiero po rozpoczęciu posiedzenia Sejm zdecyduje, czy dokument trafi do prac parlamentu, czy zostanie odrzucony.

/IAR/ Elżbieta Mamos

Section02
Section03
Section04