Radio Parlament
Section01

Kolejne ustawy zdrowotne - uchwalone.

migracja
migrator migrator 25.03.2011

Sejm uchwalił cztery kolejne ustawy z rządowego pakietu ustaw reformujących służbę zdrowia. Są to nowelizacje: ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, ustawy o refundacji leków i ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.

Sejm uchwalił cztery kolejne ustawy z rządowego pakietu ustaw  reformujących służbę zdrowia. Są to nowelizacje: ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, ustawy o refundacji leków i ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.

Nowelizacja ustawy o prawach pacjenta ma umożliwić szybsze dochodzenie odszkodowania za stwierdzone, niepożądane zdarzenie medyczne, bez konieczności występowania na drogę sądową. Aby szkoda została zrekompensowana komisja do spraw orzekania o błędach medycznych będzie musiała ustalić czy nastąpił błąd medyczny.
Propozycję odszkodowania będzie zobowiązany przedstawić zakład ubezpieczeń, który zawarł odpowiednią umowę ubezpieczenia ze szpitalem, w którym doszło do błędu medycznego. Ustawa przewiduje, że maksymalna wysokość odszkodowania wyniesie: 100 tys. zł w przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia pacjenta i 300 tys. zł w przypadku śmierci pacjenta.
Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2012 r. Po upływie 14 dni od daty ogłoszenia wejdą w życie przepisy, które dotyczą powoływania po raz pierwszy wojewódzkich komisji do spraw orzekania o błędach medycznych.
 Nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, która ma wejść w życie 1 maja. likwiduje z końcem 2012 roku Lekarski Egzamin Państwowy i Lekarsko – Dentystyczny Egzamin Państwowy. Od 2013 roku zastąpią je odpowiednio: Lekarski Egzamin Końcowy i Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. Będą to egzaminy kończące studia i dające prawo do wykonywania zawodu.
Nowe przepisy wprowadzają obowiązek praktyki zawodowej na VI roku dla lekarzy oraz na V roku dla lekarzy dentystów. Staż podyplomowy dla lekarzy kończy się 31 października 2017 r., natomiast dla lekarzy dentystów – 30 września 2016 r. Oznacza to, że marszałek województwa będzie po raz ostatni organizował, finansował oraz zapewniał warunki odbywania stażu rozpoczynającego się dla lekarzy 1 października 2016 r., a dla lekarzy dentystów 1 października 2015 r. Skrócony zostanie, z dotychczasowych 3 miesięcy do 30 dni, termin wydania przez Okręgową Radę Lekarską prawa wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty.

Ustawa o refundacji leków wprowadza  urzędowe ceny i marże leków finansowanych przez NFZ.  Cenę leku refundowanego Ministerstwo Zdrowia ma  negocjować  z producentem. Od jej wartości będzie ustalana urzędowa marża - w wysokości 5 proc. (obecnie 8,91 proc.). Bezpłatne mają być leki o udowodnionej skuteczności w leczeniu nowotworu złośliwego, zaburzenia psychotycznego, upośledzenia umysłowego lub zaburzenia rozwojowego, choroby zakaźnej o szczególnym zagrożeniu epidemicznym oraz leki stosowane w ramach programu lekowego.

Jedną z najważniejszych  zmian jest przyjęcie wskaźnika relacji wysokości nakładów finansowych na refundację do wysokości nakładów na całość świadczeń opieki zdrowotnej na poziomie nie wyższym niż 17 proc. całkowitych wydatków NFZ przewidzianych na świadczenia zdrowotne.  Zdaniem rządu, wskaźnik ten zagwarantuje wzrost nakładów na refundację nie ograniczając dostępności pacjentów do innych świadczeń gwarantowanych .

Ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia wprowadza możliwość rejestracji w publicznych poradniach przez internet, monitorowanie on-line statusu w kolejce do lekarza , elektroniczne przypominanie o terminie wizyty. System ma zapobiec  zapisywaniu się pacjentów na listy oczekujących do kilku lekarzy. Jednocześnie możliwe będzie sprawdzenie, czy daną usługę można wcześniej wykonać u innego usługodawcy.

Możliwy będzie dostęp do informacji o zrealizowanych i planowanych świadczeniach zdrowotnych oraz wymiana danych zawartych w elektronicznej dokumentacji w celu prowadzenia diagnostyki, wystawiania e-recept i e-skierowań.

Uchwalone ustawy musi jeszcze rozpatrzyć Senat.

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04