Radio Parlament
Section01

Rzecznikowi Praw Obywatelskich brakuje pieniędzy.

migracja
migrator migrator 10.06.2011

Podstawowym problemem działalności Rzecznika Praw Obywatelskich jest brak dostatecznych środków przeznaczonych na realizację zadań ustawowych – mówiła Irena Lipowicz. Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelowała do posłów o zwiększenie środków na działalność Rzecznika w przyszłorocznym budżecie. A jeśli będzie to niemożliwe, o dwuletnie vacati legis w wykonywaniu nowych zadań, które zostały przypisane rzecznikowi mocą ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania.

Podstawowym problemem  działalności Rzecznika Praw Obywatelskich jest brak dostatecznych środków przeznaczonych na realizację zadań ustawowych – mówiła Irena Lipowicz. Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelowała do posłów o zwiększenie środków na działalność Rzecznika w przyszłorocznym budżecie. A jeśli będzie to niemożliwe, o dwuletnie vacati legis w wykonywaniu nowych zadań, które zostały przypisane rzecznikowi mocą ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania.

Irena Lipowicz przypomniała, że RPO został wskazany do monitorowania realizacji obowiązków wynikających z  prawa międzynarodowego. Chodzi wykonywanie zadań Krajowego Mechanizmu Prewencji. W ramach tego mechanizmu przedstawiciele Rzecznika przeprowadzają wizytacje miejsc, gdzie przebywają osoby pozbawione wolności. Takich miejsc jest ok. 1800. Tymczasem w budżecie na 2010 rok zostały obcięte  środki przeznaczone na ten cel. Za wstrzymanie wizytacji grozi nam skandal na sprawę międzynarodową i wysokie kary finansowe – mówiła. Kolejnym problemem jest możliwość zatrudniania prawników o jak najwyższych  kompetencjach. Często musimy zmierzyć się z dużymi kancelariami prawnymi, a u nas pracują emeryci, stażyści i społecznie zaangażowani prawnicy. Tymczasem wynagrodzenie w biurze RPO jest o 38 proc. niższe niż w innych instytucjach tego typu.

Irena Lipowicz podkreśliła, że w 2010 roku RPO realizowała priorytety, które wymieniła obejmując w lipcu 2010 roku urząd RPO. Są to: problemy osób starszych, osób niepełnosprawnych a także sprawy cudzoziemców przebywających w Polsce. Rzecznik powołała komisje eksperckie, których zadaniem będzie analizowanie sytuacji prawnej tych osób. Rok 2012 będzie Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej - przypomniała. Powiedziała również, że trafiają do urzędu, którym kieruje wnioski i skargi, które powinny być skierowane do innych instytucji. Nie oddalamy tych wniosków. Staramy się pomóc ludziom wskazać najlepsze rozwiązanie, wiele wniosków sami kierujemy do właściwych instytucji.

Wśród spraw, które podejmował RPO w 2010 r.była kwestia zapewnienia pomocy medycznej bezdomnym, potrzeba zapewnienia osobom niepełnosprawnym praw wyborczych, sprawa zabezpieczenia społecznego inwalidów wojennych, kombatantów i osób represjonowanych. Dużo wniosków dotyczyło przewlekłości postępowań sądowych. Irena Lipowicz stwierdziła też, że liczba skarg, które wpływają do RPO świadczy o tym, że w Polsce brakuje sytemu bezpłatnych porad prawnych.  Zdaniem Ireny Lipowicz w Polsce nie ma problemu łamania praw obywatelskich. Jest za to problem nieprawidłowości w procesie stanowienia prawa.

Z tym stwierdzeniem nie zgodził się Andrzej Czuma, były minister sprawiedliwości. Jego zdaniem wadliwość stosowania prawa jest większym źródłem skarg do RPO niż wadliwość prawa. A niedofinansowanie Urzędu wynika z konieczności wprowadzenia oszczędności. Posłowie SLD i PJN zadeklarowali poparcie wniosku o przyznanie Rzecznikowi większych środków finansowych w 2011 roku.

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04