Radio Parlament
Section01

Donald Tusk o przyszłości Unii Europejskiej

migracja
migrator migrator 15.12.2011

Premier Donald Tusk, przedstawiając w Sejmie informację w sprawie przyszłości Unii Europejskiej, ocenił, że nie sposób zachować stanu sprzed kryzysu. Jak argumentował, za dużo się stało i stanie w najbliższych miesiącach.

Rozpoczynając debatę w Sejmie o przyszłości Unii, premier Donald Tusk podkreślił, że ostatni kryzys finansowy obnażył słabość Unii Europejskiej. Zdaniem Premiera Europa potrzebuje szybkich i zdecydowanych działań w celu umocnienia Wspólnoty. Przypomniał, że kryzys finansowy nie jest spowodowany zapisami traktatowymi. "Wszyscy pamiętamy, gdzie kryzys się narodził i jakie sfery odpowiadają za tę sytuację" - powiedział. Premier dodał, że próby które są podejmowane teraz , aby uratować sytuację finansową ujawniają nie tylko dysfunkcje , ale również silne dążenia dezintegracyjne.

Premier Donald Tusk powiedział, że sukcesem polskiego rządu jest wynegocjowanie możliwości uczestniczenia w rozmowach o w zmianach w traktacie unijnym. "Nie błagano nas o to" - powiedział. Dodał, że nie wszystkie państwa strefy euro chciały zaakceptować fakt, że Polska będzie brała udział w rozmowach na temat naprawy euro. Premier odniósł się też do krytykowanego przez opozycję wystąpienia ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Berlinie. Premier powiedział, że miało ono na celu skłonić wszystkich partnerów do aktywnego uczestniczenia naprawy finansów Unii. Premier powtórzył, że jest za większą integracją i umocnieniem współpracy partnerskiej w ramach państw Wspólnoty. Donald Tusk podkreślił, że nie może dojść do sytuacji, gdy nikt nie rządzi w Europie, ani też do sytuacji aby tą Wspólnotę zastąpił dyktat jednego, dwóch lub kilku silnych państw. Donald Tusk odniósł się też do ostro krytykowanej deklaracji polskiego udziału w w pożyczce dla MFW. Premier powiedział, że pieniądze te zostaną wpłacone do Funduszu, a nie - jak utrzymuje opozycja - zostaną bezpośrednio przeznaczone na ratowanie gospodarek upadających państw. Premier podkreślił, że w interesie Polski leży, aby Europa wyposażyła MFW w odpowiednie narzędzia. Powtórzył, że jeśli zdecydujemy się na pożyczkę, to będą to pieniądze z rezerw finansowych. "Po to mamy Bank Centralny , żeby określił czy i ile tej pożyczki Polska udzieli" - powiedział. Premier powtórzył, że niezbędnym warunkiem polskiej suwerenności jest bezpieczeństwo finansowe nasze i krajów Unii Europejskiej. Tłumacząc potrzebę przyjęcia paktu fiskalnego Donald Tusk podkreślił, że dzisiejszych czasach zadłużanie się ponad miarę grozi utratą suwerenności.

Premier Donald Tusk ocenił, że nie sposób zachować stanu sprzed kryzysu. Jak argumentował, za dużo się stało i stanie w najbliższych miesiącach.

Chcielibyśmy być skutecznymi uczestnikami procesu zmian, ale nikt do końca nie jest pewien, jaki kierunek te zmiany przybiorą - mówił szef rządu.
"Nie mam żadnych wątpliwości, że nie sposób zachować stanu sprzed kryzysu. Za dużo się stało, za dużo się stanie w najbliższych miesiącach, zbyt wielkie interesy publiczne, narodowe, europejskie, finansowe zostały naruszone, czy wręcz przewrócone w czasie kryzysu, którego końca nikt nie widzi w tej chwili" - powiedział Tusk.
"W czasie ostatnich kilku miesięcy widać wyraźnie, że Unia Europejska w swoich mechanizmach politycznych i ustrojowych działa dzisiaj inaczej niż przed kryzysem. Uważam, że Unia zmienia się na naszych oczach, tylko że na razie nie jest to uporządkowana i jednolita wiązka decyzji, pod którą można by się z czystym sumieniem podpisać, albo powiedzieć +no pasaran+, nie zgadzamy się, nie przejdzie ten nowy projekt" - dodał.

 
Posłuchaj całości wystąpienia szefa rządu:

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), PAP, Danuta Zaczek/Radio Parlament


Section02
Section03
Section04