Na rozpoczynającym się dziś dwudniowym posiedzeniu Senat zajmie się m. innymi uchwalonymi przez sejm trzema tzw. ustawami powodziowymi. Być może przedłuży swoje obrady do piątku.
Senat ustosunkuje się do ustawy o wspieraniu przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi z maja i czerwca 2010. Ustawa określa zasady udzielania pomocy dla firm zatrudniających do 50. pracowników.
Pomoc będzie polegała na udzieleniu przedsiębiorcy pożyczki do wysokości poniesionej szkody, lecz nie więcej niż do 50 000 zł. Będzie ona określonych w ustawie zasadach w części lub w całości umarzana.
Senatorowie rozpatrzą też tzw. ustawę osuwiskową.
Ustawa zapewnia specjalny tryb odbudowy budynków i siedlisk na nowych terenach, na których te obiekty nie będą zagrożone ponownym zniszczeniem. Rada gminy będzie mogła uchwalić miejscowy plan odbudowy (jako akt prawa miejscowego), którego uchwalenie będzie uproszczone i znacznie skrócone w stosunku do dotychczas obowiązujących procedur. W celu przyspieszenia pozyskiwania gruntów, zaproponowano odrębne regulacje dotyczące wydawania decyzji wywłaszczeniowej i zatwierdzania podziału nieruchomości.
W czwartek Sejm odbędą się wszystkie trzy czytania nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących usuwania skutków powodzi z maja i czerwca 2010, którą we wtorek przyjął rząd. Jeszcze tego samego dnia pracę nad nią rozpocznie Senat.
Nowe rozwiązania umożliwią udzielanie pomocy poszkodowanym przez powódź w tym roku. Będą mogli z nich skorzystać m.in. mieszkańcy Bogatyni i Zgorzelca poszkodowani przez kataklizm na początku sierpnia.
W porządku obrad jest też uchwalona przez Sejm na ostatnim posiedzeniu nowelizacja ustawy o CBA, która na nowo definiuje pojęcie korupcji. Powołuje też pełnomocnika do kontrolowania wszelkich działań polegających na przetwarzaniu danych osobowych. Senacka komisja Praw Człowieka i Praworządności zarekomenduje senatowi przyjęcie jednej poprawki. Sami funkcjonariusze CBA proszą o przyjęcie ustawy bez poprawek. Od 3 lipca przestały obowiązywać przepisy zakwestionowane przez T.K. dotyczące definicji korupcji oraz przepisy o gromadzeniu przez Biuro danych wrażliwych.
Senatorowie zajmą się też ustawą o pracownikach urzędów państwowych, która znosi bezwzględny zakaz zatrudniania w równoważnym systemie, w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz w niedziele i święta urzędników państwowych opiekujących się dziećmi do lat ośmiu.
Senat rozpatrzy również ustawę o ewidencji ludności, która rozkłada na etapy działania związane ze zniesieniem w 2014 roku obowiązku meldunkowego.
Przewidziana jest też informacja Ministra Skarbu Państwa na temat przebiegu prywatyzacji sektora elektroenergetycznego.
Danuta Zaczek - IAR