Radio Parlament
Section01

Piątek (24 września 2010) na Wiejskiej - zapowiedź

migracja
migrator migrator 24.09.2010

Sejm rozpatrzy dziś w pierwszym czytaniu rządowy projekt ustawy o zawodach pielęgniarek i położnych oraz o samorządzie pielęgniarek i położnych. Wcześniej w bloku głosowań posłowie zdecydują, czy święto Trzech Króli będzie dniem wolnym od pracy.

Sejm rozpatrzy dziś w pierwszym czytaniu rządowy projekt ustawy o zawodach pielęgniarek i położnych oraz o samorządzie pielęgniarek i położnych.

Wcześniej w bloku głosowań posłowie zdecydują, czy święto Trzech Króli (6 stycznia) będzie dniem wolnym od pracy. W zamian z kodeksu pracy zniknie przepis o przyznaniu pracownikowi dnia wolnego za święto przypadające w sobotę.Wysoka Izba uzupełni też skład osobowy Komisji Śledczej zajmującej się sprawą porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika. Miejsce zmarłego tragicznie w katasrofie pod Smoleńskiem Edwarda Wojtasa z PSL zajmie Mirosław Pawlak.

W projekcie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, określono zasady wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej, przyjmując, że są to samodzielne zawody medyczne.

Usystematyzowano też przepisy dotyczące kształcenia w szkołach pielęgniarskich i szkołach położnych.

Wprowadzono możliwość realizowania tzw. studiów pomostowych, które umożliwiają uzupełnienie wykształcenia do poziomu licencjata. Z tego rozwiązania będą mogły skorzystać pielęgniarki i położne, które nie mają wyższego wykształcenia zawodowego.

Wprowadzono przepis ułatwiający powrót do zawodu. Pielęgniarki lub położne, które nie wykonują zawodu łącznie przez okres dłuży niż 5 lat (w okresie ostatnich 6 lat), a zamierzają podjąć pracę, muszą zawiadomić o tym okręgową radę pielęgniarek i położnych. Osoby takie będą musiały odbyć przeszkolenie, trwające nie dłużej niż 6 miesięcy, pod nadzorem innej pielęgniarki lub położnej (legitymującej się co najmniej 5-letnim doświadczeniem zawodowym).

Doprecyzowano warunki prowadzenia indywidualnej praktyki pielęgniarskiej lub położniczej, z uwzględnieniem zmniejszenia barier administracyjnych przy rejestracji tej działalności.

Doprecyzowane mają być także zasady ochrony prawnej pielęgniarek i położnych podczas i w związku z wykonywaniem czynności polegających na udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Będą one korzystały z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.

Określono tryb odmowy wykonania zlecenia lekarskiego przez pielęgniarkę i położną.
Projekt przewiduje, że minister zdrowia - po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych - będzie określał w rozporządzeniu rodzaje materiałów, które mogą być pobierane przez pielęgniarkę i położną do celów diagnostycznych samodzielnie - bez zlecenia lekarskiego.  

W projekcie ustawy o samorządzie zawodowym pielęgniarek i położonych doprecyzowano, że kadencja Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz okręgowych izb pielęgniarek i położnych trwać będzie 4 lata.
Nowością jest obowiązkowa przynależność do samorządu zawodowego.

Projekt reguluje też nadzór ministra zdrowia nad samorządem. Będzie mógł on zaskarżyć do Sądu Najwyższego uchwałę organu Izby Pielęgniarek i Położnych w ciągu trzech miesięcy od jej otrzymania.

Danuta Zaczek - IAR - Radio Parlament



Section02
Section03
Section04